TOP

Jak urządzić kuchnię: małą, w bloku?

Jak urządzić kuchnię: małą, w bloku?

Kuchnia, nawet mała, nie musi być nudna. Jej styl mogą podkreślić różne dekoracje. Sprawdź, jak łatwo urządzić kuchnię.

Jak urządzić kuchnię, aby była praktyczna i stylowa?

Sposobów na to, jak urządzić kuchnię, aby była praktyczna i modna, jest wiele. Umożliwiają to nie tylko sprzęty kuchenne i meble, ale przede wszystkim dekoracje. Spersonalizowane fototapety, naklejki na stół, obrazy, plakaty, zasłony mogą sprawić, że pomieszczenie nabierze niepowtarzalnego charakteru.

Przed przystąpieniem do urządzania kuchni warto zastanowić się nad tym, w jakim stylu powinna być ona utrzymana. Możliwości jest wiele – nowoczesny, klasyczny, orientalny, retro, skandynawski, industrialny czy minimalistyczny. Aranżację należy dopasować do swoich preferencji i upodobań (np. można dzięki niej zademonstrować swój charakter i pasję), a także do stylu pozostałych pomieszczeń w domu. Dopiero wówczas można planować, na jaki kolor pomalować ściany, jak rozmieścić meble oraz jakie kupić dekoracje.

Jak rozplanować kuchnię?

Rozplanowanie kuchni początkowo wydaje się trudne i skomplikowane. Można ułatwić sobie ten etap dzięki znajomości pięciu kluczowych stref roboczych. Zastosowanie takiego podziału sprawia, że pomieszczenie nie tylko staje się praktyczne i funkcjonalne, ale łatwiej jest zaplanować umieszczenie w nim mebli i wszystkich potrzebnych sprzętów.

Strefy, które należy wziąć pod uwagę przy planowaniu kuchni, to:

 • strefa zapasów – miejsce do przechowywania produktów, w którym powinna znaleźć się chłodziarkozamrażarka i pojemne szafki;
 • strefa przechowywania – miejsce na naczynia, garnki i sprzęt kuchenny;
 • strefa zmywania – miejsce na zlewozmywak, zmywarkę oraz kosze na odpady;
 • strefa przygotowywania – miejsce na blacie kuchennym przeznaczone do przygotowywania potraw;
 • strefa gotowania – miejsce z płytą grzewczą, piekarnikiem i kuchenką mikrofalową.

Zastanawiając się, jak rozplanować kuchnię, trzeba wziąć również pod uwagę to, czy będzie ona wykonywana na wymiar, czy wybierana spośród dostępnych zestawów w markecie.

Na jaki kolor pomalować kuchnię?

Niebagatelnym problemem okazuje się często wybór koloru ścian w kuchni. W ostatnim czasie szczególną popularność zdobyły jasne odcienie farb, w tym białe, wybierane zwłaszcza do małych pomieszczeń. W niewielkiej kuchni ciemne ściany mogłyby zbytnio przytłaczać. Wyraziste kolory nie są również polecane w kuchniach z czarnymi, brązowymi, grafitowymi, ciemnozielonymi lub granatowymi meblami.

Jasny kolor ścian w kuchni warto przełamać wyrazistym akcentem, który nada pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru lub podkreśli styl aranżacji. Ułatwią to fototapety zmywalne, winylowe lub samoprzylepne z motywem kawy, ziół, owoców, marmuru czy geometrycznych wzorów. Można pomyśleć również o tapecie lub naklejkach. Ten mały akcent może w prosty sposób nadać kuchni cechy określonego stylu – boho, nowoczesnego, klasycznego, orientalnego, art déco, glamour lub industrialnego.

W dużej kuchni warto pobawić się kolorami i tworzyć kontrastowe kompozycje. Jednak nadal głównym kolorem powinna być biel lub inna jasna barwa. Można zdecydować się również na pomalowanie jednej ściany na wyrazisty kolor, a pozostałe zostawić jasne. Zastosowanie różnych barw jest także jednym z najprostszych sposobów na to, jak oddzielić kuchnię od salonu.

Jak urządzić małą kuchnię?

Osobom, które zastanawiają się, jak urządzić małą kuchnię, polecane jest skorzystanie z usług firm specjalizujących się w wykonywaniu mebli pod zabudowę. Zaletą takiego rozwiązania jest duża ilość szafek do przechowywania pokarmów i sprzętów kuchennych, a tym samym zaoszczędzenie miejsca na blacie.

Kuchnia pod zabudowę daje możliwość urządzenia wnętrza w dowolnym stylu. Do najczęściej wybieranych należą: minimalistyczny, nowoczesny, elegancki i industrialny. Aranżacja nie jest trudna. Wystarczy wybrać odpowiednie zasłony okienne, fototapetę lub naklejki (np. imitujące marmur) oraz tematyczny plakat. Czasami jedna dekoracja może diametralnie zmienić styl wnętrza, dlatego warto wypróbować wszystkie dostępne opcje.

Jak urządzić kuchnię z salonem?

Gdy kuchnia i salon znajdują się w jednym dużym pomieszczeniu, należy umiejętnie połączyć ze sobą styl obu stref. Nie oznacza to, że musi być on taki sam. Dzięki odpowiednim dodatkom – obrazom, plakatom, tekstyliom, rzeźbom, roślinom – dwie, nawet różne, aranżacje mogą ze sobą świetnie współgrać. Ponadto taka kuchnia zwykle jest duża, co daje więcej możliwości w zakresie rozplanowania szafek i stref roboczych.

Istotnym problemem jest oddzielenie kuchni od salonu. Możliwości jest kilka:

 • montaż wyspy kuchennej;
 • montaż długiego blatu oddzielającego wejście do kuchni;
 • montaż ścianki działowej;
 • ustawienie stołu na granicy kuchni i salonu;
 • montaż ażurowej przesłony lub szklanej kotary;
 • pomalowanie ściany oddzielającej kuchnię od salonu na inny kolor;
 • umieszczenie tapety, naklejki lub fototapety na ścianie oddzielającej kuchnię od salonu.

Jak odnowić starą kuchnię?

Sposobów na to, jak odnowić starą kuchnię, jest dużo i wbrew pozorom wcale nie trzeba decydować się na gruntowny i kosztowny remont. Nie trzeba nawet kupować nowych mebli i sprzętów. Wystarczy zaopatrzyć się w spersonalizowane dodatki. Powieszenie nowych zasłon lub naklejenie fototapety sprawi, że pomieszczenie zmieni się nie do poznania.

Aby odnowić stare lub zniszczone meble w kuchni, można zamówić naklejki Pixerstick z dowolną grafiką i umieścić je na blacie, frontach szafek kuchennych lub na stole. To najtańszy i najprostszy sposób na zmianę wyglądu wnętrza. Dodatkową zaletą jest fakt, że naklejki są wielorazowego użytku, dlatego można wypróbować wiele wariantów jednej aranżacji.

Odnowienie starej kuchni niewielkim kosztem i nakładem pracy umożliwiają fototapety. Wystarczy wybrać ścianę, na której zostanie umieszczona tapeta, zebrać wszystkie wymiary, a następnie zdecydować się na jedną z dostępnych grafik. Do kuchni polecane są przede wszystkim fototapety zmywalne – odporne na wilgoć i łatwe do czyszczenia.

z