Obrazy i plakaty Rustykalny

Styl rustykalny charakteryzują drewno i nawiązanie do wiejskich chat. Zobacz, jakie dodatki wybrać do rustykalnych wnętrz.

Jak urządzić mieszkanie i dom w stylu rustykalnym?

Styl rustykalny we wnętrzach charakteryzuje się przede wszystkim prostotą, wykorzystaniem naturalnych materiałów oraz ciepłymi kolorami. Liczne dodatki mogą sprawiać wrażenie, że w pomieszczeniu panuje chaos. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko złudzenie – cała aranżacja jest dokładnie przemyślana. Zobacz, jak wprowadzić styl rustykalny do domu lub mieszkania.

Styl rustykalny pojawił się na początku XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Z powodu braku pieniędzy ludzie sięgali po niedrogie materiały, których było pod dostatkiem. Mowa przede wszystkim o drewnie. Wykorzystywano je do wykańczania domów i mieszkań, a także produkcji prostych mebli. Najbardziej znanym elementem wyposażenia z tamtych czasów jest krzesło stworzone z zaledwie jednej deski przez Thomasa Lee (jego nazwa „Adirondack” pochodzi od łańcucha górskiego przy granicy z Kanadą, gdzie było bardzo popularne).

Co to jest styl rustykalny?

Styl rustykalny jest sposobem aranżacji wnętrz, który przywodzi na myśl dawne chaty, a także pozwala być bliżej natury. Cechuje go przede wszystkim prostota, naturalność, praktyczność i bezpretensjonalność. Jednocześnie pomieszczenia w tym stylu są przytulne i ciepłe. Charakterystyczne cechy stylu rustykalnego to:

  • wykorzystywanie naturalnych materiałów (głównie drewna, kamienia, miedzi),
  • unikanie tworzyw sztucznych,
  • unikanie błyszczących i chromowanych elementów,
  • stosowanie barw z palety kolorów ziemi (odcienie brązu, beżu, żółci, zieleni, szarości),
  • unikanie kontrastujących kolorów,
  • unikanie wyrazistych kolorów,
  • wykorzystywanie przedmiotów o prostej konstrukcji,
  • wykorzystywanie przedmiotów starych,
  • wykorzystywanie przedmiotów wykonanych własnoręcznie i tradycyjnych wyrobów rzemieślniczych.
  • Wnętrza rustykalne mogą wydawać się ciemne, dlatego konieczne jest zamontowanie dobrego oświetlenia w najważniejszych punktach pomieszczenia (np. nad kanapą, stołem).

Ściany i podłoga w rustykalnych wnętrzach

Na ściany i podłogę we wnętrzach w stylu rustykalnym najlepiej wybrać naturalne materiały. Dobrze sprawdza się drewno. Najlepiej takie, na którym widać słoje i różnego rodzaju spękania. Wiele osób decyduje się także na połączenie go z cegłą lub kamieniem. Rozwiązaniem, które wymaga mniejszego nakładu finansowego, a daje równie ciekawy efekt, są fototapety lub naklejki na ścianę z imitacją wyżej wymienionych materiałów. Dopuszczalne jest położenie fototapety z motywem roślinnym lub wzorem nawiązującym do folkloru. Trzeba jednak pamiętać, aby był to jedynie akcent podkreślający całą aranżację, a nie jej centralny punkt. Ta dekoracja w stylu rustykalnym pasuje do każdego pomieszczenia. Fototapety są na tyle wytrzymałe, że sprawdzą się nawet w kuchni i łazience. Osoby, które decydują się na pomalowanie ścian lub położenie tapet, powinny wybrać ciepłe barwy. Należy postawić głównie na kolory ziemi (brązy, beże, szarości, zielenie). Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać również biel. Zaleca się unikanie wyrazistych odcieni.

Meble w rustykalnym stylu

Meble w stylu rustykalnym są proste, surowe i wykonane z drewna. Próżno szukać na nich ozdobnych elementów. Jeżeli pojawiają się zdobienia, są one subtelne i nie przykuwają uwagi. Meble najlepiej kupić na targu staroci. Można także wykorzystać szafy i komody, które są fabrycznie postarzane. Bardzo dobrym wyborem do wnętrz w stylu rustykalnym są drewniane ławy i ciężkie stoły. Warto postawić także na dużą szafę lub pokaźnych rozmiarów kredens. Dopełnieniem aranżacji są skrzynie, które mogą pełnić funkcję szafki nocnej lub stolika kawowego.

Dodatki w stylu rustykalnym

Dodatki w stylu rustykalnym podkreślają całą aranżację. Tutaj także dominuje drewno. Elementów, których nie może zabraknąć we wnętrzach to: lustra z drewnianą ramą, drewniane świeczniki, drewniane tace, drewniane belki pod sufitem, z których zwisają lampy. Warto postawić na dekoracje w rustykalnym stylu, które są rękodziełem. Ozdoby w rustykalnych wnętrzach to również:

  • kosze wiklinowe,
  • domowe tekstylia z naturalnych materiałów,
  • ceramika,
  • makatki,
  • serwety wykonane na szydełku,
  • haftowane poduszki,
  • ciepłe koce,
  • ręcznie tkane chodniki,
  • piec kaflowy lub kominek,
  • emaliowane garnki.

We wnętrzach mogą znaleźć się także stare sprzęty – zabytkowe żelazko lub młynek do kawy. Warto zatem odwiedzać antykwariaty lub targi staroci. Można tam nabyć wiele rustykalnych dekoracji, które kosztują niewiele.

Sypialnia w stylu rustykalnym

Sypialnia w rustykalnym stylu powinna być wyposażona w solidne i praktyczne meble. Bardzo dobrym wyborem będzie duże łóżko wykonanego z drewna sosnowego lub dębowego. Poza tym wystarczą jedynie: szafki nocne (mogą być nimi skrzynie), komoda, duża szafa i lustro w drewnianej ramie. Wszystkie tekstylia powinny być w stonowanych barwach (zasłony rustykalne mogą mieć subtelny wzór), a ilość dodatków należy ograniczyć do minimum.

Nowoczesny styl rustykalny

Coraz popularniejszy staje się nowoczesny styl rustykalny. Są to aranżacje, w których łączy się elementy współczesne o oryginalnym wyglądzie z naturalnymi materiałami, starymi meblami i dekoracjami vintage. Dzięki temu wnętrza stają się ciekawe i niepowtarzalne – ciężko je odtworzyć w innym domu lub mieszkaniu. Często mówi się o nich, że mają duszę. Przed zastosowaniem nowoczesnego stylu rustykalnego trzeba pamiętać o zachowaniu umiaru i odpowiednich proporcji. Do starych mebli wystarczy dobrać współczesne dodatki – i odwrotnie. Całą aranżację warto podkreślić kolorami. Wspólne dla obu stylów są: biel, czerń, brąz, beż, odcienie szarości. Można dodać elementy drewniane, surową cegłę lub dekoracje z ich imitacją (np. fototapety). Nowoczesny styl rustykalny jest przeznaczony przede wszystkim do mieszkań i małych pomieszczeń. Dzięki niemu wnętrza nie sprawiają wrażenia przytłoczonych i wydają się większe.

... więcej
-40%
-40%
-40%
-40%
-40%
-40%