TOP

Rodzaje oświetlenia kuchennego – co wybrać i dlaczego?

Rodzaje oświetlenia kuchennego – co wybrać i dlaczego?

Dobrze przemyślane i rozplanowane oświetlenie ma spore znaczenie dla komfortu codziennego gotowania w kuchni, a także spożywania posiłków, mycia naczyń i przygotowywania dekoracji na ciastach lub słonych potrawach. Lampy kuchenne są więc niezwykle istotne, zwłaszcza że spełniają nie tylko funkcje praktyczne, lecz także estetyczne.

Oświetlenie kuchni jest sporym wyzwaniem, ponieważ to często wielofunkcyjna przestrzeń. Kuchnia może być osobnym pomieszczeniem, ale zwykle łączy w sobie jadalnię albo salon. W tym drugim przypadku lampy w pokoju dziennym oraz aneksie kuchennym powinny być do siebie dobrze dopasowane. Kuchnia służy więc nie tylko jako miejsce do gotowania, lecz także spożywania posiłków, pracy koncepcyjnej, a czasami też spotkań z rodziną i znajomymi.

Rodzaje lamp kuchennych

Na wstępie warto zaznaczyć, że oświetlenie kuchenne najlepiej rozplanować już na wstępnym etapie urządzania mieszkania lub domu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku projektów deweloperskich, zwłaszcza że wiele rzeczy może zostać zmienione jeszcze przez dewelopera. W ten sposób ekipa remontowa nie musi rozwiercać ścian, hałasować i przeszkadzać innym mieszkańcom bloku, a do tego zmniejszają się ogólne koszty. Można wyróżnić kilka rodzajów oświetlenia kuchennego:

  • oświetlenie ogólne, czyli tradycyjne lampy podwieszane pod sufitem, które zapewniają dostęp do światła, a jednocześnie są bardzo praktyczne;
  • oświetlenie w podwieszanym suficie, czyli zdecydowanie najmodniejszy rodzaj lampek, który świetnie sprawdza się w nowoczesnych mieszkaniach;
  • dodatkowe oświetlenie dekoracyjne, czyli kinkiety lub niewielkie lampy;
  • oświetlenie blatu roboczego, które świetnie sprawdza się w sytuacji, gdy potrawy przygotowywane są wieczorami lub popołudniami (zwłaszcza zimą).

Dobrze sprawdza się również zainstalowanie lampek przy stole oraz wyspie kuchennej (jeżeli jest ona jednym z elementów wyposażenia kuchni). Jeśli chodzi o konkretne rodzaje lamp kuchennych, to można wybierać spośród następujących typów:

  • lampy wiszące, których wybór jest ogromny, dlatego zawsze można znaleźć coś odpowiedniego do danego pomieszczenia; lampy wiszące nie tylko są świetnymi dekoracjami, lecz także niezwykle funkcjonalnymi elementami;
  • plafony, które nie ograniczają przestrzeni, są bardzo praktyczne i nie rzucają się nadmiernie w oczy;
  • oprawy wpuszczane, czyli niewielkie lampy instalowane w suficie podwieszanym, które dają dobre światło i ładnie się prezentują, jednak wymagają odpowiedniego przygotowania sufitu.

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?

Przed zakupem konkretnych lamp i żarówek dobrze jest zastanowić się nad tym, jak w rzeczywistości będzie wyglądać oświetlenie kuchenne. Ma to szczególne znaczenie w przypadku lamp wiszących i montowanych w suficie podwieszanym. Instalacja oświetlenie jest dosyć inwazyjna, zwłaszcza że w wielu przypadkach konieczne będzie doprowadzenie przewodów elektrycznych. W kuchni można wybrać także lampy LED, włączane przyciskiem i znajdujące się pod górnymi szafkami. W takiej sytuacji nie ma konieczności kucia ścian czy sufitów. Jeśli chodzi o żarówki, to najczęściej wybierane są te o mocy 2800 K, natomiast w sytuacji, gdy oświetlenie ma stanowić konkretny akcent w kuchni, najlepiej zdecydować się na 4000 K. Wybierając oświetlenie do kuchni, należy kierować się nie tylko estetyką i wyglądem lamp, lecz także ich funkcjonalnością oraz energooszczędnością. W końcu w każdej przestrzeni kuchennej lampy włączane są przynajmniej kilka razy dziennie i mają za zadanie ułatwić przyrządzanie potraw, gotowanie wody na herbatę lub korzystanie z ekspresu do kawy. Warto pamiętać także o tym, że obecnie można efektywnie sterować oświetleniem przy pomocy swojego smartfona. Wystarczy tylko zdecydować się na rozwiązanie typu smart home, aby móc korzystać z takiej opcji.

Klasa ochrony IP ma znaczenie

W kuchni istnieje ryzyko zachlapania lamp lub nagromadzenia się wilgoci w ich pobliżu. Właśnie dlatego duże znaczenie mają klasy ochrony IP, które opisuje się na skali od 0 do 8. Oczywiście zerowa klasa IP oznacza, że dana lampa nie jest w ogóle chroniona przed wodą i wilgocią. Klasa 4 oznacza, że oświetlenie będzie dobrze sprawdzać się podczas bryzgania wodą, z kolei klasa 8 wskazuje na to, że lampę wolno zanurzyć w wodzie na głębokość powyżej 1 metra. Zwykle w kuchni dobrze sprawdzają się klasy IP od 3 do 5, chociaż zawsze można zdecydować się na inną opcję.