TOP

Jaka barwa światła sprawdzi się w salonie, kuchni czy gabinecie?

Jaka barwa światła sprawdzi się w salonie, kuchni czy gabinecie?

Barwa światła razem z natężeniem to główne czynniki, jakie powinno się uwzględniać przy wyborze oświetlenia do mieszkania. Natężenie światła decyduje o ostrości widzenia, z kolei barwa wpływa na atmosferę panującą w domu. Nie pozostaje obojętna na ogólne samopoczucie i produktywność. Dowiedz się, jaka barwa światła polecana jest do salonu, kuchni czy gabinetu.

Co to jest barwa światła i jakie są jej rodzaje?

Barwa to kluczowy parametr światła. Najogólniej określić ją można jako kolor światła. Specjaliści wymieniają jej różne rodzaje, które podyktowane są temperaturą barwową źródła światła. Jednostką miary tego parametru są Kelwiny, oznaczane symbolem K. Biorąc pod uwagę wartość Kelwinów, wyróżnić można następujące barwy:

  • światło ciepłe – jego temperatura barwowa wynosi mniej niż 3500 K,
  • światło neutralne – jego temperatura barwowa mieści się w granicach od 4000 K do 4500 K,
  • światło chłodne – jego temperatura barwowa wynosi więcej niż 5500 K.

Ciekawostka! Za najcieplejsze światło uważa się płomień świecy, który wynosi 2000 K. Dla porównania, wschodzące słońce ma 3500 K. Barwą neutralną cechuje się świetlówka, której temperatura barwowa to 4500 K. Za najchłodniejsze światło uważa się błyskawicę – 30000 K. Ze światłem chłodnym mamy do czynienia codziennie, ponieważ światło dzienne szacowane jest na 6500 K.

Pamiętaj, że wybierając źródło światła, czyli żarówkę, zamiast nazwy barwy światła zdecydowanie lepiej uwzględniać wartość temperatury barwowej. Nazwa podana na opakowaniu żarówki może okazać się nieprecyzyjna w przeciwieństwie do liczby Kelwinów. Ważna informacja do zapamiętania – im więcej Kelwinów ma dane źródło światła, tym jego barwa jest chłodniejsza; im wartość temperatury barwowej jest niższa, tym światło będzie cieplejsze.

Jaki wpływ na organizm ma ciepła i zimna barwa światła?

Barwa światła w dużym stopniu oddziałuje na organizm. Dlatego jej wybór powinien być podyktowany funkcją pomieszczenia, w jakim zostanie użyte dane źródło światła. Oto najważniejsze właściwości poszczególnych barw:

  • światło ciepłe – działa relaksująco, sprzyja wypoczynkowi, pomaga w uspokojeniu i odprężeniu się, nadaje wnętrzu przytulności, pobudza wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu,
  • światło neutralne – ma właściwości pobudzające, nie przekłamuje kolorów, doskonale nadaje się jako oświetlenie ogólne,
  • światło zimne – działa mobilizująco i pobudzająco, sprzyja koncentracji.

Jaką barwę światła wykorzystać do poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu?

Mając wiedzę na temat wpływu barwy światła na organizm, w łatwy sposób można dopasować jej rodzaj do poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu. Pamiętaj, że wybór optymalnego oświetlenia ma bardzo duże znaczenie dla komfortu przebywania w danym wnętrzu. Ciepła barwa światła doskonale nadaje się do przestrzeni nastawionej na spędzanie czasu wolnego, odpoczynek i relaks. Będzie zatem najlepszym wyborem do sypialni i salonu. Zapewni w tych pokojach przyjemną atmosferę. Dobrym pomysłem będzie postawienie na lekko ciepłą barwę światła w kuchni i jadalni, które uważane są za serce każdego domu, w związku z czym należy w nich zadbać również o przytulność.

Zimna barwa światła sprawdzi się w takich pomieszczeniach, jak gabinet, pracownia czy warsztat, czyli miejsca, w których konieczne jest skupienie i zachowanie dużej precyzji działania. Taki rodzaj światła wykorzystywany jest również w miejscach pracy, np. w przychodniach stomatologicznych, halach produkcyjnych. Będzie dobrym pomysłem na oświetlenie punktowe w biurze czy w sali konferencyjnej. Popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie zimnej barwy w kuchni jako oświetlenia podszafkowego. W ten sposób zapewnimy sobie dobre oświetlenie blatu roboczego, nie zaburzając przytulności, jaką tworzy główne ciepłe oświetlenie. Dodatkowo delikatnie zimne światło poleca się do łazienki, zwłaszcza zaś w okolicy lustra. Posłużyć może ono jako oświetlenie dekoracyjne do punktowego zaakcentowania, np. półek z płyty karton-gips czy ściany wyłożonej kamieniem ozdobnym.

Neutralna barwa światła używana jest zazwyczaj w budynkach użyteczności publicznej i w biurach. Może być zastosowana w sumie w każdym pomieszczeniu w domu, gdyż jest takim wypośrodkowaniem między barwą zimną a ciepłą. Można jej użyć np. w kuchni, w łazience, w gabinecie. Barwa światła 4500 K wiernie oddaje kolory i jest przyjemna dla oka.

Dlaczego ważna jest odpowiednia barwa światła w domu?

Wybierając oświetlenie do domu, wiele osób koncentruje się przede wszystkim na wyglądzie lamp, kinkietów czy żyrandoli. To istotne, aby komponowały się ze stylem danego wnętrza, ale równie ważne jest ich odpowiednie rozmieszczenie, natężenie oraz barwa światła. Źle dobrana może sprawić, że pomieszczenie nie będzie spełniało swojej głównej funkcji i będziemy się w nim źle czuć. Przykładowo w sypialni żyrandol dający zbyt zimną barwę światła może powodować problemy z odprężeniem się i zaśnięciem. Zbyt ciepła barwa światła w łazience utrudni zrobienie dobrego makijażu – w ciepłym świetle wyglądamy lepiej, gdyż cera nabiera zdrowego kolorytu, a rysy są mniej ostre. W gabinecie obniży zaś efektywność pracy i sprawi, że szybko staniemy się senni. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby barwa światła została dostosowana do pokoju i pełnionej przez niego funkcji.