TOP

Jak położyć tapetę na flizelinie?

Jak położyć tapetę na flizelinie?

Tapety na flizelinie to sprawdzony sposób na udekorowanie wybranej ściany lub jej fragmentu. Są wytrzymałe i dostępne w niemal nieskończonej liczbie wzorów i kolorów. Warto zastanowić się, jak prawidłowo położyć tapetę na podkładzie flizelinowym, by uzyskać perfekcyjne wykończenie.

Znajomość techniki klejenia tapet flizelinowych pomoże zaoszczędzić czas i uzyskać wyjątkowy efekt. Przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu można ustrzec się powszechnych błędów.

Czym wyróżnia się tapeta na flizelinie?

Tapety różnią się od siebie zalecanym sposobem montażu oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Wyróżniamy tapety papierowe, winylowe, tekstylne, z włókna szklanego i flizelinowe. Każda z nich ma pewne charakterystyczne cechy i właściwości.

W ofercie Pixers można znaleźć tapetę w rolkach, która została wykonana na flizelinowym podkładzie. Wyróżnia się ona podwyższoną wytrzymałością, a także odpornością na kurczenie i rozciąganie. Dzięki takim cechom można uzyskać estetyczny efekt wykończenia – pomiędzy brytami nie powstają przerwy, a wzór tworzy jednolitą całość. Nie widać, w którym miejscu kończy się jeden pas i zaczyna kolejny.

Warto zaznaczyć, że tapety flizelinowe nadają się do zdejmowania na sucho. Gdy wzór się znudzi, można bez trudu pozbyć się dekoracji i odmalować ścianę lub ozdobić ją w zupełnie inny sposób.

Tapeta na flizelinie – jak ją kłaść? Czym różni się od papierowej?

Tapety flizelinowe przykleja się inaczej niż papierowe. Nie trzeba smarować klejem kolejnych pasów – wystarczy nanoszenie preparatu bezpośrednio na ścianę. Należy pamiętać o zakupie odpowiedniego kleju, by praca przebiegała bez problemów.

Łatwy sposób klejenia sprawia, że tapety na flizelinowym podkładzie są lubiane przez osoby wykonujące remont samodzielnie. Dzięki flizelinie nie nasiąkają klejem i nie marszczą się tak jak papierowe, co znacznie ułatwia pracę. Produkty wysokiej jakości pozwalają uzyskać zadowalający efekt, nawet jeśli chwilę wcześniej przeglądało się poradniki, jak samemu położyć tapetę.

Zobacz także: Dekoracje do sypialni na ścianę. Jak ozdobić wnętrze? Porady

Przygotowanie podłoża pod tapetę flizelinową

Przed rozpoczęciem tapetowania ścian konieczne jest odkręcenie obudów przełączników i gniazdek elektrycznych. Trzeba zdemontować listwy przypodłogowe, półki ścienne i wszystkie inne elementy, które znajdują się na ścianie. Jeśli to możliwe, warto również odkręcić grzejniki.

Aby tapeta dobrze się trzymała, trzeba zadbać o przygotowanie podłoża. Ściana powinna być gładka, czysta, sucha i charakteryzować się równomierną chłonnością na całej powierzchni. Jak uzyskać taki efekt przed klejeniem tapety na flizelinie? Przede wszystkim trzeba upewnić się, że zostały usunięte wszystkie resztki starych tapet lub luźne powłoki malarskie. Kładzenie tapet na krzywej ścianie nie jest dobrym pomysłem. Jeśli widoczne są pęknięcia, dziury lub nierówności, konieczne jest uzupełnienie ich gładzią. Szczególnie głębokie ubytki warto wypełnić specjalną masą naprawczą.

Kolejny etap to szlifowanie podłoża oraz jego odpylenie. Jeśli na ścianie znajdują się tłuste plamy, należy wyczyścić je rozpuszczalnikiem lub benzyną. Potrzebne jest jeszcze malowanie preparatem gruntującym, dobranym do rodzaju podłoża, który ma za zadanie wyrównać jego chłonności. Można też zastosować rozcieńczony klej do tapet, o ile producent zaleca takie rozwiązanie.

Materiały i narzędzia niezbędne do klejenia tapet flizelinowych

Jak sprawnie położyć tapetę na ścianie? Przed rozpoczęciem pracy należy zadbać o zgromadzenie wszystkich potrzebnych materiałów i narzędzi. W przypadku tapet flizelinowych potrzebne są:

  • pion murarski – za pomocą tego prostego ciężarka na sznurku można z łatwością wyznaczyć pionową linię, dzięki której kolejne pasy będą równo przyklejone;
  • klej do tapet flizelinowych – specjalny rodzaj kleju, który został przystosowany do techniki kładzenia tapet bezpośrednio na ścianie, bez konieczności smarowania klejem kolejnych pasów;
  • wiadro – przydaje się do mieszania kleju;
  • szeroki pędzel – służy do nakładania kleju na ścianę;
  • listwa lub nożyk do przycinania tapet – ostre narzędzia, które pozwalają na precyzyjne docinanie pasów tuż przy posadzce;
  • rolka dociskowa do tapet – narzędzie z gumową końcówką, która pozwala na dociśnięcie tapety do podłoża i usunięcie pęcherzyków powietrza;
  • szpachla do tapetowania – ułatwia dociskanie tapety w narożnikach;
  • gąbka – pomocna podczas usuwania nadmiaru świeżego kleju.

Jak kłaść tapetę na flizelinie? Instrukcja krok po kroku

Przed rozpoczęciem pracy należy rozmieszać klej z zimną wodą w proporcji podanej na opakowaniu. Po upływie około 5 minut roztwór jest gotowy do użycia. W tym czasie można posłużyć się pionem murarskim i wyznaczyć linię, według której będziemy kłaść kolejne pasy. Kładzenie tapety na ścianie zaczyna się od okna lub drzwi.

Kiedy pionowa linia jest już gotowa, można rozpocząć nakładanie kleju w miejscu, gdzie ma się znaleźć pierwszy pas. Tapety flizelinowe nadają się do przyklejania bezpośrednio z rolki, w kierunku od góry do dołu. Warto pamiętać, by zostawić niewielki naddatek materiału zarówno z góry, jak i z dołu. Po wykonaniu tapetowania w całym pokoju będzie można odciąć nadmiar tapety ostrym nożem i uzyskać precyzyjne wykończenie.

Podczas kładzenia tapety należy lekko dociskać ją do podłoża. Kiedy pas jest już na miejscu, pora na wykorzystanie rolki dociskowej, dzięki której można pozbyć się pęcherzyków powietrza. Tapeta na flizelinie nie rozmięka pod wpływem kleju i nie marszczy się, dlatego jej wygładzenie nie powinno stanowić problemu.

Jak kłaść tapetę z przesunięciem wzoru i w narożnikach?

Podczas przyklejania tapety w narożnikach warto pamiętać o zastosowaniu kilkucentymetrowego marginesu. Dzięki niemu możliwe jest uniknięcie powstania przerw między brytami, które mogłyby się pojawić szczególnie w przypadku ścian odchylonych od pionu. Po położeniu tapety w narożniku należy pewnym ruchem odciąć jej nadmiar.

Technika klejenia tapet flizelinowych zależy od wzoru, jaki się na nich znajduje. Jeśli kładziemy tapetę z dużym motywem graficznym, należy dokładnie dopasować wzór, by miejsce łączenia pasów nie rzucało się w oczy. W wypadku niektórych deseni lepiej kłaść tapetę z przesunięciem wzoru, tak aby dany motyw nie występował w równych rzędach, lecz układał się w estetyczną kompozycję na ścianie.