Będzie Będzie Będzie Jest Było Było Było
Początek Koniec Koniec Początek
Prze mija nie
Białe Czarne
Życie Śmierć Życie Śmierć Życie
Za po mi na nie
Słowa tak codzienne, tak błahe, tak kruche. Słowa – narzędzia, którymi operował niezwykły, polski poeta – Stanisław Dróżdż.
Mieszkańcy Wrocławia kursujący „do” lub „z” pracy, okolicą Placu Strzegomskiego, mają szansę podziwiać dzieło Pana Dróżdża i zastanowić się nad tym, co było, jest i będzie. I robią to zapewne w samochodzie, tramwaju lub idąc pieszo (polecamy to ostatnie).
Ów artysta uprawiał poezję konkretną, polegająca na łączeniu elementów poezji oraz sztuk wizualnych. Swoje prace określał mianem „pojęciokształtów” i tak oto o tym mówił:
…poezja konkretna polega na wyizolowaniu, zautonomizowaniu słowa. Wyizolowaniu go z kontekstu językowego, wyizolowaniu go także z kontekstu rzeczywistości pozajęzykowej, żeby słowo jak gdyby samo w sobie i dla siebie znaczyło. W poezji konkretnej forma jest zdeterminowana treścią, a treść formą. Poezja tradycyjna opisuje obraz. Poezja konkretna pisze obrazem.
Wyizolowanie słowa, wyciągnięcie go z kontekstu. Jak to dla Was brzmi? Czy aby nie…zbyt absurdalnie? A gdyby tak, wydobyć te słowa, które w Was drzemią i umieścić losowo, trochę abstrakcyjnie, na ścianie, przy łóżku, przy lustrze bądź na suficie? Co by to było? Czy zastanawialiście się kiedyś jakie słowo (jedno jedyne) najtrafniej Was opisuje?
Równie dobrze, może Was definiować zdanie, postanowienie (Nowy Rok w końcu za pasem) motto, mantra… nazwijcie to jak chcecie. Nazwijcie to.
„Pisanie obrazem” uważamy za bardzo interesujące, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu emocje i wspomnienia, a o to nietrudno. Zróbcie wyjątek i rzućcie słowa na wiatr, a on niech je rozniesie z gracją po Waszym mieszkaniu.
Niech twórczość Pana Dróżdża będzie dla Was silną inspiracją. My jesteśmy zakochani. W słowach przecież wszystko ma swój początek.

http://www.muzeumwspolczesne.pl/
źródło: http://designyoutrust.com/2011/11/28/motivation-graphic-posters/

Stanisław Dróżdż http://www.drozdz.art.pl/galeria.htm


źródło: http://patusibu.blogspot.com/

Behance
Deccoria
DeviantArt
Digart
Facebook
Flickr
Pin It!
Pixers.pl
Twitter
3 comments
DEE mówi:
Dec 8, 2011
Co autor palił
e mówi:
Dec 8, 2011
uwielbiam słowa.. ale w domu swym jakoś tego nie widzę.. za to do firmy – bomba w torcie..
panik mówi:
Dec 9, 2011
pani jo.anno, nie jest to bowiem nic nowego, wręcz przeciwnie ostatnimi czasy słowa/litery jako wszelkiego rodzaju ozdoby udające/będące przedmiotami codziennego użytku zawładnęły przestrzenią domową. zabawy słowami i pomiędzy słowami bywają niesłychanie ciekawe, modne i bogu dzięki za to.
z poważaniem,
Pani.k