TOP

Jakie są rodzaje schodów drewnianych i ile kosztują?

Jakie są rodzaje schodów drewnianych i ile kosztują?

W domach jednorodzinnych schody drewniane są bardzo popularne ze względu na wysoką jakość i doskonałą trwałość. Obecnie naturalne materiały powracają do łask, dlatego drewno jest często wykorzystywane. Schody wykonane z tego materiału służą przez wiele lat i świetnie się prezentują.

Schody są ważnym elementem wnętrz, zwłaszcza w przypadku domów piętrowych lub mieszkań dwupoziomowych. Szukając odpowiednich schodów, wiele osób decyduje się na te wykonane z drewna. Mają one sporo zalet – ceni się je za urok, naturalność, wysoką jakość i trwałość, a także za to, że pasują do większości pomieszczeń. Obecnie na rynku można znaleźć schody wykonane z różnych rodzajów drewna, m.in. z buku, jesionu, sosny oraz gatunków egzotycznych. Te ostatnie modele są oczywiście znacznie droższe i przeznaczone dla bardziej wymagających klientów.

Rodzaje schodów drewnianych

Schody drewniane można wyróżnić ze względu na nie tylko konkretny rodzaj materiału, który został wybrany w produkcji, lecz także konstrukcję. Do trzech podstawowych rodzajów należą:

  • schody drabiniaste, czyli podnoszone, odpowiednie do takich pomieszczeń jak strych lub poddasze;
  • schody kręte, które często wybierane są do domów jednorodzinnych oraz mieszkań dwupoziomowych;
  • schody samonośne, czyli osadzone na integralnej konstrukcji, które są uznawane za nowość na rynku budowlanym i sprawdzają się idealnie w nowoczesnych nieruchomościach;
  • schody dywanowe, które są dosyć masywne, a więc potrzebują sporo miejsca, jednak nie mają typowych balustrad;
  • schody trójbiegowe, czyli takie, które składają się z trzech poszczególnych części (aż dwa razy zakręcają), zabierają dużo miejsca, ale są wygodne i bezpieczne.

Schody drewniane powinny być wykonane z takich gatunków drewna jak dąb, buk, jesion, orzech, wiąz, a także mahoń, jatoba lub wenge. Oczywiście poszczególne projekty mogą różnić się też kolorystyką, co ma duże znaczenie estetyczne. Przykładowo ciemne pomieszczenie rozświetli się dzięki schodkom z jasnego drewna.

https://pixers.pl/obrazki-w-ramach

Ile kosztują schody drewniane?

Koszt schodów drewnianych zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od rodzaju wykorzystanego drewna, konstrukcji oraz długości i złożoności schodków. Teoretycznie najtańsze konstrukcje można kupić już za 1500 złotych, jednak najczęściej trzeba liczyć się z wydatkiem od 5 do 10 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o robociznę, to koszt zależy od ekipy i miejscowości, jednak zwykle wynosi od 1000 do 5000 złotych. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie większość usług jest coraz droższa, dlatego dobrym rozwiązaniem jest samodzielny montaż lub zlecenie tego znajomemu fachowcowi.

Dlaczego warto zdecydować się właśnie na schody z drewna?

Schody z drewna są uznawane za najbardziej uniwersalne, klasyczne, eleganckie i wysokojakościowe. Do ich najważniejszych zalet można zaliczyć to, że:

  • są naturalne, wykonane z dobrego materiału, dopasowane do współczesnych potrzeb i zdrowe dla otoczenia;
  • mogą być w formie bardzo tradycyjnej lub nowoczesnej, dlatego pasują do różnych wnętrz;
  • można po nich chodzić gołymi stopami, jak również w pantoflach lub skarpetkach, nie są zimne;
  • istnieje szeroki wybór różnych gatunków drewna, a także jego kolorów, dlatego każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego wnętrza;
  • drewno jest materiałem ciepłym i przyjemnym w dotyku;
  • każdy kawałek drewna jest inny, dlatego wszystkie schody drewniane są wyjątkowe, a więc nie kojarzą się z masową produkcją.

Schodki z drewna są idealne do wielu wnętrz – zarówno do domów prywatnych, mieszkań dwupoziomowych, jak i do biur. Czy schody drewniane mają jakieś wady? Tak naprawdę jedynym minusem jest wysoka cena, która sprawia, że nie każdy może pozwolić sobie na taki materiał. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że czas oczekiwania na produkcję schodów drewnianych jest dosyć długi i zwykle wynosi kilkanaście tygodni, dlatego warto jak najwcześniej zdecydować się na konkretny model i zamówić go z wyprzedzeniem. Oczywiście na rynku dostępne są również schody gotowe, na które zwykle czeka się tylko 14 dni. Niestety nie pasują one do wielu wnętrz, zwłaszcza tych o nietypowym kształcie, szerokości lub wysokości. Na schodki na zamówienie czeka się od 6 do 14 tygodni. Wybranie szklanych balustrad dodatkowo wydłuża czas oczekiwania nawet o 5 tygodni. Właśnie dlatego, planując wyposażenie swojego domu, warto dobrze zastanowić się nad tym, jak poszczególne pomieszczenia mają wyglądać i wszystko zamówić z wyprzedzeniem.