TOP

Styl minimalistyczny – jak urządzić wnętrze?

Styl minimalistyczny – jak urządzić wnętrze?

Minimalistyczne wnętrza są utrzymane w stonowanej kolorystyce i pozbawione nadmiaru ozdób. Sprzyjają relaksowi i zachwycają ponadczasową elegancją. Jak wprowadzić styl minimalistyczny do swojego mieszkania?

Czym wyróżnia się styl minimalistyczny?

Mieszkania zaaranżowane w stylu minimalistycznym zachwycają nie tylko harmonijnym umeblowaniem, lecz także stonowaną kolorystyką. Biel, czerń i połączenie różnych odcieni szarości składają się na spokojną kompozycję. Minimalistyczne wnętrza wcale nie muszą być pozbawione dekoracji. Trzeba jednak ograniczyć ich liczbę i wybierać ozdoby w stylu minimalistycznym. Odpowiednie naklejki, plakaty i obrazy można znaleźć w sklepie Pixers. Bezpiecznym wyborem są grafiki w odcieniach czerni i bieli, które nie zaburzają harmonii aranżacji.

Jakie kolory pasują do stylu minimalistycznego?

Urządzając mieszkanie w stylu minimalistycznym, należy decydować się na kolory neutralne, a więc biel, czerń i wszystkie odcienie szarości. Całość można ewentualnie uzupełnić przedmiotami w kolorach ziemi, a więc beżowymi lub brązowymi.

W minimalistycznych salonach często dominuje jeden wybrany kolor. Monochromatyczne wnętrze utrzymane w różnych odcieniach bieli sprawia wrażenie większego niż w rzeczywistości i zachwyca spokojną atmosferą. Aranżując przestrzeń, można także łączyć różne odcienie szarości z bielą i czarnymi dodatkami. Zachowanie spójnej kolorystyki to klucz do uzyskania harmonijnego wnętrza.

Naturalne materiały w stylu minimalistycznym

Wystrój minimalistycznego salonu lub sypialni wcale nie musi być utrzymany wyłącznie w neutralnych barwach. Na białym lub szarym tle ścian dobrze wyglądają na przykład przedmioty wykonane z naturalnych materiałów. W aranżacjach w stylu minimalistycznym mogą znaleźć się dodatki w naturalnym kolorze lnu, surowej bawełny i juty. Odpowiednie będą także przedmioty plecione z rattanu lub trawy morskiej.

Klasycznym wyborem są elementy drewniane, na przykład wykonane ze świerku lub bambusa. Zamiast jasnego drewna można wybierać gatunki egzotyczne o szlachetnej kolorystyce i bardzo dobrych właściwościach użytkowych. Trzeba jednak pamiętać, że naturalne materiały powinny być jedynie dodatkiem na jednolitym tle ścian i podłóg. Minimalistyczną aranżację można uzupełnić także o elementy wykonane z metalu. Lekkie stelaże krzeseł czy proste klosze lamp wprowadzą wrażenie ładu i dodadzą wnętrzu nowoczesnego charakteru. Będą pasowały szczególnie do pokojów, w których zastosowano ciemniejsze kolory ścian – na przykład odcienie grafitu.

Jak umeblować minimalistyczne mieszkanie?

Styl minimalistyczny wiąże się z koniecznością doboru mebli o prostej, a jednocześnie niebanalnej formie. Warto zwrócić uwagę na propozycje od polskich projektantów, które często wyróżniają się doskonałym wzornictwem. Odpowiednie będą sofy i komody na nóżkach, a także fotele o opływowych kształtach. Można także postawić na wpływy retro i zdecydować się na fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego z odświeżoną tapicerką. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu mebli do mieszkania w stylu minimalistycznym? Jeśli dobieramy fotele i kanapę, należy zrezygnować z modeli ze wzorzystym obiciem. Lepszym wyborem będą meble wykończone jednolitą tkaniną w kolorze kremowym lub jasnoszarym. Obok sofy najlepiej ustawić niski stolik kawowy z kwadratowym blatem.

W przypadku szafek warto wybierać projekty z ukrytymi uchwytami wyróżniające się geometryczną formą. Idealne będą podwieszane szafki oraz proste półki symetrycznie rozmieszczone w pomieszczeniu. Jeśli potrzebne jest więcej miejsca do przechowywania, najlepiej zdecydować się na szafę w zabudowie. Najlepiej, żeby wypełniała wnękę lub zajmowała całą ścianę, tak by utrzymać minimalistyczne wykończenie.

Styl minimalistyczny, industrialny, skandynawski – jak je łączyć?

Aby urozmaicić aranżację, można łączyć styl minimalistyczny z innymi pokrewnymi trendami. Niektórzy decydują się na przykład na wpływy industrialne. Meble wykonane z drewna i stali pomalowanej na czarno, a także odsłonięte elementy instalacji (np. rury) wprowadzają surowy klimat i dobrze komponują się z aranżacją w stylu minimalistycznym. Industrialna aranżacja sprawdzi się szczególnie w domowym biurze, wprowadzając atmosferę sprzyjającą koncentracji. W roli dekoracji warto wykorzystać plakat oprawiony w ramę. Dobrym wyborem będą czarno-białe grafiki lub zdjęcia przedstawiające industrialne motywy.

Minimalistyczna prostota dobrze wygląda także w zestawieniu z elementami stylu skandynawskiego. Drewniane dekoracje i naturalne materiały takie jak wełna czy bawełna podkreślą klimat wnętrza. W takiej aranżacji warto wykorzystać zasłony okienne w delikatny deseń, na przykład czarne kropki na białym tle lub nieregularne pasy. Na szarej kanapie można ułożyć poduszki dekoracyjne wykonane z tkaniny w geometryczne lub etniczne wzory. Łącząc styl minimalistyczny ze skandynawskim, dobrze jest dodać nieco więcej koloru. Sprawdzą się takie odcienie jak miętowy, błękitny czy zgaszony pomarańczowy.