TOP

Korek na ścianę – zalety i możliwości wykorzystania

Korek na ścianę – zalety i możliwości wykorzystania

Korek na ścianie przeżywa renesans. Rozwiązanie to cieszyło się dużą popularnością w czasach PRL, dziś decyduje się na niego coraz więcej osób. Dlaczego? Korek ma wiele zalet – jest ekologiczny, naturalny, tłumi hałas, nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Sprawdź, w jakich pomieszczeniach sprawdzi się korek na ścianę.

Korek na ścianę – skąd bierze się ten materiał?

Szacuje się, że średnio połowa światowej produkcji korka odbywa się w Portugalii. W kraju tym rośnie wiele dębów korkowych. To z nich właśnie pozyskuje się korek. Ten gatunek drzewa spotkać można też często na terenie innych państw Europy Południowej oraz Afryki Północnej, w tym głównie w Hiszpanii, we Włoszech, we Francji, w Tunezji, w Maroku.

Dąb korkowy to roślina długowieczna – rośnie nawet 300 lat. Pierwsze zbiory korka można pozyskać, kiedy osiągnie on 60 cm obwodu. Takie drzewo ma około 25–30 lat. Następne usunięcie korka przeprowadza się po upływie średnio 10 lat. Korek to materiał w pełni naturalny, co więcej, z łatwością można go poddać recyklingowi, przeznaczając na produkcję np. podkładek pod talerze czy kubki.

Jaką formę może mieć korek na ścianę?

Korek jest bardzo prosty do położenia na ścianie. Bez trudu można z niego zrobić samodzielną dekorację. Najczęściej w sprzedaży spotykamy:

  • okładziny ścienne w postaci płytek – mocuje się je na klej od razu do ściany, dostępne są one w różnych wymiarach i grubościach; w ich budowie wyróżnia się dwie warstwy – cienką spodnią z drobno mielonego korka oraz zewnętrzną z dekoracyjnego korka, np. korkowe heksagony oraz panele 3D,
  • tapety korkowe – to naklejona na papier cienka warstwa korka; mocuje się je w taki sam sposób co zwykłe tapety,
  • korek z rolki – tzw. korek samoprzylepny, ponieważ okładzina korkowa znajduje się na samoprzylepnej taśmie, nie potrzeba do umocowania go na ścianie żadnych dodatkowych narzędzi.

Gdzie można wykorzystać korek ścienny?

Aranżacje z korka ściennego stają się bardzo popularne. Sposób wykorzystania korka zależy od wyobraźni projektanta. Z uwagi na naturalny wygląd, korkiem można przykryć nawet całą ścianę. Ciekawą propozycją są kompozycje z różnego kształtu korkowych elementów. Można wykonać również swego rodzaju boazerię korkową – układać pasy w poziomie lub pionie. Interesująco wyglądać będą wyłożone tym materiałem rogi ścian.

Zastanawiasz się, do jakich pomieszczeń nadaje się korek ścienny? Jako pierwsze na myśl przychodzą – gabinet, gdzie ściana korkowa stworzy tablicę na zdjęcia i notatki, oraz pokój dziecka, w którym korek spełni funkcję tablicy, ale i ochronną. Miły w dotyku korek stanowi doskonałe zabezpieczenie przed uderzeniem się malca w czasie ekspresyjnych zabaw. Korek ścienny w kuchni? Ależ oczywiście. Będzie można przypinać do niego przepisy kulinarne, listy z zakupami, motywujące sentencje. Okaże się doskonałym sposobem na organizację życia domowników. Poza tym lakierowany korek stanowi sposób na ochronę ścian przed zabrudzeniem, a o to w kuchni nietrudno. Ma on też dużą odporność na wilgoć. Dzięki temu można z powodzeniem zastosować go w łazience.

Z uwagi na zdolność do wygłuszenia, a więc izolacji akustycznej, korkiem powinni zainteresować się posiadacze domowego studia muzycznego. Właściwości te wykorzystywane są także w sypialniach. Materiał pasuje do tych pomieszczeń również z uwagi na ciepłą stylistykę. Może nadać wnętrzu przytulnego charakteru. Jak widać, nie ma ograniczeń w użyciu korka ściennego. Materiał ten może zostać wykorzystany w każdym pomieszczeniu, niezależnie od stylistyki. Będzie się dobrze prezentować we wnętrzach w stylu industrialnym, nowoczesnym, skandynawskim, modernistycznym, romantycznym czy klasycznym. Korek współgra kolorystycznie ze szkłem, skórą, z tkaniną obiciową czy z drewnem.

Jakie są zalety korka na ścianie?

Poza wymienionymi wyżej atutami korka w postaci naturalnego pochodzenia, możliwością wykorzystania go do recyklingu, szerokim zastosowaniem czy wygłuszaniem rozwiązanie to ma szereg innych zalet, które docenią nawet najbardziej wymagający projektanci wnętrz. Korek ścienny można położyć bez pomocy fachowca, nie trzeba do tego specjalnych umiejętności i akcesoriów. Co więcej, powierzchnie ścian, na których będzie kładziony korek, nie muszą być idealnie gładkie. Przykryje on nierówności. Kiedy zapragniemy zmian, korek bez trudu usuniemy lub odświeżymy przy użyciu lakieru albo farby akrylowej.

Korek ścienny oferowany jest w wielu wersjach kolorystycznych i wzorach. Przybiera niepowtarzalne, gdyż stworzone przez naturę, formy. Także faktura korkowej okładziny jest niepowtarzalna. W rzeczywistości nie spotka się dwóch takich samych kompozycji korkowych. To rozwiązanie stosunkowo rozsądne finansowo.

Korek ścienny jest łatwy w pielęgnacji. Czyści się go przy użyciu odkurzacza lub szczotki, a po usunięciu kurzu myje ogólnodostępnymi środkami chemicznymi. Ważne, aby nie miały one właściwości wybielających. Niewątpliwą zaletą korka ściennego jest też nadawanie wnętrzu przyjemnego charakteru i ciepła – nie tylko wizualnie. Korek ścienny to dobra izolacja termiczna.