TOP

5 Sposobów na Ozdobienie Ścian Kolorową Taśmą

5 Sposobów na Ozdobienie Ścian Kolorową Taśmą

Nie tak dawno temu blogosfera zajmująca się tematyką D.I.Y. oszalała na punkcie japońskiego wynalazku – kolorowych papierowych taśm, washi. Niektórzy przekręcają nazwę taśmy, nazywając ją wasabi, co nie jest zupełnie bezzasadne, jeśli weźmiemy pod uwagę kraj jej pochodzenia. Jednak taśma washi nie ma nic wspólnego z ostrym zielonym chrzanem dodawanych do sushi. Wykonana z wytrzymałego papieru ma strukturę przypominającą nieco taśmę maskującą – jest tak samo wytrzymała, ale o wiele ładniejsza!

Wykonuje się ją z naturalnych włókien, bambusowych lub konopianych, a w Japonii najpopularniejszym materiałem jest morwa, a także krzewy o dziwnych nazwach, Mitsumata i Gampi. Dostępna w wielu kolorach i wzorach jest doskonałym narzędziem do dekoracji ścian, mebli i przedmiotów codziennego użytku. Mimo, że jest wytrzymała, to nietrwała, dlatego kubek nią ozdobiony nigdy ci się nie znudzi. Miejmy nadzieję, że wkrótce moda na washi tape zawita również do Polski!

Użycie taśmy washi na ścianach to zatem pomysł dla tych, którzy lubią kreatywność i ciągłe zmiany. Taśma nie przykleja się na stałe do ściany i nie narusza jej struktury, jest więc łatwa do zdjęcia i wymienienia (zupełnie jak nasz Pixerstick!).

Sama również używam washi, jestem nią zwyczajnie zauroczona, zwłaszcza, że dzięki niej mogę pozwolić sobie na ozdabianie ścian wynajmowanego mieszkania bez obawy przed uszkodzenie nieskazitelnie białych ścian. Spośród tysiąca pomysłów na użycie kolorowej taśmy dostępnych na blogach wybrałam dla was pięć najprostszych sposobów na jej użycie na ścianie.

Lubisz zapełnione grafiką ściany? Użyj washi do naklejenia twoich ulubionych plakatów i wycinków z gazet!

To chyba najbardziej banalne zastosowanie taśmy washi… Ale, jak bardzo różniące się od przezroczystej lub dwustronnej taśmy klejącej! I nie zostawia na ścianie najmniejszego śladu kleju.

Źródła zdjęć:

Trochę ekstrawagancji? Zrób washi-ramki dla swoich plakatów i zdjęć

Tak „oprawione” plakaty i zdjęcia będą prezentować się na ścianie totalnie zjawiskowo. Wystarczy odrobina wyobraźni i kolorowa taśma washi.

 

Trendenser.se

Źródła zdjęć:

WashiKropki zastąpią tapetę

Używając kilku połączonych ze sobą pasków taśmy i wycinając z nich kółka, stworzysz prostą dekorację na białą ścianę. W trakcie wycinania warto zabezpieczyć taśmę np. papierem śniadaniowym, a następnie użyć szpulki z taśmą jako wzornika (proste!). Można też użyć specjalnej wycinarki.

Moments To Live For

Ja zrobiłam to w ten sposób:

Użyj washi do stworzenia własnej artystycznej abstrakcji

Melyssa z The Nectar Collective pokazuje, jak zrobić artystyczny obraz za pomocą podłoża w postaci płótna lub zwykłej deski, washi i markera do malowania.

Możecie też zrobić coś takiego:

Sketch42 Blog

Albo takiego:

Możecie też użyć washi jako detalu w bardziej „wyrafinowanej” kompozycji. Oto moje własne dzieło:

Geometria z pasków washi

Ostatnim pomysłem, jaki chciałabym wam pokazać jest ten, który wymaga najwięcej kreatywności. Za pomocą washi możecie „rysować” po ścianie – używając pasków odpowiedniej długości stworzycie na niej dowolny geometryczny (i nie tylko) kształt. Emily z Everything Emily proponuje ozdobienie ściany w czarne proste krzyżyki, Rachel z Pencil Shavings stawia na stylistykę retro, a Shanan z The Symmetric wykleja dziecięcy pokój w pasiaste wzorki.

Everything Emily

Pencil Shavings

The Symmetric

MT Casa / Annixen

To wszystko, jeśli chodzi o ścianę. Poniżej znajdziecie też kilka inspirujących sposobów na ozdobienie innych obiektów. Bo tak naprawdę za pomocą washi można okleić wszystko!

Kolorowe Schody – Pascal Anson

Kabelki oklejone taśmą washi – The Side Projects

Wazony oklejone washi – Goods Home Design