Pragniemy Wam dziś przybliżyć sylwetkę niezwykle barwnej osoby jaką niewątpliwie była meksykańska malarka – Frida Kahlo. Wybraliśmy 10 wzorów PIXERS, które nam się z nią kojarzą, przywodzą na myśl jej życie i twórczość.

Kwiaty

Kto choć raz widział fotografię Fridy, ten wie, że kwiaty we włosach to niemal  jej nieodłączny atrybut. Jest to bezsprzecznie wyraz kobiecości, sensualności i romantyzmu, a tego z pewnością nie można artystce odmówić.

Chciałabym cię namalować, lecz brakuje kolorów, bo jest ich tak wiele, w mojej dezorientacji, namacalnej formie mojej bezbrzeżnej miłości. – mawiała.

Frida Kahlo - inspiracja PIXERS

Frida Kahlo (1907-1954)

Kwiaty - fototapeta PIXERS

Fototapeta „Róże” – PIXERS

Anatomia

La heroina del dolor (królowa bólu) – nie bez powodu właśnie tak Frida była nazywana w rodzimym Meksyku. W młodości została ofiarą poważnego wypadku komunikacyjnego, w którego następstwie doznała wielu urazów i zmuszona była przejść ponad 30 operacji. Tak tragiczne wydarzenia odcisnęły ogromne piętno na jej twórczości. Prace malarki pełne są odniesień do ludzkiego ciała, bólu jakim jest naznaczone i od którego żadnym sposobem nie można uciec.

Dwie Fridy, 1939 - Frida Kahlo

Frida Kahlo, „Dwie Fridy”, 1939

Anatomia serca - fototapeta PIXERS

Fototapeta „Anatomia Serca” – PIXERS

Meksykański wzór

Styl Fridy, w życiu i malarstwie, charakteryzował eklektyzm. Lubiła bawić się kolorem, teksturami i akcentami zaczerpniętymi z bogatej kultury meksykańskiej i indiańskiej.

Frida Kahlo - inspiracja PIXERS

Frida Kahlo w swoim domu w Meksyku, fotografia z kolekcji Leo Matiza.

Aztecki Wzór - PIXERS

Fototapeta „Aztecki Wzór” – PIXERS

Drzewo życia

W wyniku wypadku Frida doznała urazów, które odebrały jej szansę na macierzyństwo. Pomimo trzykrotnego zajścia w ciążę, nie doczekała się swego wymarzonego dziecka. W malarstwie poprzez motywy korzeni często nawiązywała do kwestii płodności, do metaforycznego „drzewa życia”.

Frida Kahlo, Korzenie

Frida Kahlo, „Korzenie”, 1943

Drzewo - fototapeta PIXERS

Fototapeta „Gałęzie Drzewa” – PIXERS

Woda

Symbol wody niewątpliwie był dla Fridy źródłem inspiracji. To woda jawi się przecież jako podstawowe źródło istnienia i symbolizuje jego nieustającą zmienność. Może dawać i jednocześnie odbierać. Oczyszczać i pustoszyć. Jest synonimem biegu życia i żywiołem, z którym każdemu z nas przyjdzie się zmierzyć.

Frida Kahlo, Co zobaczyłam w wodzie, 1938

Frida Kahlo, „Co zobaczyłam w wodzie”, 1938

Wielka woda - fototapeta PIXERS

Fototapeta „Wodne Fale” – PIXERS

Zwierzęta

Zwierzęta to nieodłączni towarzysze Fridy. Otaczały ją w świecie realnym, a co za tym idzie, również w tym przeniesionym na płótno. Studiując jej temperament, artystyczną duszę i barwne uosobienie, można śmiało powiedzieć, że ze zwierzętami jej do twarzy.

Po co mi stopy, skoro mam skrzydła? – mawiała.

Frida Kahlo, Autoportret z naszyjnikiem z kolców i kolibrem, 1940

Frida Kahlo, „Autoportret z naszyjnikiem z kolców i kolibrem”, 1940

Małpka - naklejka PIXERS

Naklejka „Małpka” – PIXERS

Me and My Parrot, 1941, Frida Kahlo

Frida Kahlo, „Ja i moja papuga”, 1941

Dwie papugi - naklejka PIXERS

Naklejki „Papugi – PIXERS

 

Śmierć

Mam nadzieję, że śmierć jest radosna. Mam nadzieję, że nigdy nie wrócę.

Było to ostatnie zdanie z dziennika malarki. Zmarła 13 lipca 1954 roku w Meksyku, w swoim domu zwanym „Niebieskim Domem”.

Czaszki i Kwiaty - fototapeta PIXERS

Fototapeta „Czaszki i kwiaty” – PIXERS

Autoportret

Artystka zapytana dlaczego najczęściej maluje siebie, odpowiedziała:

Maluję, bo jestem sama. Siebie znam najlepiej.

Dla nas Frida na zawsze pozostanie postacią magiczną. Z niespotykaną cierpliwością i fascynacją przyjmowała wszystko czym częstowało ją życie. Nie mogło zabraknąć tak osobliwego wizerunku w naszej kolekcji Inspiracja jest Kobietą, choć w przypadku Kahlo aż chce się powiedzieć, że to nie inspiracja, a siła. To siła jest kobietą.

Frida Kahlo - fototapeta PIXERS

Fototapeta/Obraz”Frida Kahlo” – PIXERS

Frida Kahlo PIXERS

Fototapeta „Frida” – PIXERS

Źródła:
http://www.fridakahlo.org/
http://en.wikiquote.org/wiki/Frida_Kahlo