Fototapety Loft

Styl loftowy zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Zobacz, jak uzyskać loftowy wystrój wnętrz.

Czym charakteryzuje się styl loftowy? Loftowe dodatki do domu i mieszkania

Styl loftowy jest dość młodym kierunkiem w aranżacji wnętrz. Został zapoczątkowany w latach 60. XX wieku w Nowym Jorku, gdy młodzi artyści zaczęli zajmować opustoszałe budynki po dawnych fabrykach i adaptować je na mieszkania. Charakteryzuje się przestronnymi wnętrzami, industrialnymi elementami i niewielką liczbą dodatków.

Loft to mieszkanie, które powstało w budynku pełniącym wcześniej rolę przemysłową – najczęściej starym magazynie lub nieczynnej fabryce. Charakteryzuje się ono sporą powierzchnią, otwartą przestrzenią, dużymi oknami, wysokimi sufitami oraz surowymi wnętrzami. Nazwa ta jest używana również w odniesieniu do mieszkań w nowych budynkach, w których postawiono na loftowy wystrój wnętrz. Tego typu pomieszczenia określane są mianem soft loft.

Co to jest styl loftowy?

Styl loftowy to sposób aranżacji wnętrz, który przywodzi na myśl mieszkania młodych artystów w budynkach po dawnych fabrykach i magazynach. Cechuje je otwarta przestrzeń, minimalizm i surowe wyposażenie. Pomieszczenia są jasne i pełne światła, mają wysokie sufity i duże okna. Brakuje w nich niepotrzebnych mebli i dekoracji. Dominują stonowane kolory.

Styl loftowy powinien zostać zastosowany we wszystkich pomieszczeniach w domu lub mieszkaniu. Jest to ważne, ponieważ aranżacja musi być spójna – często jeden pokój przechodzi od razu w drugi i nie ma wyraźnej granicy między nimi. Zwykle zamiast betonowych ścian stosuje się szklane ścianki w metalowych ramach.

Ściany i podłoga w pomieszczeniach loftowych

Jeżeli chodzi o ściany i podłogę w pomieszczeniach loftowych, najlepsze są surowe materiały. Najczęściej spotykane są cegła i beton (lub ich imitacje np. w postaci fototapet). Część osób decyduje się także na drewniane elementy. Warto jednak pamiętać, że drewno powinno być sękate, wybarwione i stylizowane na stare. Ściany najlepiej pomalować na biały lub szary kolor (również ciemny odcień).

Meble, które wpasują się w styl loftowy

Meble pasujące do loftowego wystroju wnętrz powinny być oryginalne, ponieważ to głównie one pełnią funkcję ozdób. Nie są jednak wskazane zbyt wymyślne konstrukcje – umeblowanie musi cechować też prostota i wygoda. Bardzo dobrze, gdy właściciel mieszkania samodzielnie odnowi stary mebel lub wykona nowy według własnego projektu (np. przerabiając stare sprzęty). Do ich skonstruowania wykorzystuje się drewno, szkło i metal. Wnętrza loftowe powinny być przestronne. Z tego powodu nie znajduje się w nich zbyt wiele mebli. Liczbę szafek, szaf i stolików należy ograniczyć do niezbędnego minimum.

Loftowe dodatki do domu

Styl loftowy charakteryzuje się tym, że niewiele w nim dodatków. Wnętrza są utrzymane w minimalistycznym, niemal surowym stanie. Na próżno szukać w nich kolorowych poduszek, dywanów, zasłon, które mogłyby nadać pomieszczeniu przytulny charakter. Brakuje też przedmiotów, które nie mają żadnego zastosowania ani znaczenia dla właściciela mieszkania w stylu loftowym.

Wystrój loftowy jest najczęściej wybierany przez indywidualistów. Dlatego dodatki, które można spotkać we wnętrzach, to najczęściej nowoczesne grafiki i obrazy. Trzeba jednak pamiętać, że nie może być ich zbyt dużo. Do tego spotkać można designerskie, zabytkowe lub kojarzące się z fabryką sprzęty. Ważne jest także pozostawienie filarów, belek stropowych, metalowych rur. Tekstylia odpowiednie do loftowych wnętrz to poduszki w stonowanych barwach (zwłaszcza szarej i czarnej) przełamane intensywnymi kolorami (np. czerwień i pomarańcz) – jednak wszystko z umiarem.

Oświetlenie w loftowych pomieszczeniach

Za dnia pomieszczenia loftowe są oświetlone przez światło słoneczne, które wpada przez duże okna. Z tego powodu mieszkańcy loftów rezygnują z zasłon, rolet i żaluzji. Nie tylko odbierają one wrażenie przestrzeni, ale stanowią też zbędny dodatek, który nie wpisuje się w minimalistyczne zasady stylu loftowego.

Sztuczne oświetlenie w loftowych pomieszczeniach odgrywa bardzo ważną rolę. Nie tylko umożliwia normalną aktywność po zmroku, lecz także nadaje odpowiedni klimat. Istotne jest, aby wszelkiego rodzaju lampy i żyrandole były rozmieszczone w miejscach, w których znajdą praktyczne zastosowanie.

Lampy w stylu loftowym powinny być wykonane z metalowych konstrukcji lub drucików. Często można spotkać geometryczne klosze, fabryczne reflektory lub żarówki na zwisających przewodach. Każdy pomysł jest dobry. Najważniejsze, aby był funkcjonalny i przywodził na myśl oświetlenie ze starych hal fabrycznych.

Styl loftowy w małym mieszkaniu

Pomieszczenia loftowe charakteryzują się tym, że są wysokie i przestronne. Nie jest trudno stworzyć wnętrza na ich wzór w kamienicach lub nowo wybudowanym domu – wystarczy odpowiedni projekt. Problem pojawia się, gdy największym marzeniem jest styl loftowy w bloku.

Okazuje się jednak, że styl loftowy w małym mieszkaniu jest możliwy. Opcji jest naprawdę dużo, dlatego rozwiązanie dla siebie znajdzie nawet osoba, która dysponuje niewielkim budżetem. Wystarczy zadbać o odpowiednie meble i dodatki. Pierwszym krokiem jest pozbycie się zbędnych szafek, stolików, wazonów, ramek, zasłon itp. Należy zastąpić je plakatami, obrazami, tekstyliami w stonowanych kolorach, lampami w industrialnym stylu, a także zabytkowymi sprzętami (np. starą maszyną do szycia lub magiel ręczny).

Osoby z większym budżetem mogą pomyśleć nie tylko o wymianie mebli i dodatków, lecz także o większym remoncie. Aby wprowadzić styl loftowy, zalecane jest wybicie ściany między kuchnią a salonem, dzięki czemu mieszkanie wyda się większe. Konieczna jest także wymiana podłogi na bardziej surową oraz przemalowanie ścian – na jednej z nich obowiązkowo musi znaleźć się imitacja cegły. We wnętrzu powinny panować chłodne i stonowane odcienie.

... więcej