Obrazy i plakaty Do salonu

Nie wiesz, jak pomalować i urządzić pokój dzienny? Zobacz praktyczne wskazówki dotyczące aranżacji wnętrz.

Jak urządzić pokój dzienny? Praktyczne wskazówki

Pokój dzienny jest tym pomieszczeniem, w którym domownicy spędzają najwięcej czasu. To tutaj również przyjmowani są goście. Dlatego powinien być on przytulny i funkcjonalny, a jednocześnie modny i elegancki. Zobacz praktyczne porady, jak urządzić pokój dzienny.

W większości domów salon spełnia wiele ważnych funkcji. Jest to miejsce, w którym domownicy odpoczywają, spotykają się, spędzają razem czas, przyjmują gości, organizują rodzinne uroczystości, a niekiedy także śpią i jedzą. W pokoju dziennym każdy musi czuć się dobrze i swobodnie. Aranżacja nie może przytłaczać i sprawiać wrażenia chaosu. Powinna jednak powiedzieć coś więcej o właścicielach mieszkania. Inspiracje na to, jak urządzić mieszkanie warto czerpać z wielu źródeł.

Jak pomalować pokój dzienny?

Na początek należy zastanowić się, jak pomalować pokój dzienny. Możliwości jest wiele. Trzeba jednak pamiętać, że wystrój ścian musi pasować do aranżacji. Inne kolory są charakterystyczne dla stylu skandynawskiego, minimalistycznego, glamour czy industrialnego. Ponadto wszystkie użyte odcienie farb muszą do siebie pasować. Uniwersalnym kolorem do salonu jest biel. Łatwo zestawić z nią inne kolory oraz dekoracje ścienne. Dzięki niej pomieszczenie wydaje się jaśniejsze i bardziej przestronne, niż jest w rzeczywistości.

Aby pomieszczenie było przytulniejsze, zamiast bieli lepiej wybrać beż. Można go przełamać poprzez pokrycie ścian farbą w każdym kolorze o ciepłym odcieniu. Coraz modniejsze stają się też szarości zestawione z żywymi barwami. Przed podjęciem decyzji, jak pomalować pokój dzienny, warto zabrać do domu próbki farb w kilku kolorach. Można je nałożyć na fragment ściany i obserwować, jak wygląda dany odcień w świetle słonecznym, w cieniu lub sztucznym oświetleniu. Jest to bardzo istotne, ponieważ niektóre barwy w sklepie prezentują się zupełnie inaczej.

Jak umeblować pokój dzienny?

Po wybraniu kolorów ścian należy zastanowić się, jak umeblować pokój dzienny. Na pewno nie może zabraknąć w nim wygodnej kanapy, narożnika lub sofy. Dobrym pomysłem jest dopasowanie do niej fotela lub leżanki – daje to różne możliwości odpoczynku.

Jak urządzić pokój dzienny z sypialnią?

Pokój dzienny może być połączony z sypialnią. Najczęściej ma to miejsce w przypadku kawalerek. Taki układ spotyka się też w mieszkaniach typu studio lub loftach. Istnieje kilka możliwości tego, jak urządzić pokój dzienny z sypialnią.

Przede wszystkim dobrze jest oddzielić część sypialnianą od pokoju dziennego. Można to zrobić na kilka sposobów. Najbardziej znane z nich to: parawan, ścianka działowa, szklana szyba, regał lub meblościanka, specjalna roleta, przesuwane drzwi. Wybór odpowiedniego formatu zależy od: rozmiaru pomieszczenia, układu pokoju, aranżacji, budżetu.

Zalecane jest, aby aranżacja części sypialnianej była spójna z częścią przeznaczoną na pokój dzienny. Dzięki temu pomieszczenie będzie wyglądało estetycznie. Warto pamiętać, aby w sypialni powstrzymać się od malowania ścian na krzykliwy kolor oraz umieszczania zbyt wielu dekoracji (ulubione figurki, pamiątki itp. lepiej przenieść do salonu).

Jak urządzić pokój dzienny z kuchnią?

Często pokój dzienny jest połączony z kuchnią. Połączenie dwóch pomieszczeń jest bardzo dobrym sposobem, aby uzyskać nieco więcej przestrzeni. Takie rozwiązanie spotyka się nie tylko w domach jednorodzinnych, lecz także w mieszkaniach w bloku. Warto zatem wiedzieć, jak urządzić pokój dzienny z kuchnią. Kuchnia i pokój dzienny powinny być urządzone w tym samym stylu. Należy także subtelnie oddzielić oba wnętrza. Można to zrobić przy pomocy wyspy kuchennej, stołu w części jadalnej, przejścia kafli na podłodze w drewniany parkiet lub użyć innych kolorów farb na ścianach – ich odcienie muszą jednak tworzyć spójną aranżację. Wszystko zależy od rozmiaru pomieszczenia oraz jego układu.

Jakie dekoracje pasują do pokoju dziennego?

Do pokoju dziennego pasują niemal wszystkie rodzaje dekoracji. Ograniczenia przy ich wyborze wynikają jedynie z charakterystycznych cech stylu, który dominuje w danej aranżacji. Zdarza się także, że element, który na pierwszy rzut oka nie pasuje, idealnie dopełnia wnętrze. Dlatego warto próbować nowych połączeń, czerpać inspiracje z różnych źródeł, a nawet skorzystać z pomocy profesjonalnego dekoratora wnętrz. Specjaliści znają mnóstwo sprytnych sztuczek na to, jak urządzić pokój dzienny. Dekoracje, które mogą całkowicie zmienić wygląd wnętrza, to tapety i fototapety. Wystarczy odpowiednio dobrany motyw, aby optycznie powiększyć pomieszczenie, uczynić je przytulniejszym lub stworzyć niepowtarzalną aranżację. Wszystko to w krótkim czasie i przy niewielkim nakładzie finansowym.

W pokoju dziennym nie może zabraknąć tekstyliów. Do każdego stylu pasują ozdobne poduszki i koce. Jest także możliwość dobrania do nich zasłon oraz dywanów. Inne elementy dekoracyjne, które mogą znaleźć się w salonie, to:

  • żywe rośliny w ozdobnych donicach,
  • obrazy na płótnie lub w ramach,
  • plakaty,
  • figurki i rzeźby,
  • wazony,
  • zegary,
  • lampy.

Ciekawym elementem wystroju są pamiątki rodzinne lub z podróży. Dekoracja ta jest szczególnie pożądana we wnętrzach urządzonych w stylu kolonialnym lub orientalnym. Użycie takich przedmiotów powoduje także, że pomieszczenie zyskuje duszę. Osoby, które planują, jak urządzić mały pokój dzienny, powinny zrezygnować z dużej liczby elementów dekoracyjnych.

... więcej
-40%
-40%