TOP

Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?

Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?

Prowansja kojarzy się z sielskim klimatem wsi, polami lawendy i zapachem ziół. Aranżacje inspirowane południem Francji pasują również do współczesnych mieszkań w mieście. Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim, która zachwyci harmonią i spokojem?

Zachwyt prowansalskimi pejzażami ma korzenie w malarstwie impresjonistów. To właśnie na przełomie XIX i XX wieku dostrzeżono piękno Prowansji. Coraz więcej osób pragnęło przenieść charakterystyczną niespieszną atmosferę francuskiej wsi do własnego domu. Również dziś możemy urządzić salon, sypialnię lub kuchnię w stylu prowansalskim, stosując kilka sprawdzonych zabiegów.

Jaka powinna być kuchnia w stylu prowansalskim?

Aby stworzyć spójną aranżację, warto uwzględnić kilka czynników. Istotny jest dobór kolorystyki, stylu mebli, sprzętów AGD oraz tekstyliów. Ogromne znaczenie mają także dodatki do kuchni w stylu prowansalskim. To one w dużej mierze decydują o charakterze wnętrza. Za pomocą subtelnych zmian można sprawić, że pozornie neutralne pomieszczenie zyska ciekawy klimat i od razu będzie przywodziło na myśl południe Francji.

Prowansalska kuchnia to miejsce, które tętni życiem. Na kuchence stoją garnki i patelnie z potrawami przygotowanymi ze świeżych składników. Obok aromatyczne zioła i wino, które zachęca do celebracji chwil spędzanych razem. Każdy domownik i gość znajdzie tu wygodne miejsce do siedzenia, by cieszyć się przyjazną, spokojną atmosferą. Bardzo ważna jest bliskość natury. Urządzając kuchnię, warto wybierać naturalne, surowe materiały, takie jak drewno, len, ceramika, glina czy metal. Jako tło najlepiej sprawdzą się jasne kolory – biel oraz pastelowe odcienie. Całość powinny uzupełniać świeże kwiaty.

Wnętrza inspirowane Prowansją wyróżniają się subtelnym klimatem retro. Zamiast sterylnych, nowoczesnych sprzętów lepiej wybierać te nieco starsze, używane i dać im nowe życie. Meble do kuchni w stylu prowansalskim mogą być wykonane z drewna w naturalnym kolorze lub malowanego na biało z efektem przecierania. Zabieg postarzania drewna wprowadza wiejski, nieco staromodny klimat do wnętrza.

Pchle targi stanowią nieocenione źródło inspiracji. To tam można kupić dekoracje, które pomogą nadać kuchni odpowiedni charakter – młynek do kawy, moździerz, starą tabliczkę z nazwą ulicy. Warto także wykorzystać współczesne dekoracje inspirowane stylem prowansalskim. W ofercie Pixers można znaleźć tapety, obrazy, naklejki i domowe tekstylia, które pomagają przywołać atmosferę Prowansji w każdym mieszkaniu.

Mała kuchnia w stylu prowansalskim – jak ją urządzić?

Aby niewielka kuchnia wydawała się nieco bardziej przestronna, najlepiej utrzymać całą aranżację w jasnych barwach. Na podłodze można ułożyć winylowe panele imitujące drewno, a ścianę wykończyć prostymi kafelkami w kolorze białym, szarym lub kremowym. Niektórzy wybierają na ścianę płytki z ornamentami lub motywami roślinnymi i zyskują w ten sposób eklektyczny efekt. Idealne meble w stylu prowansalskim do kuchni to białe szafki z frezowanymi frontami. Aby podkreślić klimat retro, warto dobrać do nich dekoracyjne uchwyty – mogą być wykonane z porcelany lub postarzanego metalu. Do białych szafek świetnie pasuje także drewniany blat kuchenny.

Kuchnia w stylu prowansalskim w bloku nie zawsze może być wyposażona w duży stół. Jednak nawet jeśli wnętrze jest wąskie i ciasne, warto zaplanować miejsce do siedzenia. Alternatywę dla pełnowymiarowego stołu stanowi model składany i dwa drewniane krzesła lub stołki o lekkiej konstrukcji. Ciekawym rozwiązaniem do małej kuchni w stylu prowansalskim jest siedzisko umieszczone pod oknem i uzupełnione poduszkami dekoracyjnymi w jasnych kolorach. Tak urządzone wnętrze zachęca do spędzania wolnego czasu przy winie lub dobrej herbacie w kuchni.

Kuchnia w stylu prowansalskim – dodatki, które odmienią wnętrze

Żadna aranżacja nie obędzie się bez starannie dobranych dekoracji. Biała kuchnia w stylu prowansalskim nie powinna wydawać się zbyt pusta czy sterylna. Aby nadać wnętrzu przytulny charakter, warto powiesić na ścianie obrazki w ramach z drewna. Mogą one przestawiać motywy roślinne, wiejskie pejzaże lub ilustracje w klimacie vintage. Szybką zmianę charakteru pomieszczenia da się uzyskać za pomocą wielkoformatowych naklejek przedstawiających pole lawendy lub klimatyczne uliczki prowansalskiego miasteczka. Taka dekoracja to świetny sposób na zagospodarowanie pustej ściany.

Aby ocieplić wnętrze, należy wykorzystać także tekstylia. Na stoliku może się znaleźć lniana serweta, a na wieszakach ścierki w kolorze kremowym lub jasnoszarym. Odpowiednim dodatkiem do kuchni w stylu prowansalskim będzie też zasłona okienna w delikatny kwiatowy deseń. Aranżację warto uzupełnić glinianymi lub metalowymi doniczkami, w których posadzimy świeże zioła – tymianek, rozmaryn lub bazylię. Aby nawiązać do klimatu francuskiej wsi, można powiesić na ścianie bukiety suszonej lawendy i polnych kwiatów. Dobrze jest także zadbać o świeże bukiety piwonii lub bzu.

Perfekcyjnie urządzona kuchnia z salonem w stylu prowansalskim

Klimat Prowansji da się odwzorować także w salonie z aneksem kuchennym. Aranżując takie wnętrze, trzeba zadbać o spójność wystroju. Część wypoczynkowa nie powinna odstawać od sielskiej kuchni zbyt nowoczesnym charakterem lub wyrazistą kolorystyką. Najlepiej postawić na jasne barwy ścian i mebli w salonie – m.in. biel, szarość i beż. Akcentem kolorystycznym może być fiolet nawiązujący do kwiatów lawendy. W pokoju dziennym sprawdzą się np. fioletowe poduszki dekoracyjne lub zasłony okienne. Całość uzupełni pluszowy koc z nadrukiem w postaci drobnych kwiatów lub liści.

Kuchnia i salon w stylu prowansalskim stworzą spójną całość, jeśli w obu częściach pomieszczenia znajdzie się identyczne wykończenie podłogi. Mogą to być np. szerokie drewniane deski lub winylowe panele imitujące drewno. Jasne ściany warto urozmaicić za pomocą fototapety przedstawiającej krajobraz typowy dla południa Francji. Nowoczesną kuchnię z jadalnią w stylu prowansalskim można wyposażyć w lampy ze stalowymi kloszami malowanymi na czarno lub biało. Prosta forma oświetlenia przełamie rustykalne wpływy i nada całości nieco bardziej współczesny charakter.