TOP

Jaka tapeta do kuchni?

Jaka tapeta do kuchni?

Tapeta w kuchni to dobry pomysł na jej szybkie odświeżenie. Na stronie Pixers.pl znajdziesz setki rozwiązań pasujących do wszystkich styli.

Jak wybrać tapetę do kuchni?

Tapety potrafią w kilka chwil całkowicie odmienić każde wnętrze. Jednak kuchnia, w której panuje wilgoć i często wysoka temperatura, jest pod tym względem pomieszczeniem szczególnie wymagającym. Nie każdy materiał będzie odpowiednio odporny. Jak wybrać dobrej jakości tapetę do kuchni?

Kuchnia często nazywana jest sercem domu. W tym pomieszczeniu najprzyjemniej spędza się czas z rodziną i przyjaciółmi. Ze względu na ciągłe gotowanie, panuje w nim jednak wilgoć i bardzo łatwo o zabrudzenia, w tym te z tłuszczu. Dlatego też tapeta w kuchni musi być odporna na te czynniki i łatwa do utrzymania w czystości. Na szczęście na rynku znajduje się wiele rodzajów materiałów, które bez większego problemu sprostają wszystkim kuchennym wyzwaniom.

Rodzaje tapet do kuchni

Jaka tapeta będzie najlepsza w kuchni? Producenci bezustannie prześcigają się pomysłach. Jednymi z najlepszych są tapety winylowe. W ich konstrukcji wyróżnia się najczęściej dwie warstwy. Spód wykonany jest z dobrej jakości papieru, natomiast od wierzchu pokrywa je odporny winyl (spieniony lub płaski). Nieco cieńszy będzie winyl płaski, który jest bardzo odporny na zarysowanie. Warto jednak pamiętać, że ściana, na którą planuje się położyć taką tapetę, musi być gładka, bez nierówności. Grubszy winyl trochę gorzej sprawdza się w warunkach kuchennych, ponieważ szybko się ściera. Inną opcję godną rozważenia stanowi tapeta winylowa na flizelinie. Oznacza to, że zamiast papieru w ich budowie wyróżnia się włókninę syntetyczną. Ten rodzaj tapet do kuchni i jadalni sprawdza się najlepiej i jest prosty w montażu. Wystarczy posmarować wybrany fragment ściany klejem. Nie powodują nieestetycznie wyglądającego łuszczenia się tkaniny. To nie jedyne zalety tapet na flizelinie. Są ponadto mało podatne na wilgoć, tłuszcz, środki chemiczne, zarysowania i można je czyścić za pomocą mokrej ściereczki. Doskonale też zdają egzamin w łazience. Tapety winylowe są odporne również na promieniowanie słoneczne, co oznacza, że można je kłaść na ściany znajdujące się naprzeciwko okna. Nie ma wówczas obaw o szybkie blaknięcie kolorów.

Jakie rodzaje tapet można jeszcze kłaść w kuchni? Z dużym powodzeniem stosuje się także włókna szklane. Są nieco droższe niż tapety winylowe, ale wyjątkowo wytrzymałe na zarysowania, brud i tłuszcz. Uważa się, że mogą z powodzeniem trzymać się ściany nawet kilkadziesiąt lat. Równie trudno jest je z niej zdjąć.

Co nie sprawdzi się w kuchni? Popularne tapety papierowe nie są zalecane w wilgotnych pomieszczeniach. Nie są odporne na parę wodną i wysoką temperaturę. Pod wpływem tych czynników bardzo szybko tworzą chropowatą powierzchnię. Tapety papierowe znacznie lepiej spełnią swoją funkcję w salonie, sypialni czy domowym biurze. Jeżeli już decydujemy się na taki rodzaj tapety w kuchni, to warto w jakiś sposób ją zabezpieczyć. Ciekawym rozwiązaniem jest nałożenie na całość szklanej płyty. Wygląda to bardzo oryginalnie i znacznie wydłuża żywotność papierowej tapety.

Umiejscowienie tapet w kuchni

Dobrej jakości tapetę nie trzeba kłaść na wszystkich ścianach kuchni. Co więcej, nie jest to zgodne z najnowszymi trendami wnętrzarskimi. Wiele zależy od wystroju pomieszczenia oraz ekspozycji szafek i stołu. Ładnie prezentuje się pas tapety nałożony na ścianę za stołem lub między dwiema szafkami. Ponieważ ściany kuchni zazwyczaj są pomalowane na biało, warto pamiętać o tym, aby kolor i wzór tapety nie „gryzły” się z nią. Dobrym zwyczajem jest pomalowanie jednej ze ścian w podobnej tonacji, w jakiej występuje tapeta. Wówczas stanowi ona eleganckie uzupełnienie wystroju.

Fototapety do kuchni

Ciekawą alternatywą dla tapet kuchennych są fototapety. Najczęściej prezentują one wizerunki owoców, warzyw, pieczywa, ciast oraz napojów. Kuchnia to bodaj jedyne pomieszczenie w domu, w którym takie obrazy prezentują się smacznie i schludnie. Nie jest to jednak reguła. Jednym z nowszych trendów w aranżacji kuchni jest brak ograniczeń w doborze wzorów i motywów fototapet. W minimalistycznych wnętrzach stawia się na akcenty roślinne i motywy zwierząt lub lasu. Kolor zielony uspokaja i pozwala się zrelaksować podczas gotowania i jedzenia. W bardziej tradycyjnych kuchniach, gdzie dominują beże, biel i brązy, dobrze wyglądają naklejki i fototapety w podobnej tonacji. Kolory ziemi czynią wnętrze bardziej przytulnym. Osobom, które nie boją się eksperymentowania z barwami, zaleca się kolor czerwony. Taka soczystość na ścianie pobudza apetyt.

Niektóre rodzaje fototapet pozwalają na optyczne powiększenie kuchni. Mowa tutaj o modelach 3D, które podkreślają nowoczesne wnętrza i prezentują się niezwykle oryginalnie. Mogą przedstawiać one nie tylko przyprawy czy kosze owoców, ale i motywy natury czy abstrakcyjne figury geometryczne. Po inspiracje zajrzyj na Pixers.pl.