TOP

Aranżacja pokoju młodzieżowego – jak urządzić pokój nastolatka?

Aranżacja pokoju młodzieżowego – jak urządzić pokój nastolatka?

Urządzając pokój nastolatka, trzeba wziąć pod uwagę jego indywidualny gust i osobowość, a także zadbać o komfort podczas nauki, rozrywki i odpoczynku. Co warto wiedzieć o aranżacji pokoju młodzieżowego? Jak stworzyć piękną i funkcjonalną przestrzeń?

Umeblowanie i dekoracja sypialni dorastającego dziecka to prawdziwe wyzwanie. Zainteresowania i preferencje estetyczne szybko się zmieniają, napędzając chęć zmian w wystroju wnętrza. Aranżując pokój młodzieżowy, warto zatem sięgać po uniwersalne meble oraz dekoracje. Łatwo można je wymienić, odmieniając charakter otoczenia. Przygotowaliśmy poradnik, który ułatwi stworzenie wymarzonej sypialni i miejsca sprzyjającego rozrywce w towarzystwie przyjaciół.

Aranżacja pokoju młodzieżowego – jak dobrać kolorystykę?

Pokój nastolatka powinien stanowić przyjazną przestrzeń, która umożliwia relaks po trudnym dniu w szkole i komfortową naukę. Warto zdecydować się na jasną, stonowaną kolorystykę. Świetnie sprawdzą się szarości, beże, biel oraz odcienie pastelowe. Jedną ze ścian można pomalować na nieco bardziej wyrazisty kolor, na przykład granatowy, zielony lub wrzosowy. Dobrze jest wybrać przewodni motyw kolorystyczny, który będzie powtarzał się na dodatkach i tekstyliach.

W aranżacji pokoju młodzieżowego ze skosem lepiej unikać energetycznych kolorów, takich jak pomarańczowy czy czerwony. Mogłyby przytłoczyć wnętrze, a dodatkowo rozpraszać podczas nauki. Aby urozmaicić powierzchnię ścian w pokoju młodzieżowym, można wykorzystać tapety samoprzylepne z oferty Pixers, które da się łatwo przykleić i zdjąć, gdy wzór się znudzi. Modne motywy roślinne i geometryczne podkreślą indywidualny charakter wnętrza i wyrażą osobowość nastolatka.

Jak funkcjonalnie umeblować pokój młodzieżowy?

Warto przyjrzeć się upodobaniom i osobowości dorastającego dziecka i wspólnie z nim zaaranżować idealne wnętrze. Istnieje kilka sprawdzonych zasad, których warto się trzymać. Do pokoju nastolatka najlepiej wybierać meble w uniwersalnych barwach, na przykład białe, szare lub w naturalnym kolorze drewna. Odpowiednie są te o prostej formie, pozbawione elementów ozdobnych, które mogłyby się szybko znudzić. Warto szukać w sklepach szafek i półek w stylu skandynawskim – wyróżniają się prostotą i funkcjonalnością.

W młodzieżowym pokoju powinny się znaleźć następujące meble:

  • łóżko o wymiarach co najmniej 200 x 90 cm,
  •  duże biurko, przy którym będzie można wygodnie odrabiać lekcje,
  • stolik nocny lub organizer ścienny na podręczne drobiazgi,
  •  pojemna szafa z miejscem do powieszenia ubrań, półkami i szufladą,
  • komoda z szufladami na bieliznę i rzeczy osobiste,
  • regał lub półki wiszące na książki, zeszyty, podręczniki i dekoracje.

Jeśli do zagospodarowania jest duża sypialnia, można pomyśleć o wstawieniu dodatkowych mebli i dodatków, takich jak:

  • fotel lub pufa do czytania i relaksu,
  • kanapa lub pufy, które można wykorzystać podczas spotkań z przyjaciółmi,
  • hamak brazylijski podwieszony na haku pod sufitem,
  • szafki, w których będzie można schować mnóstwo rzeczy,
  • toaletka,
  • drabinki i sprzęty do ćwiczeń.

Oryginalna aranżacja pokoju młodzieżowego dla dziewczyny

Warto pamiętać, że każda nastolatka ma swój własny świat i gust, który będzie chciała zaznaczyć w wystroju sypialni. Do pokoju młodzieżowego dla dziewczyny warto wybierać meble białe, szare i w kolorze naturalnego drewna. Taka uniwersalna baza może być zestawiana z wieloma kolorami ścian – pasuje do pudrowego różu, oliwkowej zieleni i turkusu. Dobór dekoracji warto pozostawić nastolatce. To ona powinna zadecydować, jakie obrazki w ramach czy plakaty chce powiesić na ścianie oraz wybrać wzory dekoracyjnych poduszek i koca.

Aranżacja małego pokoju młodzieżowego dla dziewczynki będzie udana, jeśli wnętrze umożliwi jej rozwijanie zainteresowań. W sypialni miłośniczki sztuki może znaleźć się sztaluga i organizer na materiały plastyczne. Amatorka sportu doceni uchwyt na deskorolkę, dodatkową szafkę na piłki i rakietę tenisową oraz miejsce do domowego treningu. Dusza towarzystwa z pewnością dobrze wykorzysta dodatkowe siedziska i stoliki, przy których będzie mogła gościć przyjaciółki.

Niezależnie od zainteresowań, nastolatce warto zapewnić mnóstwo miejsca do przechowywania. Pudełka, segregatory, organizery i pojemniki ułatwią utrzymanie porządku. W aranżacji sypialni młodzieżowej na poddaszu warto uwzględnić niskie szafki, które zmieszczą się pod skosami. Do ich ozdobienia można wykorzystać specjalne naklejki Pixerstick. Barwne, łatwe do przyklejenia dekoracje umożliwią wprowadzenie szybkich zmian w wystroju.

Chcąc stworzyć funkcjonalną aranżację pokoju młodzieżowego na poddaszu, można także zlecić wykonanie regału na wymiar. Mebel pomoże zagospodarować problematyczną ścianę w kształcie trójkąta czy trapezu.

Aranżacja pokoju młodzieżowego dla chłopaka – o czym warto pamiętać?

Dorastający chłopiec będzie starał się unikać wzorów i elementów dekoracyjnych, które wydają się zbyt dziecinne. Warto umożliwić mu stworzenie nieco bardziej „dorosłego” charakteru wnętrza poprzez dobór odpowiednich sprzętów. Aranżacja pokoju młodzieżowego dla chłopca może wyróżniać się industrialnym, miejskim charakterem. Szare lub białe ściany warto urozmaicić fototapetą przedstawiającą ścianę z cegieł lub inną industrialną teksturę. Szybkim sposobem na ozdobienie pokoju jest zakup naklejki z motywem graffiti, którą będzie można łatwo przymocować i zdjąć w dowolnym momencie bez uszkadzania podłoża.

Dobrym pomysłem jest także minimalizm w aranżacji pokoju młodzieżowego dla chłopaka. Funkcjonalność i prostota to najważniejsze cechy tego trendu wnętrzarskiego. Świetnym rozwiązaniem są meble modułowe, które wyróżniają się prostą formą i stonowaną kolorystyką. Można dowolnie je ze sobą zestawiać, tworząc spójną kompozycję dopasowaną do indywidualnych potrzeb nastolatka. Moduły sprawdzą się także w przypadku aranżacji pokoju młodzieżowego dla rodzeństwa – można je łatwo podzielić pomiędzy braci, zapewniając każdemu z nich prywatną strefę. W roli ozdoby do minimalistycznej sypialni można wykorzystać obrazy na aluminium lub obrazy na pleksi, które można łatwo zamontować na specjalnych dystansach. Warto wybierać motywy abstrakcyjne i geometryczne.