TOP

Jak zerwać różne rodzaje tapet ze ściany?

Jak zerwać różne rodzaje tapet ze ściany?

Zrywanie tapety ze ściany jest zadaniem stosunkowo prostym, które można wykonać samodzielnie. Wystarczy dobrać metodę pracy do rodzaju tapety, a także wykorzystać kilka praktycznych rad. Jak pozbyć się starych dekoracji ściennych?

Niemal w każdym domu da się znaleźć przynajmniej jedną ścianę pokrytą tapetą. Ta sprawdzona i lubiana dekoracja wnętrza po latach może okazać się kłopotliwa. Niemodny wzór czy uszkodzony materiał to wystarczające powody, by zerwać tapetę ze ściany. Podczas pracy należy pamiętać, by nie zniszczyć podłoża, a następnie odpowiednio przygotować je pod malowanie lub klejenie nowej tapety. Zachowując właściwą kolejność prac, można zaoszczędzić czas i przeprowadzić efektowną metamorfozę wnętrza.

Zrywanie starej tapety

Tapeta to wyrazista dekoracja wnętrza. Od razu przyciąga wzrok i często determinuje styl pomieszczenia. Po pewnym czasie okładzina ścienna może się jednak znudzić. W takiej sytuacji można zdecydować się na zmianę aranżacji i zdjęcie tapet, które się opatrzyły. Częstym powodem ich usuwania jest chęć urządzenia mieszkania w nowym stylu. Kwieciste tapety nie pasują do stylu industrialnego czy minimalistycznego. Zmiany będą wymagały również tapety przyklejone do ściany w dziecięcym pokoju. Nastolatki z czasem potrzebują przestrzeni urządzonej zgodnie z własnym gustem. W ofercie Pixers znajdą mnóstwo designerskich wzorów, które komponują się z dynamicznym stylem życia.

Zrywanie starej tapety bywa podyktowane względami praktycznymi. Nawet najlepszej jakości materiały po latach intensywnego użytkowania mogą ulec zniszczeniom. Odchodząca od ściany tapeta, przedarcia, dziury po gwoździach i wkrętach, przebarwienia spowodowane przez promienie słońca to często występujące uszkodzenia, które psują estetykę dekoracji. Na szczęście da się w prosty sposób zerwać starą tapetę i ozdobić ścianę w zupełnie inny sposób, całkowicie odmieniając charakter pomieszczenia.

Jak zerwać tapetę papierową i flizelinową ze ściany? Metoda podstawowa

Przed przystąpieniem do zrywania tapety konieczne jest przygotowanie pomieszczenia. Należy zdjąć elementy wiszące na ścianie, takie jak obrazy, kinkiety czy półki. Niezbędne jest także usunięcie ramek włączników i gniazdek elektrycznych (po wyłączeniu prądu). Warto zabezpieczyć podłogę i meble za pomocą folii malarskiej. Kiedy wnętrze jest już gotowe, można przystąpić do pracy. Najskuteczniejszą metodą jest zrywanie tapety na mokro. Sposób ten jest zalecany w przypadku większości tapet w rolce, a w szczególności papierowych i flizelinowych. Woda rozmiękcza materiał i ułatwia ściąganie go większymi płatami, dzięki czemu praca przebiega sprawniej.

Jak wygląda zrywanie tapety flizelinowej lub papierowej metodą na mokro? Należy przygotować ciepłą wodę lub roztwór wody z octem w proporcjach 1:1 oraz narzędzie, którym będzie nanoszona na ścianę. Może to być spryskiwacz, gąbka, szmatka lub wałek malarski. Po naniesieniu porcji wody na fragment ściany należy odczekać 10 minut. Gdy tapeta zmięknie, wystarczy posłużyć się szpachelką i zdrapać materiał. Należy uważać, by nie zrobić głębokich rys w podłożu.

Niektórzy do usuwania tapet ze ściany używają pary wodnej. Najłatwiej uzyskać ją za pomocą parownicy. Może to być specjalistyczne urządzenie przeznaczone tylko do tego celu i wyposażone w specjalną płaską końcówką. Można także wykorzystać także zwykłą domową parownicę z końcówką przeznaczoną do mycia podłóg. Po rozpuszczeniu kleju pod wpływem pary będzie się dało łatwo usunąć niechciane dekoracje.

Jak zerwać ze ściany tapetę winylową i zmywalną?

Tapety winylowe składają się z dwóch warstw: papierowego lub flizelinowego podkładu oraz zewnętrznej warstwy wykonanej z odpornego polichlorku winylu. Aby szybko zerwać tapetę winylową ze ściany, można najpierw podważyć nożykiem i usunąć zewnętrzną warstwę materiału. Dzięki temu zabiegowi dolna warstwa zostanie odsłonięta, by można było łatwiej namoczyć ją i zdrapać nożykiem lub szpachelką.

Aby zerwać tapetę zmywalną, warto posłużyć się narzędziem do zrywania tapet, które przypomina nieco wałek malarski. Narzędzie wyposażone w kolce służy do perforowania powierzchni tapety. W kilkunastu płynnych ruchach można nakłuć powierzchnię całej ściany. Dzięki otworom woda będzie mogła swobodnie wnikać pod śliską, odporną na wilgoć powierzchnię winylowej tapety. Gdy materiał nasiąknie, można przystąpić do zdrapywania tapety. Wadą narzędzia do zrywania tapet jest ryzyko uszkodzenia ściany. Wato wypróbować najpierw inne metody, a dopiero potem sięgać po specjalistyczne narzędzie.

Zrywanie tapety samoprzylepnej i z włókna szklanego

Niektóre rodzaje tapet można usunąć ze ściany łatwiej niż inne. Przykładem mogą być tapety z włókna szklanego. Ich zwarta struktura bardzo często pozwala na zrywanie materiału w całości, bez rozrywania. Warto sprawdzić, jak zachowuje się tapeta, podważając jej brzeg. Jeśli po pociągnięciu pas schodzi w całości, będzie można szybko zerwać tapetę ze ściany bez użycia wody.

Wyjątkową dekoracją ściany są tapety samoprzylepne. Ich zaletą jest prostota montażu. Nie trzeba sięgać po specjalny klej i smarować nim brytów. Aby umieścić tapetę na ścianie, wystarczy oderwać folię ochronną i dopasować dekorację. Tapety tego typu można nie tylko łatwo przykleić, ale także zdjąć. Jeśli fragment dekoracji przykleił się krzywo, wystarczy odkleić tapetę i spróbować jeszcze raz. Możliwość odklejania tapety pozwala na szybkie zmiany w wystroju wnętrz. Wybrany motyw graficzny może znaleźć się najpierw w salonie, a gdy się znudzi – trafić do sypialni.

Po zerwaniu tapety ze ściany należy usunąć resztki kleju za pomocą roztworu wody i mydła malarskiego. Gdy podłoże wyschnie, można wyrównać powierzchnię ściany siatką szlifierską. Należy jeszcze zagruntować podłoże, by wyrównać jego chłonność i przygotować do malowania na nowy kolor lub klejenia nowych tapet. Można zdecydować się także na efektowne fototapety samoprzylepne, które będzie można łatwo zdjąć, gdy przestaną się podobać.