TOP

Historia fototapety

Historia fototapety

Mawia się, że „szewc bez butów chodzi”, jednak dziś nie do końca. Jak wiadomo, w Pixerschodzimy po ścianach i dziś właśnie, w kilku słowach, chcielibyśmy opowiedzieć Wam historię naszych własnych „butów”. Czytajcie uważnie.


Czym jest fototapeta?

Fototapety to wielkoformatowe wydruki, które używane są do zdobienia ścian. Ozdoby te wykonywane są dziś różnymi technikami, występują również w niezliczonej ilości motywów – zależnie od naszych potrzeb i gustu. Fototapety to coś, co wielu kojarzy jedynie z okresem PRL i latami 90-tymi. Niewielu jednak wie, że swoją historią ozdoba ta sięga znacznie dalej – nawet do renesansu! Fototapety po latach zapomnienia wróciły do łask i coraz częściej są wybierane jako element wystroju mieszkań, biurgabinetów i wielu innych przestrzeni. Warto przy tej okazji poznać ich ciekawą historię i zobaczyć, jak zmieniały się na przestrzeni wieków.

PIXERS Fototapeta Rumianki

Fototapeta „Rumianki” – Pixers

Doskonalsza tapeta

Na początku była tapeta, która zanim przybrała znaną nam dziś formę – papierowych rolek z drukowanym i powtarzającym się wzorem, była ręcznie malowana lub drukowana różnymi metodami (również drzeworytem) na papierze, jedwabiu lub innych materiałach. Tego typu rozwiązania stosowane były już w renesansowej Europie, jako alternatywa dla drogich gobelinów, toteż na początku tapety swoim wzornictwem nawiązywały do nich.

To Anglia i Francja były czołowymi producentami tapet, kreowały trendy i zaopatrywały Europę w doskonałe wyroby. Druga połowa XVIII wieku to złoty okres tapet. Producentem tapet wszechczasów był Jean – Babtiste Réveillon, który w swoim atelier zatrudniał najlepszych projektantów i wytwarzał najbardziej subtelne i luksusowe tapety w historii. Już wtedy notowano mody na pewne rodzaje tapet – tak, jak np. na niebieskie tapety, którymi w 1748 roku urządził swój salon brytyjski ambasador w Paryżu, czy słynne Fleurs-de-Lys Réveillona.

Tapety nie były wówczas czymś powszechnym, były produktem luksusowym, przy powstawaniu którego pracowali znani artyści, udoskonalali techniki ich reprodukcji, dodawali nowe elementy i bawili się materiałami i fakturami – wszystko po to by zadowolić coraz bardziej świadomego konsumenta.

W roku 1785 Christophe-Philippe Oberkampf wynalazł maszynę, dzięki której tapety mogły być zadrukowywane kolorowymi odcieniami, a w 1799 roku opatentowano maszynę do produkcji długich rolek papierowych – to otworzyło zupełnie nową perspektywę w ozdabianiu domów. W tym okresie towarem luksusowym były tapety produkowane w Chinach – ręcznie malowane.

Łuk Triumfalny

Łuk Triumfalny

Maksymilian I i fototapety

Oczywiście ten śródtytuł jest pewnym nadużyciem, bowiem cesarz Maksymilian I, który panował w latach 1508 – 1519 nie mógł znać fototapet, a jednak nieświadomie wpisał się w ich historię. Chodzi tutaj oczywiście o serię wielkoformatowych drzeworytów, które na zlecenie cesarza tworzył Albrecht Dürer. Były to dzieła przeznaczone do ozdabiania nimi ścian pałaców książęcych, ratuszów i innych tego typu budynków. Miały za zadanie oczywiście podnosić prestiż zleceniodawcy i przemycać pewne propagandowe treści. Najsławniejszym takim wydrukiem jest Łuk Triumfalny – dzieło o wymiarach 3,75×2,95, składające się z 192 arkuszy i w pierwszej edycji powstałe w liczbie 700 sztuk. Już po śmierci cesarza cykl doczekał się kilku wznowień – nawet w XIX wieku.

XIX-wieczne panoramy

Koniec XVIII wieku przyniósł modę na zdobienie ścian panoramami. Związane to jest z działalnością i wyprawami kapitana Cooka, które rozbujały wyobraźnię Europejczyków i poniekąd stworzyły modę na egzotykę. Najsłynniejszym dziełem tego typu była tapeta Sauvages de la Mer du Pacifique, która zaprojektował w 1806 roku słynny rysownik i malarz Jean – Gabriel Charvet dla francuskiego producenta Josepha Dufour et Cie. Była to ówcześnie największa panoramiczna tapeta i stanowi wymowny znak rozkwitu francuskiego przemysłu tapet w tamtym czasie.

Sauvages de la Mer du Pacifique

Sauvages de la Mer du Pacifique

Sauvages de la Mer du Pacifique

Sauvages de la Mer du Pacifique

W tym samym czasie Anglia przeżywa kryzys producentów tapet ze względu na wojny napoleońskie i blokadę. Dopiero upadek Napoleona przyniósł wzrost popytu na brytyjskie tapety. Rozwój parowych maszyn drukarskich pozwolił na zautomatyzowanie produkcji i masowe wytwarzanie tapet – które dzięki zmniejszeniu cen, dostępne teraz były również dla klasy robotniczej. XIX wiek zatem stoi pod znakiem boomu na tapety, które były coraz bardziej popularne wśród biedniejszych warstw społeczeństwa. W wieku XX były już standardowym wyposażeniem mieszkań i domów.

Fototapety w formie, jaką dzisiaj znamy, stały się modne w drugiej połowie XX wieku – około lat 70-tych. Wielu z nas nadal pamięta ich charakterystyczne wzornictwo i cukierkową kolorystykę. Te ozdoby doskonale wpasowały się w ówczesną polską rzeczywistość – szarą epokę PRL-u i niejako ją rozweselały. Nie było chyba wówczas domu bez fototapety przedstawiającej krajobrazłąkęlazurowe morze lub złoty piasek plaż z palmami w tle. W latach 90-tych zaczęły tracić na popularności – uznano je za symbol kiczu i złego gustu. Ściany w tym dziesięcioleciu należały raczej do laserowych tapet. Fototapety odczarowano stosunkowo niedawno. Artyści zauważyli drzemiący w nich potencjał i zaczęli nimi ozdabiać ściany swoich loftów, a za nimi coraz więcej osób decydowało się na takie rozwiązania.

Współczesne fototapety w niczym nie przypominają swoich poprzedniczek. Nie tylko wykonane są na lepszych materiałach, ale także przy pomocy innych technik – dzięki czemu nawet najbardziej wybredna osoba znajdzie wśród nich coś dla siebie. Dzięki dzisiejszym rozwiązaniom za ich pośrednictwem można wyrazić niemal każdy pomysł:

PIXERS Fototapeta Wiktoriańska

Fototapeta „Rysunek Wiktoriański” – Pixers

PIXERS Fototapeta Ornament

PIXERS Fototapeta Ornament Fototapeta „Ornament” – Pixers

Fototapeta Cztery Pory Roku PIXERS

Fototapeta „Cztery Pory Roku” – Pixers

Fototapeta Prowansja Lawenda PIXERS

Fototapeta „Lawenda” – Pixers

Fototapeta Pierrot - PIXERS

Fototapeta „Pierrot” – Pixers

Fototapeta PAstelowe Róze - PIXERS

Fototapeta „Pastelowe Róże” – Pixers

Fototapeta Mapa Vintage - PIXERS

Fototapeta „Mapa Vintage” – Pixers

Fototapeta Tygrys PIXERS

Fototapeta „Tygrys” – Pixers

 

Podsumowując, warto pamiętać, że fototapety to piękna historia, sięgająca renesansu, w którą uwikłani byli najwięksi artyści i w którą nadal warto ubierać ściany.

Źródła informacji:
http://en.wikipedia.org
http://www.muzeum.org.pl
http://www.super-nowa.pl