TOP

Jakie poduszki na łóżko wybrać?

Jakie poduszki na łóżko wybrać?

Łóżko to centralny punkt sypialni, który warto estetycznie zaaranżować. W ciągu dnia najlepiej wykorzystać dekoracyjne narzuty, koce i poduszki, które tworzą przytulny klimat i pomagają nawiązać do wybranego stylu.

Miękkie poduszki zachęcają do wieczornego relaksu. Są szczególnie ważne, jeśli zagłówek jest twardy lub zbyt niski. Mają za zadanie zapewniać komfortowe podparcie dla kręgosłupa. Poduszka na łóżko sprawdza się podczas czytania książki czy oglądania filmu. W dziecięcej sypialni podłużne poduszki mogą stanowić ochronę przed chłodem ściany lub estetyczne zabezpieczenie przed spadnięciem.

Dekoracyjne poduszki na łóżko – jak dobierać je do aranżacji?

Kluczem doboru sypialnianych poduszek na łóżko często jest barwa lub styl, w którym będzie utrzymana dana aranżacja. Niektórzy lubią dobierać tekstylia w odcieniach zbliżonych do kolorów ścian, inni decydują się na kontrastowe rozwiązania. Sprawdzonym sposobem jest wybieranie odcienia o kilka tonów jaśniejszego lub ciemniejszego, na przykład granatowych poduszek do chabrowych ścian lub fuksjowych dekoracji do pomieszczenia pomalowanego na pastelowy róż. Poduszki na łóżku nie powinny jednak być jedynym motywem w danym kolorze. Najlepiej dodać jeszcze kilka drobiazgów, takich jak pudełka na biżuterię, ramki na zdjęcia czy klosz lampki nocnej, by uzyskać harmonijną aranżację.

W ofercie Pixers można znaleźć ogromny wybór poduszek dekoracyjnych o wymiarach 40 × 40 cm i 50 × 50 cm. Zdobiące je grafiki mogą prezentować się nowocześnie lub wprowadzać subtelny klimat retro, ożywiać wnętrze lub je uspokajać. Do sypialni w stylu prowansalskim warto np. dobrać modele z drobnymi motywami roślinnymi w kolorze lawendowym. W nowoczesnym wnętrzu pełnym plakatów i designerskich mebli sprawdzą się poduszki dekoracyjne na łóżko ozdobione abstrakcyjnymi grafikami. Tekstylia mogą stać się prawdziwymi dziełami sztuki użytkowej – wystarczy tylko dobrać niebanalny nadruk.

Duże poduszki na łóżko – sposób na komfort i efektowna dekoracja wnętrza

Oprócz standardowych rozmiarów poduszek na łóżko warto wybrać również te o wymiarach 70 × 80 cm. Duża powierzchnia i miękkie wypełnienie zachęcają do relaksu lub krótkiej drzemki w ciągu dnia. Można wykorzystać je jako oparcie na łóżku, na którym chcemy po prostu odpocząć, a także tło dla mniejszych dekoracji. Duże poduszki to wyjątkowa ozdoba wnętrza. Na ich powierzchni zmieści się spora grafika, która podkreśli styl aranżacji. Warto zwrócić uwagę na modne poduszki ze wzorami skandynawskimi i retro, które pomagają w tworzeniu przyjaznej, domowej atmosfery.

Nieoczywistym wyborem są poduszki relaksacyjne o wymiarach 120 × 40 cm. Podłużne modele sprawdzają się w wielu sytuacjach. Mogą posłużyć jako uzupełnienie kompozycji poduszek przy zagłówku łóżka, wygodne oparcie, a także dodatek, który podnosi komfort spania na boku.

Jak zestawiać ze sobą poduszki na łóżko w sypialni?

W minimalistycznych wnętrzach najczęściej stosuje się zaledwie dwie poduszki, które pełnią funkcję czysto użytkową – ich zadaniem jest podpieranie pleców podczas siedzenia na łóżku. Doskonałe rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz to także zakup podłużnej relaksacyjnej poduszki na zagłówek łóżka, która może posłużyć dwóm osobom jednocześnie. Nie trzeba się zastanawiać, jak łączyć wzory i kolory – stanie się ona samodzielną dekoracją.

Jeśli na łóżku ma się znaleźć więcej poduszek, należy zastanowić się, jak je połączyć, by stworzyć spójną aranżację. Dobrym pomysłem jest dobranie dekoracji o różnych rozmiarach w taki sposób, by stworzyły dynamiczną, zróżnicowaną kompozycję. Warto umieszczać największe modele tuż przy wezgłowiu łóżka, żeby stanowiły tło kompozycji. Mogą to być na przykład poduszki o wymiarach 70 × 80 cm. Tuż przed nimi najlepiej układać te mniejsze, mające 50 × 50 cm i 40 × 40 cm. Dopełnieniem aranżacji będą niewielkie poduszki o ozdobnych kształtach, na przykład okrągłe lub w formie wałka.

Efektowne kompozycje z poduszek na łóżko

Kolejna istotna kwestia to umiejętne łączenie wzorów i kolorów. Sprawdzonym rozwiązaniem jest zestawianie dekoracji jednokolorowych ze wzorzystymi, które nawiązują kolorystycznie do barw tła. Warto zestawić np. poduszki duże, butelkowozielone z mniejszymi ozdobionymi motywem tropikalnych liści czy geometryczną kompozycją na zielonym tle. Dobrym pomysłem jest łączenie materiałów o różnej fakturze, na przykład tkaniny bawełnianej z satyną, aksamitem i lnem.

Niektórzy decydują się na nieoczekiwane zestawienia wzorów – zestawiają kwiaty z abstrakcyjnymi grafikami, motywy komiksowe z typograficznymi, skandynawskie z klimatem retro. Takie połączenia tworzą unikatową kompozycję i pozwalają wyrazić swoje indywidualne upodobania poprzez wystrój sypialni. Aby prezentowały się jak najlepiej, warto wybierać wzory w kolorach ze spójnej palety barw. Można także nawiązać do grafik w inny sposób, np. dodając pluszowy koc w jednym z najczęściej powtarzających się odcieni lub wprowadzić dodatki w stylu retro, skandynawskim czy glamour, zależnie od motywu pojawiającego się na poduszkach na łóżko.

Poduszki na łóżko dziecięce – przytulna dekoracja

Osobną kategorią, której warto się przyjrzeć, są dziecięce poduszki na łóżko. Wcale nie trzeba szukać w sklepach ofert stworzonych wyłącznie z myślą o dzieciach. Wystarczy poszukać w ofercie Pixers przyjaznych wzorów, które urzekną maluchy, a jednocześnie będą kształtować ich poczucie estetyki. Dobrym rozwiązaniem są poduszki we wzory czarno-białe, które nie wprowadzają do pokoju pełnego zabawek dodatkowych barw. Można wybrać także neutralne beże, szarości oraz odcienie pastelowe.

W dziecięcych pokojach świetnie sprawdzają się poduszki na łóżko, na których pojawiają się kropki, paski, kratka, a także motywy roślinne i zwierzęce. Przy odrobinie kreatywności można stworzyć wyjątkową aranżację. Jej dopełnieniem będzie pluszowy koc oraz zasłony okienne dopasowane kolorystycznie do pozostałych tekstyliów i dekoracji znajdujących się w dziecięcym pokoju.