TOP

Jaki rodzaj tapety wybrać i jak obliczyć jej ilość? Najważniejsze wskazówki

Jaki rodzaj tapety wybrać i jak obliczyć jej ilość? Najważniejsze wskazówki

Tapety są prostym i wygodnym sposobem na odświeżenie domowych aranżacji. Wybierając tapetę, dobrze jest się zastanowić nad jej rodzajem oraz ilością potrzebną do danego pokoju lub na konkretną ścianę. 

Tapety od pewnego czasu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Popularność tapet związana jest przede wszystkim z łatwością montażu, ale także atrakcyjnymi cenami oraz nowoczesnymi materiałami. Obecnie w wielu sklepach można znaleźć tapety winylowe, zapewniające doskonały wygląd ścian, które są jednocześnie odporne na brud, wilgoć i promieniowanie słoneczne. Dla wielu osób sporym problemem może być jednak obliczenie ilości potrzebnej tapety. Okazuje się, że nie jest to wcale tak trudne zadanie. 

Jaką tapetę wybrać? Rodzaje tapet

Tapetowanie może być dosyć prostym i przyjemnym procesem, jednak do tego konieczny jest wybór odpowiedniego rodzaju tapety. Zdecydowanie największe znaczenie ma typ materiału, ponieważ to od niego zależy jakość tapety oraz jej wygląd w kolejnych miesiącach i latach. Eksperci zalecają, aby do łazienki, kuchni i toalety wybierać inne rodzaje tapet niż do reszty pomieszczeń. Chodzi przede wszystkim o wilgoć w łazience i toalecie, a także możliwe zabrudzenia w kuchni. Można wybierać z następujących rodzajów tapet:

  • tapety papierowe – wyróżniają się niestety tylko atrakcyjną ceną. To właśnie takie modele były popularne dwie, trzy dekady temu i niestety nie przetrwały próby czasu. Tapety papierowe nie są trwałe ani odporne na wilgoć, ale niektóre z nich posiadają dodatkową lateksową warstwę, która podwyższa ich jakość. Takie modele mogą sprawdzić się do sypialni lub salonu;
  • tapety na flizelinie – wyjątkowo łatwe do montażu, dlatego poradzi sobie z tym zadaniem większość osób. Takie tapety nie są jednak odporne na wilgoć i promieniowanie słoneczne, stąd można zamontować je w takich pomieszczeniach jak salon lub sypialnia;
  • tapety winylowe – czyli modele zdecydowanie najwyższej jakości, które są trwałe, wytrzymałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Właśnie dlatego ten typ tapet wykorzystuje się najczęściej do łazienki, kuchni, toalety, jadalni, ale można również je umieścić w salonie, sypialni, pokoju dziecięcym lub przedpokoju. Wszelkie zabrudzenia na tapetach winylowych można łatwo usunąć przy pomocy wilgotnej ściereczki. Właśnie dlatego takie modele idealnie sprawdzają się do większości współczesnych domów i mieszkań. 

Niektórzy producenci mają ponadto w swojej ofercie tapety nadające się specjalnie pod prysznic, zamiast tradycyjnych kafelków czy ceramiki. 

Jak obliczyć ilość potrzebnych rolek tapety?

W tym momencie warto przejść do drugiej istotnej kwestii, bardziej technicznej. Jak obliczyć ilość tapety, aby nie kupić jej za mało ani za dużo? Obecnie najczęściej tapetuje się jedną ścianę w mieszkaniu, a nie wszystkie. Jedynym wyjątkiem może być pokój dla dziecka, gdzie wysokiej jakości tapeta może chronić ściany przed brudnymi rączkami lub napisami. 

Dla konkretnych obliczeń rolek tapety warto przyjąć przykładowe wymiary ściany: szerokość to 3,25 m, a wysokość pomieszczenia to 2,5 m. Standardowa rolka tapety ma 10 m długości i 53 cm szerokości, czyli około 5 m kwadratowych. Warto jednak pamiętać o tym, aby sprawdzić dokładnie konkretne wymiary wybranej przez siebie tapety. 

Podstawą do obliczenia ilości tapety na daną ścianę jest postępowanie zgodnie z poniższymi krokami:

  1. Najpierw należy zmierzyć szerokość ściany i wysokość pomieszczenia (ściany). Następnie oba wyniki należy przez siebie pomnożyć. W opisywanym przypadku 3,25 × 2,5 daje 8,13 m.
  2. Teraz należy podzielić uzyskany wcześniej wynik przez metry kwadratowe tapety. Oznacza to, że 8,13 / 5 m daje 1,63 rolki.
  3. Tapety sprzedawane są na rolki, co oznacza, że nie można kupić 1,63 rolki, tylko należy zakupić dwie rolki. 

Teraz wystarczy iść do sklepu lub zamówić przez internet dwie rolki wybranej tapety. 

Jak obliczyć potrzebną ilość tapety? Dodatkowe wskazówki 

Warto pamiętać o tym, że w tapetach znaczenie ma także wzór. Czasami zdarza się więc, że trzeba dokupić dodatkową rolkę, aby zachować przesunięcie wzoru. To wszystko zależy jednak od konkretnego rodzaju tapety. Najlepiej jest zatem zmierzyć swoją ścianę bardzo dokładnie, a następnie skontaktować się ze sklepem i dopytać o wszelkie szczegóły.

Zwykle, jeśli pojawiają się wątpliwości, lepiej kupić nieco więcej tapety. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy dany rodzaj tapety jest przeceniony lub szybko wyprzedawany. W takim przypadku za mała ilość tapety może skończyć się tragicznie – zabraknie kilkunastu centymetrów, ale tapety nie będzie można już kupić w sklepie. Właśnie dlatego lepiej zabezpieczyć się i od razu wziąć nieco więcej. 

Niestety co jakiś czas zmieniają się numery seryjne tapet. Nawet zakup modelu wyjątkowo podobnego może się odznaczać na ścianie. Wystarczy, żeby zmienił się delikatnie odcień lub wzór, a już może pojawić się problem. 

Z kolei w sytuacji, gdy tapeta jest dokładnie na wymiar, należy wszystko policzyć wyjątkowo dokładnie. Można skorzystać ze specjalnych kalkulatorów w internecie lub też skontaktować się ze specjalistą. Dobrze pamiętać również o tym, że nie każda tapeta ma wymiary 10 m × 53 cm. W końcu w sklepach dostępne są różne modele. Właśnie dlatego, aby dokładnie przeliczyć liczbę rolek, należy zapoznać się z wymiarami swojej ściany, a także z konkretnymi wymiarami tapety.