TOP

Łazienka industrialna – pomysły i aranżacje

Łazienka industrialna – pomysły i aranżacje

Industrialna łazienka wyróżnia się surowym klimatem charakterystycznym dla starych budynków przemysłowych. Elementy drewniane dodają jej nieco uroku, a efektowne dekoracje ścienne sprawiają, że całość prezentuje się stylowo. Jak urządzić takie wnętrze?

Aby zaaranżować łazienkę w stylu loftowym, trzeba wiedzieć, jakie kolory dobrać oraz które materiały są najbardziej pożądane w przypadku tego typu wnętrz. Za pomocą prostych rozwiązań można odtworzyć klimat fabryki, nawet jeśli pomieszczenie znajduje się w mieszkaniu w bloku. Jak zaaranżować małą industrialną łazienkę? O czym trzeba pamiętać podczas planowania wystroju?

Łazienka industrialna – jak ją urządzić?

W stylu industrialnym zalecana jest oszczędna kolorystyka, proste, geometryczne formy oraz znaczne ograniczenie liczby dekoracji. Najlepsze są takie barwy jak czerń, szarość i biel, przełamane naturalnym kolorem drewna oraz czerwienią cegieł. Poprzemysłowe wnętrza, które stanowią inspirację dla tego stylu, wyróżniają się surowym charakterem. Cegła lub beton na ścianie i odsłonięte elementy instalacji (np. rury lub przewody wentylacyjne pod sufitem) to charakterystyczne elementy, które warto wprowadzić do wnętrza. Ścianę można także ozdobić zmywalną fototapetą w stylu industrialnym, wybraną z oferty Pixers.

Do industrialnych łazienek pasują meble wykonane z połączenia naturalnego drewna i stali. Ciekawym rozwiązaniem jest np. osadzenie umywalki na drewnianym blacie opartym na ciężkim stelażu w kolorze czarnym. Warto rozważyć montaż kabiny prysznicowej typu walk-in, a więc pozbawionej brodzika. Prosta forma takiego prysznica i szklana osłona ze stalowymi szprosami świetnie pasują do stylu industrialnego. Jeśli w łazience ma znaleźć się wanna, najlepiej wybrać model wolnostojący. Ciekawym dodatkiem jest czarna lub miedziana armatura.

Jak zaaranżować ściany w industrialnej łazience?

Pomysłowe wykończenie to połowa sukcesu podczas aranżacji industrialnej łazienki. Idealne rozwiązanie stanowi wykończenie ścian prawdziwą cegłą lub betonem, jednak taka opcja nie zawsze jest możliwa. Powierzchnie, które nie są bezpośrednio narażone na kontakt z wodą, można ozdobić zmywalną fototapetą przedstawiającą ceglany mur lub podniszczoną metalową powierzchnię. Dobrze sprawdzą się także zmywalne tapety w industrialne wzory, np. koła zębate, metalowe rury lub geometryczne desenie w odcieniach szarości, czerni i bieli. Specjalny materiał odporny na działanie wilgoci i nadający się do mycia na mokro jest odpowiedni do stosowania w łazienkach.

Miejsca narażone na częsty kontakt z wodą, takie jak przestrzeń nad wanną i wewnątrz kabiny prysznicowej, można wykończyć dużymi kaflami imitującymi beton. Odpowiednie są także białe płytki typu subway (niekiedy występujące pod nazwą metro lub określane mianem cegiełek), które zwracają uwagę charakterystycznym frezowaniem. Połączenie bieli i połysku pomaga optycznie powiększyć małą łazienkę industrialną, a jednocześnie wpisuje się w styl loftowy.

Aranżacja łazienki industrialnej – jakie dodatki wybrać?

Po wykończeniu ścian i podłóg industrialnej łazienki oraz montażu sanitariatów i armatury czas na dobór dodatków, które pomogą podkreślić styl wnętrza. W aranżacjach inspirowanych budynkami przemysłowymi należy oszczędnie dawkować elementy dekoracyjne. Najlepiej postawić na dodatki, które będą nie tylko piękne, lecz także praktyczne.

Dobrym pomysłem jest zakup miękkiej maty łazienkowej, która pozwoli na komfortowe wychodzenie spod prysznica. Najlepiej sprawdzi się model w kolorze czarnym lub szarym, ozdobiony motywem geometrycznym. Zamiast szklanej ścianki ze szprosami w strefie kąpielowej można wykorzystać zasłonę prysznicową. Wodoodporny materiał z wysokiej jakości nadrukiem zapewni prywatność podczas korzystania z prysznica i dodatkowo ozdobi wnętrze.

Jeśli w łazience industrialnej nie ma wyrazistej tapety lub fototapety, tylko kafle, warto ozdobić ściany w inny sposób. Aby podkreślić surowy charakter aranżacji, najlepiej postawić na obrazy na aluminium. Takie dekoracje wyróżniają się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci, dzięki czemu bez obaw można ustawiać je na półkach lub wieszać na ścianie w łazience. Czarno-białe zdjęcie lub abstrakcyjna grafika w odcieniach szarości będą wyróżniały się metalicznym połyskiem, który świetnie pasuje do industrialnych wnętrz.

W łazience inspirowanej starą fabryką warto powiesić lampę wyposażoną w druciany klosz – będzie przypominała przemysłowe oświetlenie. Dobrze sprawdzi się także oprawa bez klosza, z wyeksponowanym kablem, na którym zawiśnie goła żarówka. Niektórzy dodają do wyposażenia industrialnej łazienki element o czysto dekoracyjnej funkcji. Może to być np. metalowa rzeźba lub tabliczka w stylu retro kupiona na pchlim targu.

Mała łazienka industrialna – sposoby na aranżację wnętrza

W małych pomieszczeniach trzeba pamiętać o starannym doborze barw. Najlepsze są kolory jasne, w tym klasyczna biel. Można np. zdecydować się na białe płytki na wszystkich ścianach, a na podłodze ułożyć duże kafle imitujące jasnoszary beton lub drewno. Duże lustro zawieszone nad umywalką optycznie powiększy wnętrze małej łazienki w stylu industrialnym. Z bielą dominującą we wnętrzu mogą kontrastować czarne dodatki – uchwyty szafek, szprosy w osłonie prysznicowej, lampy i armatura. Ręczniki powinny być czarne lub białe, zależnie od preferencji domowników.

Warto pamiętać, że drewno w industrialnej łazience pozwala na wprowadzenie do wnętrza nieco bardziej przytulnego charakteru. Ten materiał dobrze komponuje się z bielą, czernią i czerwoną cegłą. W niewielkiej łazience drewniane elementy powinny być jednak stosowane oszczędnie, ponieważ mogą zdominować aranżację. Wystarczy drewniana szafka pod umywalką lub półka na kosmetyki.

Co jeszcze powinno znaleźć się w małej łazience w stylu industrialnym? Warto sięgać po materiały zalecane w przypadku niewielkich pomieszczeń, czyli szkło, lustra i ceramikę z połyskiem. Bardzo ważne jest także dobre doświetlenie pomieszczenia za pomocą kinkietów i lamp sufitowych. W celu uzyskania ciekawego efektu można zamontować podświetlenie LED we wnękach pełniących funkcję półek na kosmetyki i łazienkowe akcesoria.