TOP

Aranżacja salonu z jadalnią – co wybrać? Porady

Aranżacja salonu z jadalnią – co wybrać? Porady

Pokój dzienny może pełnić nie tylko funkcję wypoczynkową, lecz także sprzyjać spotkaniom przy stole. Jak zaaranżować nowoczesny salon z jadalnią? Podpowiadamy, które rozwiązania sprawdzają się najlepiej w niewielkich wnętrzach.

Funkcjonalny układ mieszkania, kompaktowe meble i pomysłowe dekoracje to ważne elementy aranżacji pokoju dziennego połączonego z kuchnią i jadalnią. Niezwykle istotna jest także spójna kolorystyka oraz styl – strefa kuchenna i miejsce przeznaczone do relaksu muszą się uzupełniać i tworzyć harmonijną całość.

Miejsce do spotkań w małym salonie z jadalnią – gdzie ustawić stół?

Stół jest często sercem mieszkania – to przy nim odbywają się spotkania w gronie rodziny, długie rozmowy, zacięte rozgrywki gier planszowych i kolacje z przyjaciółmi. Warto zdecydować się na duży, solidny mebel, który wytrzyma codzienne użytkowanie. W aranżacji salonu z kuchnią i jadalnią stół powinien znaleźć się jak najbliżej części roboczej, tak aby można było wygodnie przynosić dania i odnosić puste naczynia. Wokół niego należy pozostawić minimum 60 cm wolnej przestrzeni. Tyle miejsca wystarczy, by swobodnie odsunąć krzesło i wstać. Jeśli pomieszczenie jest przestronne, warto ustawić stół w odległości nawet do 120 cm od ścian lub innych mebli.

W mniejszych mieszkaniach można także dosunąć stół do ściany, wyspy kuchennej lub barku. Jeśli żadnego z tych elementów zabudowy nie ma w planie kuchni, to właśnie stół będzie wyznaczał granicę między strefą roboczą a wypoczynkową. W części jadalnej warto ustawić także bufet lub kredens. Mebel posłuży do przechowywania dodatkowej zastawy stołowej, sztućców, serwetek i obrusów. Naczynia i tekstylia będą zawsze pod ręką podczas spotkań towarzyskich przy stole. Dzięki przeszklonym drzwiczkom porcelana znajdująca się wewnątrz kredensu będzie estetycznie wyeksponowana.

Aranżacja salonu z kuchnią i jadalnią – jak umeblować część wypoczynkową?

W drugiej części salonu z jadalnią warto urządzić komfortową część wypoczynkową. Kanapa może być ustawiona bokiem lub tyłem do stołu, zależnie od układu pomieszczenia oraz zwyczajów domowników. Niektórzy nie chcą mieć widoku na część kuchenną, inni szukają sposobu na otwarcie salonu na kuchnię – taki układ sprawdzi się między innymi podczas spotkań w większym gronie. Naprzeciwko sofy najlepiej ustawić niską szafkę RTV i telewizor. Do ściany warto przykręcić także szafki wiszące lub otwarte półki, na których znajdą się książki i dekoracje.

W nowoczesnych aranżacjach salonów z jadalnią dobrze wyglądają szafki z akrylowymi frontami. Miłośnicy stylu retro lub skandynawskiego mogą wykorzystać specjalne naklejki Pixerstick dostępne w sklepie Pixers i ozdobić fronty wybranym motywem graficznym. W taki sposób da się całkowicie odmienić charakter mebla i dopasować go do aranżacji pokoju dziennego połączonego z jadalnią. W salonie warto jeszcze ustawić niewielki stolik kawowy. Niekiedy wystarcza także miejsca na komodę lub nawet szafę w zabudowie – wszystko zależy od układu mieszkania.

Oświetlenie salonu z jadalnią – sprawdzone aranżacje

Planując montaż oświetlenia, warto pamiętać o obu częściach salonu z jadalnią – aranżacja powinna komponować się wizualnie. Nad stołem najlepiej sprawdzi się komplet trzech lamp wiszących. Metalowe lub plecione klosze pomogą skierować światło w dół i stworzą wyjątkową atmosferę podczas posiłków. Do wnętrz industrialnych będzie pasowała oryginalna lampa ze stali pomalowanej na czarno, natomiast w mieszkaniach w stylu glamour sprawdzi się żyrandol z kryształkami mieniącymi się w słońcu. W sklepach dostępnych jest także wiele nowoczesnych lamp o intrygującej formie – w aranżacjach salonu z jadalnią będą pełniły funkcję nie tylko użytkową, lecz także dekoracyjną.

W części wypoczynkowej mogą znaleźć się kinkiety lub stylowa lampa podłogowa. Światło warto skierować na fotel do czytania lub sofę. Jeśli salon jest duży, najlepiej zawiesić lampę sufitową, która pozwoli na odpowiednie doświetlenie wnętrza. Wcale nie trzeba dobierać takiego samego modelu jak ten wiszący nad stołem – wystarczy, że lampy będą utrzymane w podobnym stylu, na przykład nowoczesnym czy skandynawskim. Dobrze prezentują się aranżacje, w których oświetlenie salonu z jadalnią znajduje się na różnej wysokości. Aby uzyskać taki efekt, można na przykład zestawić lampy zawieszone nisko nad stołem z plafonami w części wypoczynkowej.

Aranżacja salonu z kuchnią i jadalnią – jak stworzyć wyjątkowe wnętrze?

Warto pamiętać, że pomieszczenia łączące różne funkcje powinny charakteryzować się spójnym wystrojem. Komponując aranżację małego salonu z jadalnią, należy dobierać elementy nawiązujące do wybranego stylu – industrialnego, retro czy prowansalskiego. Charakter salonu z jadalnią będzie zależał od wyglądu mebli, kolorystyki i dodatków, które znajdą się w pokoju. Warto stosować barwy w jednej tonacji – ciepłej lub zimnej, a także unikać łączenia drewna w różnych odcieniach. Część kuchenna będzie częściowo widoczna z pokoju dziennego, dlatego musi komponować się kolorystycznie z kanapą, stolikiem czy fototapetą wybraną do salonu.

Aby utrzymać wnętrze w określonym stylu, trzeba zadbać o dobór odpowiednich dodatków. Poduszki dekoracyjne, zasłony lub koc w delikatne kwiaty to idealne dopełnienie wnętrza w stylu prowansalskim lub shabby chic. W części jadalnej można powiesić obrazy na płótnie przedstawiające krajobraz Prowansji, a na stole ustawić wazon z bukietem lawendy. We wnętrzach minimalistycznych trzeba ograniczyć liczbę dekoracji. Do funkcjonalnych mebli o prostej formie warto dopasować tapetę w czarno-biały deseń. Najlepiej ozdobić nią ścianę o największej powierzchni, która bez dekoracji prezentuje się zbyt pusto. Może to być ściana, przy której stanie stół lub znajdująca się za kanapą.

W przypadku wnętrz eklektycznych oraz vintage nie trzeba ograniczać się do jednego motywu graficznego – można swobodnie łączyć wzory i kolory, a także meble pochodzące z różnych epok. Zasłony w geometryczny deseń zestawione z poduszkami dekoracyjnymi w kwiaty lub liście będą tworzyły oryginalną kompozycję. Warto jedynie zadbać o spójną kolorystykę mebli i tekstyliów. Barwy powinny ze sobą współgrać i tworzyć estetyczną aranżację w salonie połączonym z kuchnią i jadalnią.