TOP

TOP 10 Fototapet Inspirowanych Sztuką

TOP 10 Fototapet Inspirowanych Sztuką

Pixers uważamy, że piękne przedmioty dodają życiu odrobiny piękna, które sprawia, że świat wydaje się lepszy. Dlatego właśnie inspiruje nas sztuka i kultura, z uporem maniaków śledzimy najnowsze trendy i wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów. Czasami jednak lubimy wrócić do przeszłości i sięgnąć po klasyki. Dzisiaj prezentujemy dziesięć fototapet inspirowanych największymi dziełami malarstwa – od renesansu po współczesność.

To oczywiste, że fototapeta nie zastąpi oryginalnego obrazu, ale jak wiemy wszystkie one są zamknięte w kościołach, muzeach czy galeriach, dlatego wychodzimy z założenia, że inspirowana dziełem sztuki fototapeta będzie o niebo bardziej efektowna niż marna reprodukcja. Nie musicie nam wierzyć na słowo – zobaczcie sami, jak obrazy, na bazie których powstały prezentowane niżej produkty, przeistaczają się w spektakularne fototapety. W makroskali fragmenty dzieła Michała Anioła czy Picassa wyglądają zupełnie nieziemsko! A przy okazji… przemycimy tutaj trochę wiedzy z historii sztuki:

Michał Anioł, Stworzenie Adama, Kaplica Sykstyńska, 1511-1512

Scena stworzenia Adama autorstwa wybitnego rzeźbiarza i malarza, Michała Anioła, stanowi jeden z najwybitniejszych fragmentów fresków mistrza znajdujących się na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej. Centralną częścią jest moment samego aktu stworzenia – dłoń Adama i Boga prawie się dotykają. Nie bez powodu to właśnie ta scena jest najczęściej reprodukowaną w popkulturze. U nas pojawia się na ścianie w salonie w wersji minimalistycznej.

Michał Anioł, „Stworzenie Adama”

Fototapeta Ręce Boga i Adama PIXERS

Sandro Botticelli, Narodziny Wenus, 1484–1486

Obraz ukazujący najpiękniejszą kobietę mitologii greckiej (która w oryginalnej wersji nosiła imię Afrodyty) był już wielokrotnie przerabiany i wykorzystywany w kulturze wizualnej. Sama Wenus nie stanowi dzisiaj (podobno) ideału piękna, ale wciąż jest uosobieniem powabu i kobiecej delikatności. Jej narodziny z piany morskiej u brzegów Cypru są chyba najbardziej znanym mitem starożytności. W Pixersproponujemy wykorzystanie wizerunku Wenus  w postaci szkicu na ścianie w salonie lub sypialni. Oryginał zobaczycie w Galerii Uffizi we Florencji.

sandro Botticelli - Narodziny Wenus - blog PIXERS

Sandro Botticelli, „Narodziny Wenus”

PIXERS- Narodziny Wenus Naklejka

Fototapeta „Narodziny Wenus”, Pixers

Rafael, Madonna Sykstyńska, 1512

Mało kto wie, że słodkie pulchne aniołki spoglądające w niewiadomym kierunku to dolna część doskonałego dzieła Rafaela Santi, najmłodszego z trzech geniuszy Renesansu, wymienionego już Michała Anioła i Leonarda da Vinci. Rafael zasłynął z delikatnych przedstawień Madonn, które urzekały współczesnych, a do dzisiaj pozostają jednymi z najpiękniejszych. W Pixers wykorzystujemy zaś ulubione przez was aniołki.

Rafael, Madonna, Kaplica Sykstyńska - blog PIXERS

Rafael, „Madonna Sykstyńska”

Anioły, Fototapeta PIXERS - inspirowana Rafaelem

Fototapeta „Dwa Anioły”, Pixers

Hokusai Katsushika, Drzeworyt Wielka fala w Kanagawa z cyklu 36 widoków na górę Fuji, 1830-1833

Kolejny hit akcesoriów do domu i nadruków na materiały. Z innego kręgu kulturowego, bo z Japonii, dzieło pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Hokusai jest uważany za jednego z najwybitniejszych malarzy i twórców grafik w stylu ukiyo-e. Wielka fala w Kanagawa to również drzeworyt, który podobnie jak wiele innych jego prac, był inspiracją dla sztuki impresjonistów. Oryginał, wbrew temu co moglibyśmy sobie wyobrażać, jest maleńki, ma 25×37 cm. Okazuje się, że w wersji makro wygląda równie wspaniale.

Hokusai Katsushika, Wielka fala w Kanagawa - blog PIXERS

Hokusai Katsushika, „Wielka fala w Kanagawa”

Fototapeta „Japonia”, Pixers

Gustav Klimt, Pocałunek, 1907-1908

Obraz olejny wiedeńskiego kontrowersyjnego artysty, jednego z twórców secesji wiedeńskiej, powstały w czasie opisywanym jako „złoty okres” Klimta. Do stworzenia dzieła autor wykorzystał płatki złota, dzięki czemu ten sporej wielkości obraz (180×180 cm) błyszczy niczym drogocenny klejnot. Obraz przedstawia zatraconą w miłosnym objęciu parę kochanków odzianych w powłóczyste szaty. To romantyczne przedstawienie zostało przez Pixers uproszczone i sprowadzone do podstawowych form tak, że we wnętrzu prezentuje się wykwintnie, choć nie nachalnie.

Gustav Klimt, Pocałunek - blog PIXERS

Gustav Klimt, „Pocałunek”

Fototapeta Abstrakcyjny Klimt, PIXERS

Fototapeta „Abstrakcyjny Klimt”, Pixers

Georges Braque, Skrzypce i Gazeta, 1912

Twórczość Braque’a była na początku XX wieku związana z Picassem, z którym współtworzyli wspólnie ruch zwany kubizmem. W swoim malarstwie rozbijał przedmioty na części pierwsze tak, aby ukazywać je w ich pełnowymiarowości. Charakterystyczne, właśnie kubistyczne formy, łączył z ograniczoną paletą kolorów, przez co osiągał nieraz zupełnie abstrakcyjny efekt. Obraz ukazujący skrzypce i gazetę to niezwykle harmonijna kompozycja, na której artysta uchwycił delikatność instrumentu i zestawił go z czcionkami wyjętymi z paryskich gazet.

Georges Braque Naklejka - PIXERS

Fototapeta „Gitara”, Pixers

Georges Braque Naklejka - PIXERS

Fototapeta „Gitara i Twarz”, Pixers

Pablo Picasso, Sen (La Rêve), 1932

Sen to obraz będący świadectwem burzliwego życia miłosnego Picassa. To portret 22-letniej wówczas kochanki artysty, który był już wtedy 50-latkiem. Kobieta to Marie-Thérèse Walter, matka córki artysty Mai Widmaier-Picasso. Proste formy i kontrastujące kolory wyznaczają późny styl twórcy, który został doceniony na aukcji – w 2013 obraz trafił w ręce Stevena A. Cohena, który zapłacił za dzieło największą w historii aukcji sztuki w Ameryce sumę, 155 milionów dolarów. W Pixers możecie kupić jego fototapetową wersję za znacznie mniejszą kwotę.

Picasso Sen - Obraz PIXERS

Piet Mondrian, Kompozycja z czerwonym, niebieskim, żółtym II, 1930

Malarstwo Mondriana to esencja prostoty – filozoficzna wręcz interpretacja świata widzialnego za pośrednictwem linii poziomych i pionowych, wypełnionych podstawowymi kolorami. Napięcia między liniami mają wyrażać różne natężenie energii, jaką emanują. Mondrian nazwał swoje dzieła neoplastycznymi – choć jego kompozycje mogą wydawać się przypadkowe, jest w nich ukryta głębsza refleksja na temat geometrii świata. W 1965 roku Yves Saint Lauren stworzył sukienkę ze wzorem opartym na pracach holenderskiego artysty. W 2014 roku Pixers proponuje fototapety ze słynnym motywem, który świetnie sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach.

Piet Mondrian - blog PIXERS

Piet Mondrian, „Kompozycja z czerwonym, niebieskim, żółtym II”

Piet Mondrian - Fototapeta PIXERS

Fototapeta „Mondrian”, Pixers

Piet Mondrian Sukienka

Yves Saint Lauren – sukienka inspirowana obrazami Mondriana, 1965

Andy Warhol, Puszki z Zupą Firmy Campbell, 1962

Dzieło najbardziej rozpoznawalnego twórcy pop-artu to 32 płótna, każde o wymiarach 51×41 cm, które przedstawiają puszkę z zupą firmy Campbell we wszystkich dostępnych w tamtych czasach smakach. Uczynienie ze zwykłego przedmiotu dzieła sztuki było manifestacją wolności sztuki, ale także ironicznym komentarzem do masowej kultury. Właśnie jeśli odczytamy tę pracę w kontekście kulturowym i historycznym, dostrzeżemy jej geniusz. Pojedyncza puszka zupy równie dobrze może też spełniać rolę dekoracyjną – np. w kuchni jako naklejka ścienna od Pixers.

Andy Warhol - Naklejka PIXERS

Damien Hirst, Row, 1988

Damien Hirst to najbardziej znany (i najdroższy) artysta wywodzący się z grupy Young British Artists, artystycznej formacji ukształtowanej w Londynie, a rozsławionej w latach 90. na scenie międzynarodowej. Szerszemu gronu znany z szokujących instalacji z martwymi zwierzętami w formalinie, zaczynał od malowania na płótnie kolorowych kropek równej wielkości. Prosty pomysł zyskał wielu zwolenników i twórca szybko stał się gwiazdą w świecie sztuki. Dzisiaj ma podobno asystentów, którzy malują mu idealnie równe kropki. W Pixers proponujemy natomiast kropkowane ściany – zupełnie nowoczesne i urocze.

Damien Hirst, Row, 1988

Kropki Hirsta - Fototapeta PIXERS

Fototapeta „Kropki”, Pixers