TOP

10 wzorów Pixers, które przywodzą na myśl Fridę Kahlo

10 wzorów Pixers, które przywodzą na myśl Fridę Kahlo

Dziś chcielibyśmy przybliżyć Wam sylwetkę niezwykle barwnej osoby jaką niewątpliwie była meksykańska malarka – Frida Kahlo. Wybraliśmy 10 wzorów Pixers, które nam się z nią kojarzą, przywodzą na myśl jej życie i twórczość.

Kwiaty

Kto choć raz widział fotografię Fridy, ten wie, że kwiaty we włosach to niemal  jej nieodłączny atrybut. Jest to bezsprzecznie wyraz kobiecości, sensualności i romantyzmu, a tego z pewnością nie można artystce odmówić.

Chciałabym cię namalować, lecz brakuje kolorów, bo jest ich tak wiele, w mojej dezorientacji, namacalnej formie mojej bezbrzeżnej miłości. – mawiała.

Frida Kahlo - inspiracja PIXERS

Frida Kahlo (1907-1954)

 

Anatomia

La heroina del dolor (królowa bólu) – nie bez powodu właśnie tak Frida była nazywana w rodzimym Meksyku. W młodości została ofiarą poważnego wypadku komunikacyjnego, w którego następstwie doznała wielu urazów i zmuszona była przejść ponad 30 operacji. Tak tragiczne wydarzenia odcisnęły ogromne piętno na jej twórczości. Prace malarki pełne są odniesień do ludzkiego ciała, bólu jakim jest naznaczone i od którego żadnym sposobem nie można uciec.

Dwie Fridy, 1939 - Frida Kahlo

Frida Kahlo, „Dwie Fridy”, 1939

Anatomia serca - fototapeta PIXERS

Fototapeta „Anatomia Serca” – Pixers

Meksykański wzór

Styl Fridy, w życiu i malarstwie, charakteryzował eklektyzm. Lubiła bawić się kolorem, teksturami i akcentami zaczerpniętymi z bogatej kultury meksykańskiej i indiańskiej.

Frida Kahlo - inspiracja PIXERS

Frida Kahlo w swoim domu w Meksyku, fotografia z kolekcji Leo Matiza.

Aztecki Wzór - PIXERS

Fototapeta „Aztecki Wzór” – Pixers

Drzewo życia

W wyniku wypadku Frida doznała urazów, które odebrały jej szansę na macierzyństwo. Pomimo trzykrotnego zajścia w ciążę, nie doczekała się swego wymarzonego dziecka. W malarstwie poprzez motywy korzeni często nawiązywała do kwestii płodności, do metaforycznego „drzewa życia”.

Frida Kahlo, Korzenie

Frida Kahlo, „Korzenie”, 1943

 

Woda

Symbol wody niewątpliwie był dla Fridy źródłem inspiracji. To woda jawi się przecież jako podstawowe źródło istnienia i symbolizuje jego nieustającą zmienność. Może dawać i jednocześnie odbierać. Oczyszczać i pustoszyć. Jest synonimem biegu życia i żywiołem, z którym każdemu z nas przyjdzie się zmierzyć.

Frida Kahlo, Co zobaczyłam w wodzie, 1938

Frida Kahlo, „Co zobaczyłam w wodzie”, 1938

Wielka woda - fototapeta PIXERS

Fototapeta „Wodne Fale” – Pixers

 

Zwierzęta

Zwierzęta to nieodłączni towarzysze Fridy. Otaczały ją w świecie realnym, a co za tym idzie, również w tym przeniesionym na płótno. Studiując jej temperament, artystyczną duszę i barwne uosobienie, można śmiało powiedzieć, że ze zwierzętami jej do twarzy.

Po co mi stopy, skoro mam skrzydła? – mawiała.

Frida Kahlo, Autoportret z naszyjnikiem z kolców i kolibrem, 1940

Frida Kahlo, „Autoportret z naszyjnikiem z kolców i kolibrem”, 1940

Me and My Parrot, 1941, Frida Kahlo

Wielobarwne tukany Pixers

Śmierć

Mam nadzieję, że śmierć jest radosna. Mam nadzieję, że nigdy nie wrócę.

Było to ostatnie zdanie z dziennika malarki. Zmarła 13 lipca 1954 roku w Meksyku, w swoim domu zwanym „Niebieskim Domem”.

Czaszki i Kwiaty - fototapeta PIXERS

Fototapeta „Czaszki i kwiaty” – Pixers

Autoportret

Artystka zapytana dlaczego najczęściej maluje siebie, odpowiedziała:

Maluję, bo jestem sama. Siebie znam najlepiej.

Dla nas Frida na zawsze pozostanie postacią magiczną. Z niespotykaną cierpliwością i fascynacją przyjmowała wszystko czym częstowało ją życie. Nie mogło zabraknąć tak osobliwego wizerunku w naszej kolekcji Inspiracja jest Kobietą, choć w przypadku Kahlo aż chce się powiedzieć, że to nie inspiracja, a siła. To siła jest kobietą.

Frida Kahlo - fototapeta PIXERS

Naklejka Frida

Frida

Źródła:
http://www.fridakahlo.org/
http://en.wikiquote.org/wiki/Frida_Kahlo