TOP

Urządzanie wnętrza w stylu skandynawskim

Urządzanie wnętrza w stylu skandynawskim

Skandynawski dizajn kojarzy się przede wszystkim z prostotą formalną, oszczędną kolorystyką i znakomitą jakością wykonania. Nie bez powodu więc meble z Północnej Europy cieszą się tak wielkim uznaniem na świecie. Niedoścignione wzory stanowią dla współczesnych twórców mebli i dekoracji do wnętrz tacy projektanci jak Hans Wegner, Verner Panton, Alvar Aalto czy Arne Jacobsen, a na rynku wnętrzarskim nie brakuje nowych marek wzorujących się na klasyce. Wspomnijmy chociażby Gubi, Ferm Living, MUUTO i Marimekko – proste linie mebli i akcesoriów produkowanych przez te firmy są charakterystycznymi wyznacznikami skandynawskiego stylu.

scandinavian_style_PIXERS

…czyli kilka przydatnych porad od PIXERS.

Czy jednak rzeczywiście musimy sięgać po kosztowne produkty, aby móc urządzić nasze mieszkanie w skandynawskim stylu? W Polsce wciąż najpopularniejszym źródłem wyposażenia domu kojarzącym się ze Skandynawią jest IKEA – i wcale nie musimy się tego wstydzić, wręcz przeciwnie. Przy odrobinie wyobraźni i pomocy naszych własnych rąk możemy również stworzyć w naszych mieszkaniach północnoeuropejski klimat: z jego ponadczasową geometryczną prostotą i dbałością o oszczędny wystrój. Zresztą, nie zapominajmy, że twórca IKEI, Ingvar Kamprad, właśnie dzięki produkcji mebli w Polsce zawojował rynek meblarski najpierw w Szwecji, a potem w całej Europie. Jego inspiracje formami z lat 50. i 60. można wciąż wychwycić w specyficznym stylu promowanym przez IKEĘ, tak łatwo przecież rozpoznawalnym.

Ale same meble nie załatwią sprawy… Nie chcemy przecież urządzać wnętrz we własnych domach na wzór katalogowych aranżacji. Dlatego warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach rządzących skandynawskimi wnętrzami.

Drewniane podłogi

W szwedzkim, fińskim i duńskim domu nie uświadczymy obecności wielkopowierzchniowych dywanów i wykładzin. Podłogi są najczęściej drewniane, w naturalnej barwie, bądź pomalowane na biało.

Styl-skandynawski-PIXERS-1

Drewniane deski lub parkiet nadają wnętrzom elegancji i ciepła.

Biele i Szarości

Kolory ścian są niemniej ważne – to, co wyróżnia się we wnętrzu to wyposażenie, samo tło ma być jak najbardziej neutralne. Dlatego białe i szare ściany są najbardziej pożądane, choć oczywiście my polecamy geometryczne plakaty i fototapety w pastelowych barwach, które również przyczynią się do wytworzenia skandynawskiego klimatu.

Skandynawskie wnętrza PIXERS blog

Wszechobecna biel – to na pewno jeden z bardziej charakterystycznych wyznaczników stylu skandynawskiego.

PIXERS Fototapeta Miasto nr 39334170

Biało-czarna fototapeta będzie pasować do oszczędnego wnętrza.

Fototapeta Zygzak PIXERS nr 63088094

Minimalistyczne zygzaki na jednej ze ścian będą intrygującą dekoracją. Uwaga: kominek w narożu jest również pożądanym elementem!

Naturalne Materiały

Skandynawia słynie z pięknych krajobrazów i dbałości o naturę. Bierzmy przykład z mieszkańców Północy i wybierajmy przyjazne środowisku materiały – drewno, bawełnę, wełnę i wiklinę (polski akcent w skandynawskim wnętrzu!). Naturalne tworzywa są nie tylko trwałe, ale także ładnie się prezentują. W poszukiwaniu oryginalnych mebli warto się czasami udać na pchli targ lub do punktów sprzedaży mebli używanych. Połączenie tradycyjnych form z nowoczesnymi to „skandynawski patent”.

Skandynawski Styl PIXERS

Drewniana prosta szafka na książki – esencja prostoty i ekologii.

Drewniane Meble Skandynawski Styl PIXERS blog

Drewniane meble z odzysku, czyli lata 70. w nowoczesnej wersji.

Funkcjonalne Proste Formy

Prostota jest boginią skandynawskiego wzornictwa – wnętrza mają być nie tylko ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne.

Akwarelowy Plakat PIXERS nr 47922811

Proste formy mebli i oszczędna dekoracja – na ścianie współgrający z kolorystyką wnętrza plakat.

Oszczędny Wystrój

Użyteczności sprzyja również umiarkowanie w ilości akcesoriów. Pustka jest często lepszą receptą na przyjazne wnętrze niż przeładowanie. W skandynawskim wnętrzu nie znajdziemy porcelanowych figurek i innych bibelotów, tak charakterystycznych np. dla wnętrz w stylu wiktoriańskim. Dodatkami, na które możemy sobie pozwolić w dowolnej ilości są za to rośliny.

Naklejka PIXERS nr 41370224

Jeśli dekoracja to obiekty funkcjonalne oraz rośliny.

PIXERS Plakat z Jeleniem nr 61430316

Prostota i umiar w dekoracji + geometryczne formy na plakacie.