TOP

Sufit podwieszany – czym jest, jak go wykonać, gdzie pasuje?

Sufit podwieszany – czym jest, jak go wykonać, gdzie pasuje?

Sufit podwieszany to bardzo estetyczne rozwiązanie, które idealnie sprawdza się we współczesnych wnętrzach. Umożliwia uzyskanie ciekawego efektu dekoracyjnego, a także ukrycie różnych instalacji. Wykonanie sufitu podwieszanego wymaga jednak pomocy ze strony fachowca.

Sufit podwieszany definiowany jest jako bardzo lekka konstrukcja, znajdująca się tuż poniżej stropu. Ma pełnić zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną, dlatego jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem. Od pewnego czasu coraz więcej osób decyduje się na sufity podwieszane i to nie tylko w dużych domach, lecz także w mieszkaniach.

Czym jest sufit podwieszany i jakie ma zalety?

Sufity podwieszane kilka dekad temu montowane były przede wszystkim w halach magazynowych i produkcyjnych. Obecnie jednak to rozwiązanie często można spotkać w domach prywatnych, mieszkaniach, biurach, salach konferencyjnych i pokojach hotelowych. Sufit podwieszany wykonuje się najczęściej z płyt gipsowo-kartonowych lub wełny mineralnej. Warto wiedzieć o tym, że klasyczny sufit bardzo często pęka, czego konsekwencją są nieestetyczne rysy. W przypadku modelu podwieszanego nie ma takiego problemu. Rozwiązanie to ma również inne zalety:

  • piękny efekt dekoracyjny, który idealnie sprawdzi się we współczesnych wnętrzach, zwłaszcza że sufit podwieszany może zarówno zmniejszyć wysokość pomieszczenia, jak i optycznie je powiększyć;
  • możliwość wydzielenia stref w danym wnętrzu, na przykład w salonie z aneksem kuchennym lub kuchni z jadalnią;
  • sufit podwieszany umożliwia montaż oświetlenia, które będzie prezentować się nie tylko elegancko, lecz również bardzo klimatycznie i świetnie sprawdzi się w kuchni, łazience, sypialni;
  • możliwość zamaskowania widocznych przewodów instalacyjnych – to jest szczególnie istotne w mieszkaniach w stanie deweloperskim oraz nieruchomościach do remontu;
  • sufit podwieszany sprawia, że pomieszczenie jest lepiej wyciszone, a akustyka korzystniejsza;
  • montaż sufitu podwieszanego sprawia, że wysokość wnętrza jest mniejsza, a tym samym zmniejsza się powierzchnia do ogrzania, co może wpływać pozytywnie na wysokość rachunków.

Sufity podwieszane prezentują się bardzo estetycznie i pasują do współczesnych mieszkań, dlatego są świetną opcją do takich pomieszczeń jak kuchnia, jadalnia, łazienka oraz sypialnia.

Jednocześnie warto pamiętać o tym, że w pomieszczeniach narażonych na wilgoć konieczne jest zamontowanie odpowiedniego rodzaju sufitu podwieszanego. W innym przypadku może zacząć zbierać się woda, a po pewnym czasie wychodzić grzyb.

Rodzaje sufitu podwieszanego

Przed wykonaniem sufitu podwieszanego należy zastanowić się nad jego odpowiednim rodzajem. Można rozróżnić dwa główne typy sufitu podwieszanego:

  • sufit podwieszany monolityczny – wykonuje się go z płyty gipsowo-kartonowej, jednak ma pewne minusy, ponieważ należy go pomalować; jest dłuższy w montażu i trzeba wcześniej przewidzieć otwory, żeby było miejsce do instalacji pod sufitem, ale jednocześnie to bardziej wytrzymały i sztywny materiał;
  • sufit kasetonowy – składa się z elementów o wymiarach 60 × 60, 60 × 20 lub innych niestandardowych; jest lżejszy niż model z jednej pełnej płyty, szybszy w wykonaniu i daje łatwy dostęp do instalacji pod sufitem.

Oprócz tego można wyróżnić sufity podwieszane do pomieszczeń mokrych (np. do łazienki, mają wtedy podwyższoną odporność na wilgoć), do pomieszczeń korytarzowych (zwykle z wełny mineralnej) oraz akustyczne (do sal konferencyjnych, o wysokich parametrach). Sufity podwieszane można jeszcze podzielić ze względu na wykorzystywane materiały, jednak obecnie wybór jest tak duży, że często różne technologie są ze sobą łączone. Właśnie dlatego przed montażem warto porozmawiać z pracownikami sklepów lub składów budowlanych, a także z fachowcami, którzy wykonują tego typu prace. To oni najlepiej ocenią, który rodzaj sufitu podwieszanego wybrać.

Jak wykonać sufit podwieszany?

Wykonanie sufitu podwieszanego jest zadaniem trudnym, ponieważ znaczenie ma zarówno montaż, jak i późniejsza estetyka. Właśnie dlatego najlepiej zlecić to zadanie specjalistom. Wykonanie sufitu podwieszanego opiera się na następujących krokach:

  1. Sprawdzenie wysokości pomieszczenia i samego sufitu.
  2. Przykręcenie profilu przyściennego dookoła pomieszczenia.
  3. Zmierzenie układu płyt (żeby płyta nie była bardzo mała i aby zniwelować niewielkie nieestetyczne docinki płyt).
  4. Przykręcenie wieszaków do stropu.
  5. Podwieszenie na wieszakach profilu nośnego.
  6. Montaż profilu poprzecznego do nośnego.
  7. Ułożenie płyt w konstrukcję krzyżową.

Czasami sufit podwieszany należy dodatkowo pomalować, a w wielu przypadkach jest pod nim montowane eleganckie oświetlenie.