TOP

Barwy ciepłe i zimne – jak je odróżnić?

Barwy ciepłe i zimne – jak je odróżnić?

Kolory zastosowane we wnętrzu mają ogromny wpływ na samopoczucie domowników. Oprócz ich psychologicznego działania warto uwzględnić także podział na barwy ciepłe i zimne. Jak je od siebie odróżnić? Czy można łączyć ze sobą odcienie z przeciwległych końców palety?

Aby zyskać spójną aranżację, warto znać kilka sprawdzonych zestawień kolorystycznych. Decydując się na nie podczas kupowania mebli i dodatków czy wybierania odcienia farby, można w prosty sposób wprowadzić do wnętrza wrażenie harmonii i spójności. Podpowiadamy, jak dobierać tekstylia i odcień drewna do barw zastosowanych na ścianach.

Jak odróżnić kolory ciepłe od zimnych?

Aby lepiej zrozumieć podział kolorów na ciepłe i zimne, warto najpierw przyjrzeć się ich graficznej prezentacji w formie koła. Taka paleta zawiera zarówno kolory podstawowe (czerwony, żółty i niebieski), jak i pochodne (zielony, pomarańczowy i fioletowy), powstałe w wyniku połączenia trzech podstawowych barw w różnych wariacjach. Na grafikach obrazujących podział barw najczęściej można zobaczyć wiele wariantów kolorów, które subtelnie przechodzą jeden w drugi, tworząc tęczę.

Kolory mogą mieć różną jasność i nasycenie. Popularny jest także podział pod względem ich „temperatury”. Jak odróżnić kolory ciepłe od zimnych? Wystarczy przeciąć koło w połowie, by zyskać precyzyjny podział. Po stronie barw ciepłych znajdą się czerwona, pomarańczowa i żółta, natomiast wśród barw chłodnych będzie można zobaczyć kolor filetowy, niebieski i zielony wraz z odcieniami pośrednimi.

Na kole barw ciepłych i zimnych znajdują się kolory, które niełatwo zaklasyfikować. Przykładem może być zieleń – oliwkowa jest ciepła (dzięki domieszce żółtego), natomiast szmaragdowa czy butelkowa zalicza się do barw chłodnych. Podobna sytuacja dotyczy przeciwległego końca palety, czyli koloru fioletowego i różowego. Oba mogą być zarówno ciepłe, jak i zimne, zależnie od tego, jaki będzie udział czerwonego lub niebieskiego barwnika w mieszance. Dekorując mieszkanie, warto kierować się intuicją i sprawdzać, czy dane odcienie rzeczywiście do siebie pasują. Najlepiej stosować kolory tylko ciepłe lub tylko zimne, szczególnie jeśli celem ma być wnętrze harmonijne, a nie awangardowe.

Ciepłe i zimne kolory ścian – jak dopasować je do fototapety?

Decydując się na tapetę lub fototapetę Pixers, można uzyskać wyrazistą dekorację w swoim mieszkaniu. Najczęściej taka ozdoba zajmuje jedną ścianę, natomiast pozostałe trzeba pomalować lub pokryć jednokolorową tapetą. Jak zastosować teorię o barwach zimnych i ciepłych podczas malowania pokoju? Warto przyjrzeć się wybranemu wzorowi fototapety winylowej i zastanowić się, jakie barwy w nim dominują. Czy całość ma surowy charakter (z powodu zastosowania barw zimnych), czy może dodaje wnętrzu przytulności (dzięki barwom ciepłym)?

Kolor ścian może nawiązywać do danego fragmentu fototapety, na przykład stanowić przedłużenie koloru nieba lub tła deseniu. Ciekawym rozwiązaniem jest dopasowanie farby do kontrastowego elementu znajdującego się na grafice – płatków kwiatów czy chmur. Ściany w odcieniu subtelnego różu, nawiązujące do fototapety w magnolie, sprawdzą się w romantycznych aranżacjach. Dzięki korespondowaniu z kolorystyką obrazu można mieć pewność, że całość będzie prezentowała się spójnie.

Nie zawsze trzeba nawiązywać kolorystycznie do grafiki. Można także ustalić, czy fototapeta jest utrzymana w kolorach ciepłych czy zimnych, po czym wybrać odcień z danej połowy koła barw. Dobrym rozwiązaniem jest także neutralna biel i szarość. Warto pamiętać, że kolory te mogą być zarówno ciepłe, jak i zimne, zależnie od odcienia. Delikatna, kremowa biel będzie pasowała do tapety z roślinnym motywem w kolorze czerwonym, pomarańczowym czy żółtym. Chłodna szarość to dobre towarzystwo dla abstrakcyjnych motywów graficznych, utrzymanych w kolorze różowym, fioletowym czy niebieskim.

Barwy ciepłe i zimne – jak dopasować do nich odcień drewna?

Precyzyjny dobór ciepłych i zimnych kolorów ścian to nie wszystko. Ważne jest także dopasowanie mebli i dodatków, tak aby wszystkie elementy wyposażenia ze sobą harmonizowały. Drewno niekiedy jest problematyczne. Naturalny odcień większości gatunków jest ciepły – warto wyróżnić tu dąb, buk, olchę, czereśnię, a także wiele egzotycznych gatunków, takich jak merbau, mahoń czy doussie. Wykonane z nich meble będą wyglądały dobrze w zestawieniu ze ścianami w kolorze musztardowym czy ceglastym.

Znając podział barw na ciepłe i zimne, można ustrzec się błędów w aranżacji wnętrz z drewnianymi meblami. Do pomieszczeń pomalowanych na chłodne odcienie warto dobierać meble z jasnego drewna sosnowego lub egzotycznego wenge. Pomocne mogą okazać się produkty do dekoracyjnego malowania drewna – bejca i lakierobejca. Dzięki nim można w prosty sposób nadać meblom odcień antracytowy, jasnoszary lub biały, który będzie pasował do błękitnych lub fioletowych ścian.

Dodatki i domowe tekstylia w kolorach zimnych i ciepłych

Pokój utrzymany w barwach ciepłych lub zimnych wymaga doboru odpowiednich dekoracji. Ściany w kolorze ceglastym i tapeta z kremowo-pomarańczowym deseniem to odpowiednie tło dla dodatków w ciepłych barwach. Można zdecydować się na przykład na brązowy koc, musztardowe poduszki dekoracyjne i kremowe zasłony w ciekawe, graficzne wzory. Dobrze będą wyglądały elementy złote lub miedziane. Do oliwkowych ścian warto dobierać dekoracje z naturalnego drewna i kremowe poduszki. Sprawdzą się również detale w kolorze taupe, który jest połączeniem szarego i beżowego.

Dzięki palecie barw ciepłych i zimnych można łatwiej udekorować pomieszczenia pomalowane na błękitny lub szary. Do takich ścian warto dobierać dodatki srebrne, chromowane i lustrzane, które podkreślą chłodny charakter pomieszczenia. Na tle ścian w zimnym odcieniu szarości można wyeksponować tekstylia w kontrastowym kolorze. Błękitne, fioletowe lub granatowe poduszki to idealny wybór. Wystarczy jeszcze dodać wzorzyste zasłony okienne, które będą spajały kolorystykę wnętrza – mogą być na przykład szaro-granatowe, w motywy roślinne lub geometryczne.