TOP

Jaki będzie najlepszy materiał na zasłony do salonu, zaciemniające, tarasowe?

Jaki będzie najlepszy materiał na zasłony do salonu, zaciemniające, tarasowe?

Zasłony to jedna z najpopularniejszych dekoracji okiennych w większości domów i mieszkań. Wybierając materiał na zasłony, warto zastanowić się nad ich przeznaczeniem. Inna tkanina sprawdzi się do salonu, inna na taras, a jeszcze inna do sypialni. 

Wybór odpowiednich zasłon do danego pomieszczenia jest związany nie tylko z kolorystyką, lecz także z materiałem i jego funkcjonalnością. Tkaniny różnią się między sobą przede wszystkim splotem i gęstością oraz grubością i odpornością na zabrudzenia i zagniecenia. 

Jaki materiał na zasłony do salonu wybrać?

Salon jest pomieszczeniem reprezentacyjnym i miejscem, w którym większość rodzin spędza sporo czasu. Niektórym zależy na tym, aby salon był bardzo jasny i nie chcą odgradzać się od słońca. Inne osoby wolą nieco bardziej zaciemniony salon, zwłaszcza w okresie letnim, gdy w domu robi się gorąco, a świecące słońce może utrudniać oglądanie telewizji lub granie na konsoli. Właśnie dlatego materiał na zasłony do salonu należy dopasować do indywidualnych preferencji i sposobu spędzania wolnego czasu. Ogólnie można jednak stwierdzić, że w salonie zdecydowanie najlepiej sprawdzą się tkaniny takie jak tiul, szyfon i woal. W sytuacji, gdy te materiały są za cienkie, można postawić na atłas lub welur. To drugie rozwiązanie sprawdza się wtedy, gdy mieszkańcom zależy przede wszystkim na zachowaniu prywatności. Bardzo popularne są także zasłony bawełniane i lniane, zwłaszcza w tych domach, w których duże znaczenie ma dbałość o środowisko naturalne. Warto jednak pamiętać o tym, że len dosyć szybko się gniecie, dlatego też nie sprawdzi się we wszystkich mieszkaniach. 

Jaki materiał na zasłony zaciemniające do sypialni?

Zasłony zaciemniające są doskonałym wyborem do sypialni. Cieszą się one sporą popularnością, ponieważ wykonuje się je z tkanin, które nie przepuszczają światła słonecznego. Tym samym nie ma problemu z porannym budzeniem przez promienie słoneczne. Dodatkowo zasłony zaciemniające zwiększają komfort cieplny – w lecie nie wpuszczają słońca, dzięki czemu nie jest gorąco, a w zimie zmniejszają utratę ciepłego powietrza z pomieszczenia. Najlepiej sprawdzą się tutaj zasłony z materiału typu blackout, czyli tkaniny, która nie przepuszcza około 90% promieni słonecznych. Taka tkanina nie jest ciężka jak atłas lub welwet i nie pochłania tak dużo kurzu, co ma szczególne znaczenie dla alergików. Zasłony typu blackout mają wiele zalet, do których można zaliczyć:

  • Znaczne zaciemnienie pomieszczenia, dzięki czemu możliwy jest dłuższy i zdrowszy sen. 
  • Zmniejszenie hałasu w sypialni.
  • Zmniejszenie opłat za energię, ponieważ ciepło nie ucieka przez okno. 
  • Idealne na upalne dni, gdy poranne lub popołudniowe słońce sprawia, że w sypialni jest za gorąco i nie można spać.

W sytuacji, gdy w sypialni znajdują się rolety zewnętrzne, które i tak nie przepuszczają światła, do pomieszczenia można wybrać inny materiał zasłon, na przykład tiul, woal, szyfon, koronki. W takim wypadku zasłony będą pełniły głównie funkcję estetyczną, a nie praktyczną. 

Jaki materiał na zasłony tarasowe?

Jaki materiał na zasłony na taras będzie najlepszy? To pytanie zadaje sobie wielu posiadaczy domów i mieszkań z dużymi tarasami. Podejmując decyzję o zakupie konkretnych zasłon, warto zastanowić się nad warunkami atmosferycznymi panującymi na tarasie. W sytuacji, gdy taras jest osłonięty od deszczu i promieni słonecznych, można postawić na większość materiałów. Z kolei gdy taras jest całkowicie osłonięty, nie ma dachu lub dach pokrywa tylko część powierzchni górnej, to może pojawić się problem. W przypadku tarasów, które są narażone na znaczne nasłonecznienie, bardzo duże znaczenie ma gramatura danego materiału. Jeśli zasłony mają tylko lekko osłonić od słońca, można wybrać materiał typu len lub etamina, a później dodatkowo obciążyć go na dole, aby zasłony nie poruszały się pod wpływem wiatru. Z kolei w sytuacji, gdy konieczne jest całkowite osłonięcie się od słońca lub sąsiadów, najlepiej wybrać tkaninę typu blackout lub dimout. W ten sposób taras nie będzie tak mocno się nagrzewał, a dodatkowo materiały nie będą unosiły się na wietrze. To jednak nie wszystko. Warto wybrać na taras zasłony wodoodporne i plamoodporne, a jednocześnie estetyczne. Już po pierwszym deszczu zwykle można sprawdzić, czy dane zasłony będą nam służyć przez dłuższy czas – jeśli szybko wyschną i nie zostaną na nich plamy, to zakup był strzałem w dziesiątkę.