TOP

Jak często zmieniać pościel?

Jak często zmieniać pościel?

Jak często zmieniać pościel? Świeże poszewki na kołdrę i poduszki powinny być zakładane co najmniej co 2 tygodnie.

Na pytanie „jak często zmieniać pościel?” krąży wiele odpowiedzi. Eksperci zalecają, aby co najmniej co 2 tygodnie zakładać świeże poszewki. Jest to bardzo ważne, biorąc pod uwagę fakt, że w łóżku spędza się nawet 1/3 życia, a poziom jego higieny jest czynnikiem wpływającym na stan zdrowia.

„Jak często należy zmieniać pościel?” to pytanie, na które odpowiedzi szuka każda doskonała pani domu. Absolutne minimum to raz na 2 tygodnie. W przypadku osób zmagających się z alergią, świeża bielizna pościelowa powinna być zakładana raz w tygodniu – łóżko i wszystko, co się na nim znajduje stanowi dla systemu immunologicznego alergików swoiste „pole bitwy”. 

Jak często należy zmieniać pościel?

Czynnikami skłaniającymi do częstszego jej zmieniania są: spanie nago lub w piżamie z syntetycznych tworzyw typu poliester, które wzmagają pocenie się, nadmierna aktywność w trakcie snu, wysoka temperatura i wilgotność w pomieszczeniu, niezażywanie prysznica przed snem, schorzenia dermatologiczne (zły stan skóry), spanie z pupilami. Pościel wymaga częstszego zmieniania również w okresie choroby – najlepiej co 3–4 dni. 

Po co często zmieniać pościel?

Mogłoby się wydawać, że pościel nie brudzi się tak szybko, jak chociażby ubrania czy ręczniki. Prawda jest zupełnie inna. W stosunkowo krótkim czasie w pościeli gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń. Częsta jej wymiana to podstawa do utrzymania należytej higieny. Spanie w nieświeżych, brudnych poszewkach sprawia, że przebywamy w niekorzystnych dla zdrowia warunkach. Bielizna pościelowa to źródło roztoczy. Organizmy te to spokrewnione z kleszczami pajęczaki, które żywią się ludzkim naskórkiem. Stanowią częste podłoże rozwoju chorób alergicznych. Podnoszą ryzyko zachorowania na astmę, katar sienny czy egzemę. W pościeli z czasem zbierają się mikroby z sierści zwierząt domowych, resztki jedzenia, grzyby. Obok nich należy zwrócić uwagę na miliony bakterii pochodzących ze zrogowaciałego naskórka, potu, śliny, sebum i innych wydzielin. Człowiek zrzuca przeciętnie od 30 000 do 40 000 martwych komórek skóry dziennie. Badania pokazują, że na pościeli znajdzie się także śladowe ilości moczu czy kału. Spanie w takich warunkach na pewno nie będzie relaksujące i regenerujące.

Jak ważne jest częste zmienianie pościeli?

Żeby wylegiwanie się w łóżku było nie tylko przyjemne i w jak najbardziej komfortowych warunkach, ale też zdrowe, trzeba pamiętać o tym, jak często zmieniać pościel. Wyniki wielu badań naukowych potwierdzają, że jakość snu wpływa w dużym stopniu na jakość życia i ogólne samopoczucie. Brudna bielizna pościelowa może doprowadzić do zaburzeń snu. Te z kolei są przyczyną zmęczenia, wzmożonej reaktywności na stres, spadku uwagi, koncentracji i wielu innych funkcji poznawczych. Długo niezmieniana pościel sprzyja także przetłuszczaniu się włosów. A w przypadku posiadaczy wrażliwej skóry, predysponuje do powstania lub zaostrzenia trądziku i wyprysków. Obok higieny pościeli duże znaczenie przypisuje się również jej jakości. Wysokiej klasy bieliznę pościelową znajdziesz na pixers.pl w zakładce „DOMOWE TEKSTYLIA”. Dzięki niej bez problemu zaaranżujesz wnętrze sypialni zgodnie ze swoim gustem. Wszystko za sprawą inspirującego designu, pięknych kolorów, odpowiednich tworzyw i rozmiarów dobranych indywidualnie do Twoich potrzeb i preferencji. Pixers.pl oferuje pościele w stylu współczesnym, boho, nowoczesnym, rustykalnym, shabby chic, japońskim, wiktoriańskim, orientalnym, vintage, country. Dodatkowo w wielu tematach. Przebywanie w otoczeniu ulubionych wzorów i kolorów to gwarancja zrelaksowania. O wiele łatwiej jest odpocząć i ukoić nerwy, jeżeli czujesz się dobrze w swojej sypialni.

Częsta wymiana pościeli – jak o nią zadbać?

Niezależnie od tego, z czego została wykonana i jaki widnieje na niej wzór, pościel wymaga odpowiedniego zadbania, żeby móc się nią długo cieszyć. Szczególnie, jeśli zdecydowałeś się na zakup wysokiej jakości poszewek na kołdrę czy poduszki do spania z pixers.pl. Największy wpływ na jej trwałość ma sposób przechowywania, pranie, prasowanie, suszenie.

Po dokonaniu zmiany bielizny pościelowej, ściągnięte poszewki trzeba wyprać. Wiele modeli pralek wyposażonych jest w specjalnie cykle pracy do prania pościeli. Minimalna temperatura, w jakiej powinna być czyszczona, to 40 °C. Najlepszy efekt osiągnie się, piorąc ją w temperaturze 60 °C, chyba że producent zaleca inną wartość. Czyszczenie w wyższej temperaturze pozwoli usunąć z pościeli wszelkie drobnoustroje. Należy też pamiętać o praniu pościeli:

  • po oddzieleniu od niej innych elementów garderoby,
  • odwróconej na „lewą stronę”, przez co zminimalizuje się ryzyko wypłowienia koloru i pojawienia się na tkaninie otarć od bębna,
  • po zapięciu guzików, zatrzasków czy zamków, dzięki czemu poszczególne elementy nie plączą się,
  • w odpowiednich środkach piorących.

Pościel powinna być rozwieszona do wyschnięcia lub poddana suszeniu w suszarce zaraz po zakończeniu prania. Pozostawienie jej na kilka godzin w pralce wiąże się z ryzykiem pojawienia się przebarwień i utraty przyjemnego zapachu. Susząc pościel, zaleca się ograniczenie działania promieni słonecznych. Pościel po wysuszeniu prasuje się. Temperatura stopy żelazka zależy od rodzaju tworzywa, z jakiego bielizna pościelowa została wykonana. Potrzebne informacje są na metce lub opakowaniu. Żeby zabić wszystkie roztocza, których nie udało się pozbyć podczas prania, pościel powinna być prasowana przez 5 minut.

Kolejna ważna kwestia to sposób przechowywania. Założona na kołdrę pościel nie powinna być pozostawiona na łóżku bez nakrycia. Położenie lekkiej narzuty ograniczy jej zabrudzenie. Nie wolno ścielić łóżka zaraz po wstaniu – trzeba odczekać przynajmniej 10 minut i chociaż kilka razy należy wytrzepać pościel. Obleczoną na kołdrę i poduszkę pościel można trzymać w dobrze wentylowanych skrzyniach. Z kolei ta świeżo uprana, wysuszona i wyprasowana powinna być trzymana w pokrowcu lub zamkniętym pojemniku.

Nie wolno zapomnieć o wietrzeniu pościeli. To doskonały sposób na jej odświeżenie. Można je przeprowadzić na kilka sposobów. Jeśli pozwalają na to warunki atmosferyczne, wskazane jest wietrzenie w plenerze. Innym sposobem jest pozostawienie jej na łóżku przez około pół godziny przy otwartych na oścież oknach. Pościel najlepiej wietrzyć codziennie.