Kiedy jesteśmy bardziej efektywni – czy pracując z biura, gdzie jesteśmy narażeni na większy szum informacyjny, gwar i stres czy pracując z domu, gdzie czyhają na nas liczne pokusy odciągające od zawodowych zadań?

To pytanie zadają sobie także pracodawcy, którzy decydują się, bądź nie, na możliwość wykonywania pracy zdalnie. W dzisiejszej atmosferze ciężkiej do smogu już sama podróż z domu do pracy nie brzmi zachęcająco. Miasta w takie dni oferują darmową komunikację, a w Pixers pracownicy mają możliwość dodatkowych dni pracy zdalnej. Dlaczego to się sprawdza?

1. Praca zdalna jest eko

Sam pomysł pracy zdalnej narodził się w latach 70 podczas kryzysu paliwowego. Wiele osób zaczęło wówczas wykonywać swoje zdania z domu, a niezbędne dokumenty przekazywano do firmy za pośrednictwem kurierów.

Jak z czasem pokazały badania praca zdalna pomogła nie nie tylko zaoszczędzić na paliwie. Okazało się, że praca z domu zwiększa produktywność, redukuje stres i jako skutek uboczny sprawia, że w mniejszym stopniu zanieczyszczamy powietrze.

biurko_gif_mniejszy-rozmiar

2. Zwiększamy efektywność

Pracując zdalnie

 • Redukujemy czas, wysiłek i koszty związane z dojazdem do biura.
 • Brak konieczności dojazdu sprawia, że możemy zacząć pracę wcześniej i wcześniej ją skończyć.
 • Łatwiej ułożyć nam swój dzień i pogodzić pracę z codziennymi obowiązkami.
 • Pracujemy z wygodnego, domowego otoczenia, możemy w ten sposób odciąć się od biurowego gwaru i skoncentrować na naszych celach.

3. Budujemy relację pracownik-pracodawca

W Pixers praca zdalna była możliwa od samego początku istnienia firmy, ponieważ wierzymy w to, że efektywność pracy rośnie wraz z satysfakcją współpracowników. Dlatego każdy W Pixers ma w danym miesiącu pulę dni do wykorzystania na pracę z domu lub dowolnego miejsca, w którym się znajduje. A dodatkowo zwiększa się ona, kiedy powietrze za oknami jest silnie zanieczyszczone.

Pozornie praca zdalna nie kojarzy się z ciężką pracą, bo wyobrażamy ją sobie jako stres, nadgodziny i nieustanne napięcie. W Pixers wierzymy w to, że zadowolony współpracownik będzie chciał się w pracy rozwijać, doskonalić i wpływać na coraz lepsze wyniki firmy. Dlatego nie boimy się obdarzać współpracowników kredytem zaufania, którego wymaga praca zdalna.

11

4. Oszczędności i kultura pracy

Kiedy pracownicy oszczędzają na paliwie wydanym na dojazdy, firma oszczędza na innych mniej oczywistych kosztach. W jaki sposób? Możliwości pracy zdalnej zmniejszają rotację zatrudnienia, a co za tym idzie dodatkowe koszty, jakie generuje konieczność poszukiwania i wdrożenia nowych pracowników.

Jest to także dla wielu osób argument za tym aby wybrać daną firmę spośród innych pracodawców, co oszczędza wysiłku i pieniędzy, które trzeba zainwestować w rekrutację.

Czego obawiają się pracodawcy, którzy nie chcą wprowadzić pracy zdalnej – przede wszystkim tego, że nie będą mogli kontrolować wydajności pracownika i że on zamiast pracować będzie np. oglądał ulubiony serial. Ale tu także w sukurs przychodzi jasne wyłożenie zasad i klarowna komunikacja od samego początku. Rozliczanie się z zadań, jasne wytyczanie celów i komunikacja za pośrednictwem narzędzi takich, jak slack, jira czy basecamp – to metody, które stosujemy w Pixers  i nie zauważyliśmy negatywnego wpływu pracy zdalnej na efektywność współpracowników.

sleep less aranz_bez

5. Jak się przygotować do pracy zdalnej?

Czy praca zdalna jest więc urzeczywistnieniem marzeń? Wbrew pozorom nie jest to zadanie tak łatwe, jak może się wydawać. A czasem praca z domowego zacisza bywa większym wyzwaniem niż codzienna wyprawa do biura.

Jak więc wykonywać ją z najlepszym efektem?

 1. W pracy zdalnej potrzeba przede wszystkim sporej dozy samodyscypliny dlatego ustal  i przestrzegaj godzin pracy –  jeśli w biurze masz swój rozkład dnia z przerwami na śniadanie i lunch, trzymaj się go także domu. Jeśli nie wyznaczysz sobie takich granic, będziesz albo uciekał od pracy w domowe obowiązki, albo wręcz przeciwnie siedział do późna nad określonym zadaniem, bo w domu możesz nie odczuwać mijającego czasu.
 2. Ustal sobie grafik - przykładowo pierwszą połowę dnia, kiedy jesteś wypoczęty przeznaczasz na większe i priorytetowe zadania, drugą, kiedy odczuwasz spadek formy, nas sprawy mniej skomplikowane.
 3. Dostosuj czas pracy do pracowników  w biurze  – nawet jeśli jesteś tzw. sową i najbardziej kreatywny jesteś w środku nocy, musisz się liczyć z tym, że dzień w biurze zaczyna się o 9 i możesz być potrzebny swoim współpracownikom w standardowych godzinach pracy.
 4. Bądź w kontakcie ze współpracownikami  – w Pixers korzystamy z rozmaitych komunikatorów, dzięki którym każdy z nas może być na bieżąco z życiem i problemami firmy.  
 5. Przygotuj sobie przestrzeń do pracy  – są osoby, które potrafią się skupić na wykonywanych zadaniach niezależnie od okoliczności i one mogą pracować z ulubionej kawiarni, a nawet siedząc na ławce w parku, tym niemniej dobrze jest mieć w domu miejsce zarezerwowane dla pracy. Może to być osobny pokój, a może samo biurko z miejscem na komputer, ważne abyś czuł się tam jak w pracy
 6. Ogranicz rozpraszające elementy – przestrzeń dedykowana do pracy Ci w tym pomoże, bo umówmy się, jeśli usiądziesz z laptopem na kanapie czy oprzesz się pokusie włączenia telewizora? Jeśli masz pedantyczny charakter i zamiast myśleć o pracy będzie cię drażnił niepowycierany kurz, posprzątaj pokój w którym będziesz pracować zanim weźmiesz się do pracy. Nawet jeśli poświęcisz na to pół godziny, warto to zrobić, aby móc się w pełni skoncentrować na swoich zadaniach. Zapominasz się –  powieś sobie plakat motywacyjny lub duży zegar – żeby przypomniał ci ile jeszcze masz czasu do końca pracy i że musisz zdążyć z zadaniami.
 7. Ubierz się  – uwierz nam, praca w rozciągniętej piżamie nie sprzyja produktywności, będzie cię wręcz prowokować do zakopania się z powrotem w pościeli.
 8. Ruszaj się  – rób sobie regularne przerwy i jeśli możesz, spędzaj je w ruchu, ćwiczenia rozciągające, kilka przysiadów; nawet wyjście po drobne zakupy odpręży twoje ciało i odświeży umysł.
 9. Uśmiechnij się  – wiemy dobrze, że jest to łatwiejsze w  biurze, gdzie czeka mnóstwo znajomych i najnowsze plotki w porze lunchu, ale abyś nie popadł w melancholię znajdź swój sposób na uśmiech w pracy w domu.
 10. Pamiętaj o wynikach – to z nich jesteś rozliczany niezależnie od tego, ile godzin spędzisz przed komputerem. Pracodawca pozwalając Ci na pracę zdalną daje Ci kredyt zaufania, nie zmarnuj go.  Dlatego warto zaplanować swój dzień z głową.

9

 

Polecamy także nasz wpis o pracy zdanej z Tajlandii.