TOP

Jak podzielić pokój na dwa?

Jak podzielić pokój na dwa?

W niewielkich mieszkaniach liczą się kreatywne rozwiązania. Często jedno pomieszczenie musi pełnić kilka różnych funkcji, dlatego warto umiejętnie je zaaranżować. Jak podzielić pokój na dwa bez stawiania ścianki działowej?

Podział pokoju na strefy jest konieczny w różnych sytuacjach. Sprawdzi się w przypadku wnętrz, w których dominuje otwarta przestrzeń. Wydzielenie strefy wypoczynkowej, jadalnej czy służącej do pracy przy biurku pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Dzielenie pomieszczeń bywa niezbędne, kiedy pojawiają się nowi domownicy lub zmieniają się potrzeby rodziny – często konieczne okazuje się wówczas stworzenie miejsca do pracy lub prywatnej przestrzeni dla dorastającego dziecka.

Jak podzielić pokój dzienny na dwie strefy pełniące różne funkcje?

Salon to często największe pomieszczenie w domu i miejsce, w którym koncentruje się rodzinne życie. W przypadku układu z aneksem kuchennym warto wykorzystać zalety wyspy – z jednej strony może znaleźć się blat z wbudowanym zlewem lub płytą grzewczą, a z drugiej eleganckie półki na wino i dekoracje lub podwyższony blat wraz z hokerami. Za pomocą takiej wyspy z barkiem da się w prosty sposób podzielić pokój na dwie strefy – roboczą i wypoczynkową, a także nieco ukryć kuchenny bałagan przed spojrzeniami gości.

Jeśli wnętrze jest niewielkie, warto postawić na wizualny podział pokoju, bez stawiania przegród. Zastosowanie ornamentowych kafelek w strefie kuchennej i drewnianego parkietu w części dziennej pozwoli w prosty sposób wydzielić różne strefy. Aby szybko uzyskać wyjątkowy efekt, można także sięgnąć po naklejki Pixerstick dostępne w ofercie Pixers. Dekoracje da się przykleić do dowolnej płaskiej powierzchni. Posłużą do szybkiego odświeżenia starej komody lub szafek w salonie. Wystarczy uzupełnić aranżację dodatkami takimi jak plakaty, zasłony okienne i poduszki dekoracyjne, by część dzienna pokoju zyskała nową kolorystykę odróżniającą ją od strefy kuchennej.

Jak podzielić pokój z jednym oknem na dwa mniejsze?

Dzielenie pomieszczenia, w którym jest tylko jedno okno, może sprawić nieco trudności aranżacyjnych. Trzeba uważać, by nie odciąć dostępu do światła w miejscu służącym do pracy, jedzenia lub relaksu. Jak podzielić pokój z jednym oknem, zachowując dostęp do światła słonecznego? Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie ażurowych lub szklanych ścianek działowych. Do oddzielenia domowego biura lub sypialni od salonu mogą posłużyć takie elementy jak:

  • przeszklona ścianka ze szprosami – to stylowa dekoracja do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym lub minimalistycznym. Osłoni wydzieloną część pokoju tylko częściowo, a przy tym zapewni mnóstwo światła słonecznego oraz wyciszy dźwięki z sąsiedniego pomieszczenia;
  • ścianka z dekoracyjnego szkła – powierzchnia ozdobiona nadrukiem UV lub tłoczonymi ornamentami zagwarantuje nieco więcej prywatności, a jednocześnie pozwoli zachować dopływ światła;
  • zasłona w ciekawe wzory – można ją zasunąć, gdy potrzebne jest ukrycie kącika biurowego lub łóżka przed wzrokiem gości. Warto wybierać bawełniane zasłony okienne ozdobione oryginalnymi wzorami, na przykład motywami zwierzęcymi lub florystycznymi;
  • ażurowa ścianka z drewna – może być wykonana z drewnianej płyty wycinanej laserowo w fantazyjne wzory lub rozmieszczonych w równych odstępach lameli, czyli drewnianych listewek sięgających najczęściej od podłogi aż do sufitu. Dekoracje tego typu pasują do wnętrz w stylu skandynawskim, nowoczesnym i klasycznym;
  • niska ścianka działowa – może być wykończona u góry szklanym okienkiem lub ażurowym regałem, by wizualnie domknąć mniejsze pomieszczenie, na przykład sypialnię. Pozwala podzielić pokój z jednym oknem na dwa mniejsze bez rezygnowania ze światła słonecznego w wydzielonej strefie.

Jak podzielić pokój za pomocą mebli?

Podział pokoju meblami to tani i sprawdzony sposób na zwiększenie funkcjonalności wnętrza. Wcale nie trzeba stawiać na środku szafy czy meblościanki, które mogłyby przytłoczyć pomieszczenie. Lepiej wykorzystać ażurowy regał, który nie zaciemni wydzielonej strefy. Książki, kosze i dekoracje powinno się rozmieścić na nim nieregularnie, aby stworzyć ciekawą kompozycję. Regał może oddzielać strefę sypialną w pokoju dziennym lub wyznaczać miejsce do pracy zdalnej w sypialni.

Aby podzielić pokój meblami, warto stawiać na proste rozwiązania. W salonie połączonym z kuchnią i jadalnią można na przykład ustawić kanapę na środku pomieszczenia, tyłem do części roboczej, by pełniła funkcję przegrody. Podczas relaksu na sofie będzie można skupić wzrok na aranżacji części dziennej – barwnej fototapecie czy wieloczęściowej kompozycji obrazów, które znajdą się na ścianie. Taki symboliczny podział jednego pokoju na dwa jest idealny do wnętrz z jednym oknem.

Sprawdzone sposoby na podział pokoju nastoletniego rodzeństwa

Wiedza o tym, jak tanio podzielić pokój, sprawdza się także w sytuacji, gdy wnętrze musi pomieścić dwoje dorastających dzieci. Nastolatkowie potrzebują prywatności. Warto urządzić ich pokój w taki sposób, by zamiast wspólnej przestrzeni pojawiły się strefy prywatne należące do każdego z dzieci. Jeśli pomieszczenie jest wysokie, najlepiej kupić dwa łóżka piętrowe – na górze znajdzie się miejsce do spania, a na dole przestrzeń do relaksu lub pracy przy biurku. Można też skonstruować krótkie ścianki działowe po obu stronach pokoju, które oddzielą od siebie wezgłowia łóżek oraz biurka.

Aby wizualnie podzielić pokój nastoletniego rodzeństwa, można także wykorzystać kolorowe zasłony, które będą zasuwane wieczorami w celu zapewnienia większej prywatności. Sprawdzonym rozwiązaniem jest ustawienie szerokiego, stabilnego regału z dostępem z obu stron. Warto zapełnić go koszami, ustawić książki, pudełka i dekoracje, podkreślając indywidualny charakter każdego z nastolatków.

Jeśli w pokoju brakuje miejsca, należy przynajmniej zapewnić dzieciom osobne biurka, półki i organizery, które będą mogły zagospodarować według własnych potrzeb i preferencji estetycznych. Przydadzą się samoprzylepne plakaty, obrazki w ramach lub naklejki ścienne, za pomocą których młodzież może podkreślać swoje zainteresowania.