TOP

Ponadczasowy Styl Art Déco – Przewodnik Pixers

Ponadczasowy Styl Art Déco – Przewodnik Pixers

Styl Art déco to pierwszy w pełni spójny styl, który zawitał nie tylko do wytwornych wnętrz hotelowych oraz domów najbogatszych, ale stał się stylem, na który pozwolić mogli sobie również mniej zamożni miłośnicy szyku i klasy. Dzisiaj, choć nie jest najpopularniejszym ze sposobów na wystrój wnętrz, pojawia się w wytwornych dodatkach i akcesoriach. Jest też szczególnie pożądany na ścianach – jako geometryczna lub, inspirowana formami z natury, tapeta.


Styl Art Déco – Historia

Art déco był reakcją na secesję (Art nouveau), wyrazem sprzeciwu wobec braku dyscypliny przestrzennej i szalonych roślinnych form promowanych przez artystów i architektów secesji. W okresie art déco, datowanym przez większość badaczy na lata 1914-1945, do domów zawitał nowoczesny design, powstający z myślą o funkcji i wpływie przedmiotu na fizyczne i społeczne otoczenie człowieka. W latach 30. XX wieku nurt projektowania masowych wyrobów przemysłowych – wzornictwo przemysłowe – które stworzyło możliwość tworzenia pięknych przedmiotów w ilościach, jakie dotychczas były jedynie marzeniem. Wraz z masowością nie było jednak mowy o standaryzacji – meble w stylu art déco, a także wyposażenie i architektura, to połączenie artyzmu z nowoczesnymi wówczas technologiami.

Styl Art Deco we wnętrzach - blog PIXERS

Art déco to przede wszystkim kontrastowe zestawienia, geometryczne i organiczne formy, dużo niklowanych i złoconych elementów.

Styl Art Déco – Charakterystyka

Art déco to eklektyczny styl łączący w sobie motywy z tradycyjnego rzemiosła z wyobraźnią i materiałami typowymi dla ery przemysłowej. Cechami definiującymi ten styl są przede wszystkim mocne kolory, śmiałe kształty geometryczne oraz bogata ornamentyka – głównie roślinna. To styl wytworny, a jednocześnie frywolny, kojarzący się z czasami prohibicji w Stanach Zjednoczonych, klubami jazzowymi oraz stylem flapper, we Francji nazwany przez Coco Chanel garçonne.

Styl art déco wyróżnia przede wszystkim ponadczasowa elegancja. Art déco charakteryzuje się klasycyzującym zgeometryzowaniem i dążeniem do syntetycznego ujmowania form oraz poszukiwaniem piękna w funkcji przedmiotu użytkowego. Pomimo że powstał on prawie 100 lat temu, prezentuje się nienagannie nowocześnie. Jego wpływy są widoczne w modzie, projektowaniu tkanin, przedmiotów codziennego użytku, a nawet filmie i fotografii.

Art Deco - Łazienka - PIXERS blog

Styl Art déco w łazience – proste formy geometryczne ze szlachetnej stali i marmurowe kafle to główne elementy dekoracyjne.

Art Deco - PIXERS blog

Zaczerpnięte ze sztuki secesji, ale zgeometryzowane formy – w nowoczesnym wnętrzu prezentują się niezwykle elegancko.

Art Deco - PIXERS blog

Motyw geometrycznych wachlarzy i liści to charakterystyczny dla Art déco wzór na ścianę.

Art Deco interior 4 - PIXERS blog

Geometryczne formy mebli i geometryczne wzory na ścianach i na materiałach – jeśli chcesz urządzić dom w stylu Art déco postaw właśnie na nie.

Styl Art Déco Współcześnie

We wnętrzach w stylu Art déco dominuje symetria i harmonia. W stylu tym pojawiają się zarówno tradycje europejskie, jak i motywy inspirowane Dalekim Wschodem oraz starożytnym Egiptem. We wnętrzach pojawia się gładkie szkło, chromowana stal, ebonit. Równie charakterystyczne jest wykorzystanie drogich i luksusowych materiałów – drewna egzotycznego, brązu, srebra, marmuru, skóry.

We wnętrzach w stylu art deco dominują jasne, ale zdecydowane barwy, skontrastowane z ciemnymi dodatkami i meblami. Na ścianach mogą pojawić się tapety, na podłogach drewno, kamień lub gładkie płytki. Tkaniny i dywany powinny mieć wzory geometryczne lub inspirowane kilimami.

ArtDeco - Styl we wnętrzach - blog PIXERS

Geometryczne wzory na ścianach, metalowe, złocone lub niklowane elementy wyposażenia, meble na tzw. „wysoki połysk” – to esencja stylu Art déco.

Styl Art Deco - Przewodnik PIXERS

Roślinne motywy inspirowane egzotyką pojawiają się w Art déco na ścianach i tekstyliach.

Stół Fortuna - Boca do Lobo

Prostota formy i szlachetne materiały – tutaj nowoczesna wersja stylu w formie stołu „Fortuna” firmy Boca do Lobo.

Styl Art Déco – Propozycje PIXERS

W PIXERS dostępne są wzory, które stworzą na ścianie klimat lat 20. i 30. Jeśli dodasz do takich wzorów oryginalne dodatki lub meble, osiągniesz we wnętrzu efekt stylu Art déco – szyk zaklęty w proste, niebanalne formy.

Kontrasty

Obraz Brooklyn Bridge - PIXERS

Obraz „Brooklyn Bridge” – PIXERS

Obraz Aerostat - PIXERS

Obraz „Aerostat” – PIXERS

Geometria

Tapeta na Rolce "Zielona Geometria" - PIXERS

Tapeta na Rolce „Zielona Geometria” – PIXERS

Fototapeta Zygzaki - PIXERS