TOP

Jaką poduszkę do spania wybrać? Czym się kierować?

Jaką poduszkę do spania wybrać? Czym się kierować?

Nocny odpoczynek ma ogromne znaczenie dla zdrowia, dlatego warto szczególnie zadbać o prawidłową pozycję podczas snu. Jedną z najważniejszych kwestii jest właściwe podparcie kręgosłupa i głowy. Jaka poduszka do spania sprawdzi się najlepiej?

W sklepach dostępnych jest mnóstwo rodzajów poduszek. Różnią się kształtem, rozmiarem, wypełnieniem i materiałem poszewki. Wybór konkretnego modelu powinien zależeć od pozycji, jaką przyjmuje się podczas snu, a także indywidualnych preferencji. Niektórzy lubią spać na miękkiej, otulającej piance termoelastycznej, podczas gdy inni cenią nieco twardsze podłoże. Osobom zmagającym się z bólem kręgosłupa polecane są natomiast ortopedyczne poduszki do spania. Poniższy poradnik rozwieje wątpliwości dotyczące wyboru najlepszej poduszki.

Poduszki do spania na boku, na brzuchu i na plecach – jaką wysokość wybrać?

Pozycja najczęściej przybierana w czasie snu to jeden z głównych czynników, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru poduszki. Trzeba pamiętać, że kręgosłup śpiącej osoby powinien znajdować się w linii prostej. Głowa i szyja nie mogą opadać zbyt nisko, ani znajdować się zbyt wysoko w stosunku do pozostałej części kręgosłupa. Poduszka do spania na brzuchu powinna być najniższa. Zbyt wysokie wypełnienie powoduje, że ciało znajduje się w nienaturalnej pozycji, co może powodować bóle kręgosłupa. Najlepsza poduszka do spania na plecach będzie charakteryzowała się średnią wysokością. Przeciętny poziom wypełnienia pierzem lub włóknem poliestrowym zapewni odpowiednie podparcie dla szyi i głowy podczas snu.

Eksperci zalecają, by osoby śpiące na boku decydowały się na nieco wyższe poduszki. Można wybrać profilowaną poduszkę do spania na boku lub zdecydować się na wersję z większą ilością wypełnienia. Alternatywą jest wykorzystanie dwóch poduszek – dużej oraz mniejszej, o wymiarach 40×40 cm, która ułatwi ułożenie się w wygodnej pozycji. Niektórzy decydują się na specjalną poduszkę ortopedyczną do spania na boku i plecach. Może być wykonana z materiału, który idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Efektem jest wygoda użytkowania zarówno podczas spania na plecach, jak i w przypadku odpoczynku na boku.

Poduszka do spania – ortopedyczna czy z tradycyjna? Jakie wypełnienie wybrać?

Rodzaj wypełnienia poduszki może mieć spory wpływ na jakość wypoczynku. Inne wypełnienie polecane jest przy problemach zdrowotnych, a inne dla osób, które szukają uniwersalnych rozwiązań. Warto uporządkować informacje na ten temat. Najpopularniejsze rodzaje wypełnienia to:

  • Pianka poliuretanowa – lekki i elastyczny materiał, który służy do produkcji profilowanych poduszek do spania. Ich kształt odpowiada krzywiznom ciała i pozwala na odpowiednie podparcie głowy oraz szyjnego odcinka kręgosłupa. Pianka poliuretanowa jest przewiewna i hipoalergiczna.
  • Pianka termoelastyczna – dopasowuje się do kształtu głowy pod wpływem wydzielanego przez nią ciepła i zapamiętuje formę, dzięki czemu podparcie jest idealnie dopasowane. Pianka termoelastyczna zapewnia wrażenie delikatnego otulenia. Jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku. Z tego typu materiału wykonuje się najczęściej ortopedyczne poduszki do spania o wyprofilowanym kształcie.
  • Włókno poliestrowe – syntetyczny materiał, którego właściwości przypominają nieco naturalny puch. Wypełnienie jest miękkie, lekkie i wykazuje właściwości hipoalergiczne. Poduszkę można bez problemu prać w pralce, dzięki czemu da się utrzymać wysoki stopień higieny. Jest to także idealna poduszka do spania dla dzieci, w przypadku których nie zaleca się poduszek ortopedycznych.
  • Pierze – klasyczny rodzaj wypełnienia, stosowany od setek lat. We wnętrzu poduszek do spania umieszcza się pierze kacze lub gęsie. Wypełnienie jest miękkie i nadaje się do swobodnego formowania – łatwo dopasować kształt poduszki do swojej fizjonomii. Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości prania. Pierze mogłoby się zbijać i tracić miękkość.
  • Łuski zbóż – do wypełnienia naturalnych poduszek do spania używa się łuski gryki, orkiszu, prosa lub płaskurki. Modele tego typu cenione są ze względu na swój ekologiczny charakter, a także właściwości prozdrowotne. Ułatwiają zasypianie, niwelują napięcie i ból głowy oraz pleców. Poduszki są stosunkowo twarde, ale także łatwe do dopasowania do indywidualnych preferencji – wybraną ilość łusek można odsypać, tak by uzyskać idealną wysokość podparcia.

Wymiary poduszek do spania – lepsze standardowe czy nietypowe?

Wypełnienie z włókna syntetycznego pozwala na nadawanie poduszkom dowolnych kształtów. Istnieją standardowe wymiary dobrych poduszek do spania: 70×80 cm oraz 50×60 cm to najpopularniejsze wielkości, które można znaleźć w sklepach. Decydując się na nie, można potem łatwiej dopasować pościel. Niektórzy wolą spać na mniejszych poduszkach, takich jak 40×40 cm lub 50×50 cm. W takiej wielkości dostępne są zwykle poduszki dekoracyjne, choć można także wykorzystać je do spania.

Ciekawym rozwiązaniem jest poduszka relaksacyjna o wymiarach 120×40 cm dostępna w ofercie sklepu Pixers. Podłużny model może posłużyć jako dekoracyjny podgłówek i podparcie podczas odpoczynku na łóżku. Jest także wartą uwagi propozycją dla osób śpiących na boku. Długa poduszka do spania na boku to ciekawe urozmaicenie wystroju sypialni. Warto wybrać oryginalny wzór, który udekoruje wnętrze i podkreśli jego unikatowy charakter. Do wyboru jest wiele motywów geometrycznych, roślinnych, w klimacie retro, skandynawskim i nowoczesnym.

Niektórzy uważają, że wygodna poduszka do spania powinna być wykonana z pianki poliuretanowej lub termoelastycznej. Trzeba jednak pamiętać, że do modeli tego typu trudno dopasować poszewki. Najczęściej trzeba zdać się na biały pokrowiec dołączony przez producenta lub zamówić poszewkę na wymiar. Z tego powodu poduszki do spania ozdobione atrakcyjnymi grafikami zyskują przewagę i są szczególnie cenione przez miłośników dobrego designu.