TOP

5 prostych kroków do wnętrza w stylu vintage

5 prostych kroków do wnętrza w stylu vintage

 

Vintage to kolejny styl w dekoracji wnętrz, który naprawdę uwielbiamy. Nadaje każdemu pomieszczeniu niezwykłego uroku i gloryfikuje ozdoby, meble i bibeloty, które zaledwie kilka lat temu kurzyły się na strychu. Dlaczego jeszcze kochamy vintage? Pozwala nam na stworzenie niepowtarzalnych dekoracji i wyposażenie pokoju w przedmioty, które podkreślają naszą wyjątkowość i indywidualizm. W dodatku, styl ten nie wymaga dużych nakładów finansowych – wystarczy poszperać w domu dziadków, wybrać się na pchli targ lub poszukać ciekawych okazji na aukcjach internetowych.

Zielone złota ozdoba ściany tekstury tła

Vintage nazywamy zarówno przedmioty sprzed kilku dekad, jak i te nowe, które są na nie tylko stylizowane. Jeśli zdecydujemy się na te pierwsze, będziemy mieć pewność, że mamy do czynienia z produktami o wysokiej jakości (w końcu przetrwały w dobrym stanie kilkadziesiąt lat), z którymi nierzadko jesteśmy także związani sentymentalnie – skrzynia, w której 20 lat temu chowaliśmy zabawki może pełnić dzisiaj zupełnie inną rolę, ale i tak będzie nam przypominać o słodkim dzieciństwie. Z drugiej strony, jeśli nasz strych świeci pustkami, możemy skorzystać z bogatej oferty sklepów, które oferują produkty inspirowane minionymi latami.

W vintage nie chodzi o dokładne kopiowanie wnętrz sprzed dekad. Jest to raczej niekonwencjonalne łączenie przeciwieństw – rzeczy starych i nowych, modnych i niemodnych, tradycyjnych i nowoczesnych. Nie bójcie się zatem zestawiać pozornie niepasujących do siebie elementów. Może się okazać, że stary stolik czy bogate w ornamenty ramki do zdjęć, będą tym co sprawi, że Wasz minimalistyczny i współczesny salon będzie dosłownie zwalał z nóg. Vintage to eksperymentowanie. To nieustanne poszukiwanie inspiracji w starych filmach, magazynach i rodzinnych albumach ze zdjęciami. Vintage to niesamowita frajda!

Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, który w 5 prostych krokach pozwoli Wam rozpocząć Waszą przygodę z vintage. Musimy Was jednak ostrzec, vintage uzależnia!

1. Poszperaj na strychu, w domu dziadków i rodziców

Strychy i piwnice to prawdziwe kopalnie skarbów. Chowamy w nich nieużywane meble, których żal nam wyrzucić, dekoracje, które kiedyś wydawały nam się zbyt kiczowate, aby ujrzeć światło dzienne oraz stare albumy ze zdjęciami. Po odświeżeniu będą wyglądać niesamowicie!

vintage and flowers

Źródło: Dust Jacket

2. Zapoznaj się z terminem DIY

Zaopatrz się w papier ścierny, lakier i farby. W Internecie znajdziesz mnóstwo instrukcji, dzięki którym dowiesz się jak nawet w kilkadziesiąt minut odnowić dowolny mebel. W dodatku za grosze!

Old Window Turned Picture Frame Vintage

Źródło: i am momma hear me ROAR

3. Wybierz się na pchli targ

Pchli targ to niesamowite miejsce. Ludzie sprzedają tam często za bezcen rzeczy, które w sklepach nierzadko osiągają zawrotne ceny. Coś, co nie ma dla kogoś prawie żadnej wartości, może okazać się hitem Waszego salonu.

flea market vintage

Żródło: Moreska

4. Szukaj inspiracji w Internecie

W Internecie znajdziecie tysiące stron poświęconych tematyce vintage. Pomocny okaże się także Pinterest. Nas najbardziej inspiruje blog Vintage & Chic. Odwiedźcie go koniecznie!

vintage living room

Źródło: Vintage & Chic

5. Postaw na plakat vintage

Plakat utrzymany w stylistyce vintage to najprostszy sposób na gustowną odmianę naszego mieszkania. Jego największe zalety to przystępna cena, wysoka jakość i ogromny wybór dostępnych wzorów i rozmiarów. Nie wspominając o tym, że Pixers udostępnia Wam magiczne filtry, które pomogą w stworzeniu prawdziwie niepowtarzalnego dzieła.

Retro zieleń

Trójkątna wizja