Obrazy i plakaty Do biura

Miejsce do pracy powinno sprzyjać koncentracji i być wygodne. Zobacz, jak urządzić biuro w domu.

Jak urządzić domowe biuro? Praktyczne wskazówki

Domowe biuro kojarzy się przede wszystkim z pracą zdalną. Jednak na jego posiadanie decydują się również osoby, które lubią pisać, programować, projektować lub robić różne kreatywne rzeczy w ramach swojego hobby. W takich sytuacjach przestrzeń do pracy jest niezbędna. Podpowiadamy, jak urządzić biuro w domu.

Domowe biuro można urządzić niemal w każdym pomieszczeniu. Najlepszą opcją jest posiadanie osobnego pokoju, w którym można zaaranżować miejsce do pracy. W wygodnej sytuacji są osoby, które dysponują kawałkiem wolnej przestrzeni na strychu lub w piwnicy. Warto jednak pamiętać, że nie ma przeszkód, aby połączyć miejsce do pracy z sypialnią, salonem, a nawet jadalnią. Trzeba tylko zrobić to umiejętnie. Dlatego warto wiedzieć, jak urządzić biuro w domu.

Od czego zacząć urządzanie biura w domu?

Przed rozpoczęciem planowania, jak urządzić domowe biuro, trzeba wybrać odpowiednie miejsce do pracy. Osoby, które decydują się na połączenie go z salonem, jadalnią, kuchnią lub sypialnią, muszą pamiętać o oddzieleniu tych dwóch stref. Sposobów jest kilka: ścianka działowa, parawan, przepierzenie, duży regał. Dzięki temu można liczyć na odrobinę prywatności oraz oddzielenie życia zawodowego od prywatnego (zwłaszcza gdy w godzinach pracy pozostali domownicy przebywają w mieszkaniu). Trzeba również dopasować domowe biuro do rodzaju wykonywanej działalności. Częste rozmowy przez kamerkę internetową wymagają ciszy oraz odpowiedniego tła. Nie można zapomnieć też o dobrym oświetleniu. Osoby, które przyjmują klientów, muszą zadbać o to, aby domowe biuro wyglądało profesjonalnie i był do niego dobry dostęp z zewnątrz (przejście przez cały dom nie jest zbyt dobrym pomysłem). Warto zastanowić się także nad tym, ile miejsca jest potrzebne na domowe biuro. Niekiedy wystarczy jedynie biurko i fotel. Są jednak osoby, które potrzebują dodatkowej szafki na dokumenty, regału, a nawet stołu i krzeseł. To jeden z najważniejszych czynników, które wpływają na to, jak urządzić biuro w domu.

Jak urządzić biuro w domu?

Sposobów na to, jak urządzić gabinet w domu, jest wiele. Przy planowaniu aranżacji trzeba pamiętać o tym, aby sprzyjała ona koncentracji i nie rozpraszała uwagi. W przestrzeni do pracy należy także czuć się dobrze, dlatego ważne są jej walory estetyczne. Domowe biuro można urządzić w każdym stylu. Najważniejsze jednak, aby był on spójny ze stylistyką całego mieszkania. Dopuszczalne jest dodanie elementów pochodzących z innych aranżacji, jednak nie mogą one dominować i muszą pasować do reszty wystroju. Kluczowe w urządzaniu domowego biura jest ustawienie biurka. Powinno ono znajdować się w pobliżu naturalnego źródła światła. Wiele osób decyduje się na umieszczenie go przodem do okna. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której promienie słoneczne padają prosto na monitor. Innym rozwiązaniem jest ustawienie biurka bokiem do okna. Dzięki temu można mieć widok na resztę pomieszczenia. Gdy dostęp do naturalnego źródła światła jest niemożliwy lub utrudniony, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie przestrzeni do pracy. Podczas urządzania biura nie można zapomnieć o tym, aby stanowisko do pracy było ergonomiczne. Oznacza to odpowiednią:

  • wysokość biurka i fotela,
  • odległość wzroku od monitora i źródła światła,
  • postawę ciała podczas siedzenia przy biurku.

W domowym biurze powinna być również odpowiednia ilość miejsca do wstania lub zmiany pozycji.

Jak zaaranżować ściany w domowym biurze?

Najlepszym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian na jasny kolor. Dzięki temu pomieszczenie będzie odpowiednio jasne. Aby nadać aranżacji ciekawy charakter, można zdecydować się na fototapetę, elementy z naturalnej cegły lub drewna. Sposobem, który nie wymaga dużych nakładów finansowych, jest pomalowanie jednej ze ścian na inny kolor. Należy jednak unikać barw intensywnych i krzykliwych (np. czerwieni, pomarańczy, fuksji). Kolorem, który pozwala się zrelaksować oraz daje odpocząć wzrokowi, jest zieleń. Warto zatem zadbać o to, aby elementy w tym odcieniu znalazły się w domowym biurze. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie na jednej ze ścian motywu roślinnego (np. las, dżungla, łąka).

Dodatki do gabinetu w domu

Podczas planowania, jak urządzić biuro w domu, nie można pominąć dodatków. Są to elementy, które podkreślą całą aranżację i nadadzą walor estetyczny pomieszczeniu. Ozdoby muszą być spójne ze stylem, który dominuje we wnętrzu. Najmodniejszym dodatkiem do domowego gabinetu są rośliny doniczkowe. Sprawiają one, że pomieszczenie staje się nieco bardziej przytulne. Rośliny dobrze jest ustawić na biurku, parapecie, komodzie lub na podłodze. W małych biurach domowych mogą zwisać z sufitu na specjalnych kwietnikach. Niezbędnym dodatkiem w gabinecie w domu jest oświetlenie. Są to żyrandole, lampy lub kinkiety, które powinny pasować wyglądem do całej aranżacji. Trzeba umieścić je w najważniejszych punktach pomieszczenia: nad biurkiem, na biurku, na środku pokoju, przy szafce z dokumentami. Do innych dodatków, które sprawdzą się w domowym gabinecie, można zaliczyć:

  • obrazy na płótnie,
  • plakaty w ramie,
  • obraz w ramie przedstawiający logo firmy,
  • ciekawą rzeźbę lub figurkę.

Element dekoracyjny w domowym biurze mogą stanowić również wszystkie przedmioty, które służą do przechowywania. Warto zatem wybrać ciekawe pudełka, kosze i organizery.

Jak urządzić biuro w domu? Najważniejsze meble

Osoby, które planują urządzić biuro w domu, muszą dobrze wybrać dwa najważniejsze elementy wyposażenia: biurko i fotel. Pierwszy z nich powinien mieć regulowaną wysokość, natomiast drugi musi być wykonany z dobrej jakości materiału oraz wyposażony we wszystkie udogodnienia dla kręgosłupa (np. poduszka na lędźwie). Zwykłe krzesło może być źródłem dolegliwości bólowych i problemów z układem ruchu.

... więcej
-40%