Fototapety Dla chłopców

Pokój dziecięcy daje wiele możliwości aranżacyjnych. Zobacz, jak urządzić i pomalować pokój chłopca.

Jak urządzić pokój dla chłopca? Praktyczne porady

Dziecko powinno czuć się w swoim pokoju dobrze i bezpiecznie. W pomieszczeniu trzeba wygospodarować dużo miejsca na zabawę. Nie można zapomnieć też o praktycznych schowkach na zabawki, dzięki którym utrzymanie porządku nie będzie wyzwaniem. Zobacz praktyczne porady, jak urządzić pokój dla chłopca.

Na rynku nie brakuje różnego rodzaju dodatków, które doskonale nadają się do pokoju dziecięcego. Wystarczy ciekawa tapeta ścienna, fototapeta lub różnego rodzaju naklejki, aby uzyskać niepowtarzalne wnętrze. Inspiracji na to, jak urządzić pokój chłopca, można szukać w najnowszych trendach, ale też ulubionych bajkach i pasjach dziecka.

Jak urządzić pokój dla chłopca?

Pomysłów na to, jak urządzić pokój dla chłopca, jest mnóstwo. Dzięki dostępowi do różnego rodzaju elementów dekoracyjnych nie ma właściwie żadnych ograniczeń przy aranżacji. Należy jednak pamiętać, aby podzielić pomieszczenie na tzw. strefy aktywności. Są to:

 • strefa snu i odpoczynku,
 • strefa nauki,
 • strefa zabawy.

Pierwsza z nich powinna wyróżniać się stonowanymi kolorami i brakiem zbędnych bodźców. Podobnie strefa do nauki. Natomiast w miejscu przeznaczonym do zabawy można postawić na żywe kolory, dekoracje i ulubione przedmioty. Nieco więcej problemów może sprawić szukanie rozwiązań na to, jak urządzić mały i wąski pokój dla chłopca. Wydzielenie powyższych stref jest trudne, ale nie niemożliwe. Jednym z pomysłów jest zamontowanie w pomieszczeniu antresoli. W jej górnej części powinno znaleźć się łóżko, a tuż pod nim biurko. Dzięki temu pozostała przestrzeń w pokoju może zostać w całości przeznaczona na strefę zabawy.

Jak pomalować pokój chłopca?

Zastanawiasz się, jak pomalować pokój chłopca? Wybór odpowiedniego koloru zależy od kilku czynników. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

 • wiek dziecka,
 • wielkość pomieszczenia,
 • planowane dekoracje,
 • kolor mebli.

Wielu rodziców decyduje się na to, aby pomalować pokój chłopca na jasne kolory: biel, błękit, szarość. Dzięki temu można pozwolić sobie na więcej dekoracji ściennych. Mowa głównie o wzorzystych fototapetach lub naklejkach, które nie zawsze komponują się z kolorowymi ścianami. Innym pomysłem na to, jak pomalować pokój chłopca, jest pokrycie każdej ze ścian innym kolorem. W ten sposób można w łatwy sposób oddzielić strefę snu od strefy zabawy. Taka aranżacja sprawdza się przede wszystkim u dzieci w wieku przedszkolnym. Należy jednak pamiętać o tym, aby wybrać barwy, które do siebie pasują. W przeciwnym razie pomieszczenie może stać się zbyt przytłaczające. Ważną kwestią jest nie tylko to, jak pomalować pokój chłopca. Równie istotny jest wybór odpowiedniej farby. Powinna być trwała i łatwa w aplikacji, a także łatwa w czyszczeniu.

Jak umeblować pokój dla chłopca?

Kolejną ważną sprawą jest to, jak umeblować pokój dla chłopca. Dobrze jest przyjąć zasadę, że nie powinno znajdować się w nim zbyt wiele przedmiotów. Wówczas nawet w najmniejszym pomieszczeniu można wygospodarować dużo miejsca na zabawę. Mała liczba mebli zmniejsza też ryzyko wypadku.

W pokoju chłopca powinny się znaleźć:

 • łóżeczko lub tapczan,
 • stolik do malowania lub biurko,
 • szafa dwudrzwiowa na ubrania,
 • komoda lub regał na zabawki,
 • półka na książki.

Dobrze jest kupić do pokoju różnego rodzaju pojemniki, pudełka i ozdobne kartony. Idealnie sprawdzają się one do przechowywania klocków, samochodzików, maskotek i innych zabawek. Dzięki temu utrzymanie porządku w pokoju jest łatwe, a samo sprzątanie po zabawie trwa zaledwie kilka minut.

Jak urządzić wspólny pokój dla chłopca i dziewczynki?

Często zdarza się, że dwoje dzieci dzieli ze sobą pokój. W przypadku rodzeństwa tej samej płci zwykle nie ma problemu. Trudności pojawiają się, gdy trzeba zdecydować, jak urządzić wspólny pokój dla chłopca i dziewczynki:

 • podział pomieszczenia na dwie części przy pomocy ścianki działowej,
 • wstawienie do pokoju łóżka piętrowego,
 • podzielenie pokoju na dwie części przy pomocy regału.

Każda z części może mieć osobną aranżację – bardziej chłopięcą lub dziewczęcą. Niektórzy rodzice decydują się na to, aby urządzić wnętrze w neutralnym stylu. Sprawdza się to głównie w przypadku starszych dzieci.

Aranżacja młodzieżowego pokoju chłopca

Nieco większym wyzwaniem może być urządzanie młodzieżowego pokoju chłopca. Nastolatki mają swój jasno sprecyzowany gust. Z pewnością chcą także, aby pomieszczenie wyglądało nieco doroślej – wszystkie bajkowe postacie, zabawki i maskotki muszą zniknąć. Ich miejsce zajmują rzeczy związane z ulubionym hobby lub aktualnym idolem. Warto pozwolić dziecku uczestniczyć w urządzaniu pokoju i dać mu nieco swobody w decydowaniu o wystroju pomieszczenia. Dzięki temu będzie mogło wyrazić siebie i zyskać pewność, że jego zdanie ma znaczenie. Pierwszą ważną kwestią jest to, jak pomalować pokój chłopca. Nastolatek zazwyczaj chce, aby na ścianie znalazł się jego ulubiony kolor. Bardzo często są to mocne barwy: czerwień, fiolet, granat, pomarańcz. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one nieco przytłoczyć pomieszczenie. Dlatego tutaj warto pójść na kompromis i umieścić je tylko na jednej ścianie.

Ciekawym rozwiązaniem może być także umieszczenie na ścianie fototapety związanej z pasją nastolatka. W pokoju fana piłki nożnej powinna znaleźć się murawa boiska lub widok na ulubiony stadion. Idealne wzory dla siebie wybiorą także fani motoryzacji, muzyki, graffiti lub jazdy na deskorolce. Jednym akcentem można nadać wnętrzu całkowicie nowy charakter. Jeżeli fototapeta nie zostanie wybrana, pokój dla chłopca można ozdobić zabawnymi plakatami. Nie muszą one być zawieszone na ścianie. Dobrym pomysłem jest włożenie ich w ramy i ustawienie na komodzie, biurku, a nawet podłodze.

... więcej