TOP

Jak odnowić stare meble?

Jak odnowić stare meble?

Meble z duszą wprowadzają do wnętrz niepowtarzalny klimat. Dając drugie życie używanym krzesłom i stolikom, można także zaoszczędzić pieniądze i podążać za trendem zero waste. Jak odnowić stare meble, by posłużyły jeszcze wiele lat?

Renowacja mebli może zapoczątkować nowe hobby. Jest zajęciem przynoszącym mnóstwo satysfakcji i dumy ze zrealizowanych projektów. Warto wiedzieć, jak odnowić stare meble kuchenne z płyty pokrytej okleiną, a jak meble z litego drewna lub wykończone fornirem. Metody będą różniły się w zależności od materiału wykorzystanego do produkcji stołu, szafki czy krzesła.

Jak odnowić stare meble drewniane?

Drewno jest wdzięcznym materiałem do renowacji. Wystarczy pozbyć się starych powłok malarskich, a niekiedy jedynie zmatowić powierzchnię, a następnie pomalować mebel na dowolny kolor. Jak zabrać się za to zadanie? Pierwszym etapem odnawiania starych mebli drewnianych jest ocena ich stanu. Jeśli farba nie łuszczy się, a na powierzchni nie widać ubytków, to mebel będzie można łatwo odświeżyć. Wystarczy przetrzeć go papierem ściernym o ziarnistości 180, który zmatowi powierzchnię i pomoże w pozbyciu się drobnych rys. Przeszlifowany mebel należy odpylić, a następnie pomalować wybraną farbą do drewna – najlepiej akrylową, stosując co najmniej dwie warstwy.

Aby odnowić stare meble z drewna, które jest zniszczone i lata świetności wyraźnie ma już za sobą, należy pozbyć się wszystkich starych powłok malarskich lub lakierniczych. Do tego celu najlepiej wykorzystać papier ścierny o ziarnistości 120. Kiedy powierzchnia drewna zostanie odsłonięta, należy wygładzić ją papierem o gradacji 180, odpylić i przystąpić do malowania wybranym preparatem. Można wybrać delikatnie barwiącą drewno lakierobejcę lub kryjącą farbę akrylową. Malowanie najlepiej wykonać wałkiem lub płaskim pędzlem z miękkim włosiem. Aby odmalować stare meble na biało, można użyć także farby kredowej, która pozwala uzyskać charakterystyczny efekt przecierania.

Uniwersalnym sposobem na odnowienie blatu biurka lub stolika, a także frontów szafek, jest wykorzystanie naklejek Pixerstick dostępnych w ofercie sklepu Pixers. Naklejki wykonane z trwałego materiału wielokrotnego użytku pozwalają na szybkie zmiany aranżacji. Do wyboru jest niemal nieskończona liczba wzorów z motywami roślinnymi, geometrycznymi czy abstrakcyjnymi.

Jak odrestaurować meble fornirowane i przywrócić im dawny blask?

Fornir jest szlachetnym materiałem, który powoli wraca do łask. Stare meble z okresu PRL-u wykończone okleiną z naturalnego drewna można w dość prosty sposób odrestaurować. Ich powierzchnię należy przeszlifować papierem ściernym o gradacji 120.

Okleina ma zazwyczaj około 5 mm grubości, dlatego jeśli rysy są głębokie lub okleina słabo się trzyma w niektórych miejscach, należy wyciąć uszkodzone fragmenty, a następnie zastąpić je nowym fornirem o podobnym rysunku słojów. Po przyklejeniu kawałka okleiny trzeba odczekać 24 godziny, a następnie uzupełnić drobne ubytki masą szpachlową i zeszlifować nierówności.

Tak przygotowana fornirowana szafa czy stół nadaje się do malowania. Aby podkreślić rysunek słojów i zniwelować drobne nierówności, warto użyć lakierobejcy w wybranym kolorze. Produkt pomoże odnowić stare meble i nadać im wysoki połysk. Alternatywnym sposobem jest wykorzystanie bejcy, która zabarwi drewno, a następnie lakieru, który zapewni wykończenie z połyskiem.

Renowacja starych mebli kuchennych w okleinie – jak je odnowić?

Płyta MDF pokryta okleiną to materiał powszechnie stosowany do produkcji mebli. Konstruuje się z niej szafki kuchenne, regały, biurka i ramy łóżek. Okleina starzeje się mniej estetycznie niż lite drewno i jest trudniejsza do naprawy. W przypadku mocno uszkodzonych mebli konieczne jest zerwanie jej i zastąpienie nową. Jeśli meble są w relatywnie dobrym stanie i celem jest zmiana ich koloru, okleiny nie trzeba zrywać. Jak odnowić stare meble kuchenne z płyty? Pierwszym krokiem jest odkręcenie uchwytów. Jeśli będą zastępowane nowymi o innej wielkości, warto wykorzystać masę szpachlową do uzupełnienia otworów po wkrętach.

Powierzchnia starych mebli kuchennych wymagających odnowienia zazwyczaj jest zbyt śliska, by od razu przystąpić do malowania. Aby zapewnić lepszą przyczepność farby akrylowej, meble należy przeszlifować papierem ściernym o ziarnistości 180 i odpylić. Malowanie wałkiem ułatwi równomierne rozprowadzanie farby. Po aplikacji pierwszej warstwy mogą pojawiać się prześwity starego koloru. Dopiero druga, a niekiedy trzecia powłoka zapewni jednolite krycie kolorem.

Aby metamorfoza kuchni była pełna, można wykorzystać inne sposoby na odnowienie starych sprzętów. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup naklejki na lodówkę z ciekawym wzorem, który przykryje rysy czy plamy, których nie da się wyczyścić. Naklejka z motywem pasków, kropek lub innym deseniem całkowicie odmieni wygląd starej lodówki. W kuchni warto jeszcze powiesić lekkie zasłony okienne przepuszczające światło, które będą dopasowane kolorystycznie do nowych odcieni szafek i lodówki.

Sposoby na odnowienie mebli tapicerowanych

W przypadku tapicerowanych krzeseł oraz foteli na drewnianym stelażu warto zadbać o wymianę zużytej tkaniny. Należy ją całkowicie usunąć i skontrolować stan wypełnienia. Niekiedy pianka również wymaga wymiany. W takiej sytuacji trzeba zakupić piankę tapicerską, przyciąć ją do właściwych wymiarów i umieścić we właściwym miejscu. Kolejnym krokiem jest pokrycie pianki wybraną tkaniną obiciową oraz przymocowanie jej od spodu za pomocą takera. Materiał najpierw mocuje się na rogach kwadratowego siedziska, a następnie po jego bokach. Aby podnieść walory estetyczne mebla, spód można jeszcze wykończyć wigofilem tapicerskim.

Renowacja starych mebli tapicerowanych to dobry moment na metamorfozę przestrzeni. Oprócz nowego koloru obicia do pokoju można wprowadzić ciekawe dekoracje, które całkowicie zmienią charakter wnętrza. Naklejki na ścianę z motywami roślinnymi, zwierzęcymi lub napisami to sprawdzony sposób na udekorowanie pustej ściany. W sypialni można tworzyć niebanalne aranżacje za pomocą nowych poduszek do spania i poszewek na kołdrę.