TOP

Styl wiktoriański – jak urządzić wnętrze?

Styl wiktoriański – jak urządzić wnętrze?

Mieszkania urządzone w stylu wiktoriańskim wyróżniają się pałacowym przepychem, elegancją oraz bogactwem wzorów i kolorów. W takich miejscach doskonale czują się miłośnicy klimatów retro i historii. Jak zaaranżować wiktoriański salon lub sypialnię?

Styl wiktoriański onieśmiela i wydaje się nie pasować do dzisiejszych mieszkań. Warto jednak dać mu szansę i stosować w umiarze, łącząc z nieco bardziej współczesnymi elementami aranżacji. Przy odrobinie kreatywności można stworzyć wyjątkowe wnętrza Jak zaaranżować dom w stylu wiktoriańskim? Jakie kolory, materiały i wzory sprawdzą się najlepiej?

Styl wiktoriański – jakie są jego cechy charakterystyczne?

Źródeł stylu wiktoriańskiego trzeba szukać w XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii rządzonej przez królową Wiktorię. W tym okresie kraj stał się kolonialną potęgą, a wraz z rozwojem budownictwa mieszkaniowego ukształtował się charakterystyczny styl w dekoratorstwie wnętrz. Styl wiktoriański to mieszanka wpływów z różnych stron świata i okresów historycznych. Można dostrzec w nim elementy gotyckie, neoklasycystyczne i orientalne.

Ważną cechą wiktoriańskich wnętrz jest przepych – na każdym kroku można podziwiać bogate zdobienia i dekoracje, które składają się w eklektyczną całość. Chętnie wykorzystuje się drewno, najlepiej rzeźbione, a także tekstylia o zróżnicowanej fakturze i kolorystyce. Warto wybierać tkaniny z nadrukiem wysokiej jakości – odpowiednie poduszki dekoracyjne i zasłony okienne można znaleźć w sklepie Pixers. Całość dopełni niebanalna tapeta oraz miękki dywan zdobiony ornamentami.

Współczesne interpretacje wiktoriańskiego trendu w aranżacji wnętrz wykorzystują nieco mniej elementów ozdobnych. Stosuje się połączenia cech nowoczesnych (na przykład jednolitych jasnych kolorów ścian) z elementami wyraźnie nawiązującymi do klimatu retro, takimi jak antyki, bogato zdobiona tapeta na jednej ze ścian czy neoklasyczne obrazy w ramach.

Wykończenie ścian w stylu wiktoriańskim

Aby aranżacja dobrze odzwierciedlała styl wiktoriański, warto zadbać o odpowiednie tło. Wykończenie i dekoracja ścian mają ogromne znaczenie i to tymi kwestiami trzeba zająć się w pierwszej kolejności. Ściany w wiktoriańskich wnętrzach wyróżniają się misternymi zdobieniami. Aby uzyskać taki efekt, gładką powierzchnię najlepiej urozmaicić sztukateriami gipsowymi lub styropianowymi. Ozdobne listwy, rozety i panele przykleja się do ściany oraz sufitu specjalnym klejem, a następnie maluje farbą ceramiczną lub lateksową, zależnie od potrzeb.

W stylu wiktoriańskim sprawdzają się ponadto bogato zdobione tapety ścienne sprzedawane w rolkach. Warto wybierać wzory subtelnie nawiązujące do estetyki orientu. Odpowiednie będą misterne ornamenty, a także motywy roślinne w odcieniach złota, czerni, zieleni i bordo. Tapeta może znaleźć się na wszystkich ścianach lub tylko na jednej z nich.

Wiktoriańskie meble i kolorystyka wnętrza – jak je komponować?

Wnętrza w stylu wiktoriańskim wyróżniają się zdecydowaną kolorystyką. Ściany pomalowane są na kolor oliwkowy, granatowy, bordowy, pomarańczowy lub żółty. Warto śmiało łączyć kolory i wzory, tworząc bogatą, zróżnicowaną kompozycję. Można także nieco uwspółcześnić wiktoriańską aranżację, decydując się na stonowany odcień na ścianie – złamaną biel lub szarość, na tle której wyeksponowane zostaną tkaniny ozdobione misternymi wzorami.

Wiktoriańskie meble najczęściej wykonane są z giętego lub rzeźbionego drewna. Misternie zdobione krzesła i komody kupione w sklepie z antykami to doskonały wybór. Świetnie sprawdzają się także tapicerowane fotele i kanapy na nóżkach. Do ich wykończenia najlepiej użyć tkaniny obiciowej z motywem roślinnym lub ciekawym deseniem. Dla podkreślenia stylu wiktoriańskiego warto również wykorzystać kilka wzorzystych poduszek wykonanych z aksamitu i ozdobionych chwostami.       

Styl wiktoriański w nowoczesnym wydaniu

We współczesnych mieszkaniach styl wiktoriański może stać się jedynie inspiracją do stworzenia niepowtarzalnej aranżacji. Warto swobodnie łączyć stare z nowym, bawiąc się różnymi stylami. W takim wnętrzu można ustawić proste meble z drewna i pomalować ściany na biało, a rzeźbiony stolik, toaletkę lub fotel z ornamentowym obiciem potraktować jako wyróżniającą się dekorację.

W roli wiktoriańskiej ozdoby sprawdzą się również obrazki w ramach lub naklejka na drzwi z orientalnym motywem w kolorze złoto-bordowym. Połączenie mebli współczesnych z antykami pozwala osiągnąć eklektyczny efekt.

Obrazy w stylu wiktoriańskim – co powiesić na ścianie?

Oprócz bogatego wykończenia ścian w mieszkaniach w stylu wiktoriańskim warto zadbać także o odpowiednie dekoracje. W salonach i sypialniach najlepiej sprawdzają się tradycyjne obrazy na płótnie oraz obrazki w ramach.

Najlepiej zdecydować się na reprodukcje wybranych dzieł malarstwa neoklasycznego, romantycznego i realistycznego z XIX wieku. Odpowiednie będą pejzaże, sceny nawiązujące do mitologii lub historii, a także portrety i martwe natury. Obrazy można zestawiać ze zdjęciami w złotych lub drewnianych ramkach oraz lustrami w barokowej oprawie.

Dekoracje do mieszkań w stylu wiktoriańskim

W wiktoriańskim salonie warto powiesić ciężkie zasłony okienne z aksamitu lub bawełny o wysokiej gramaturze. Najlepiej sprawdzają się zasłony z tkaniny ozdobionej orientalnym motywem w kolorach nawiązujących do barwy ścian i mebli. Na drewnianej podłodze może znaleźć się perski dywan w kolorze zgaszonej czerwieni lub beżu.

Wnętrza inspirowane epoką wiktoriańską mogą być wypełnione bibelotami takimi jak porcelanowe figurki, wazony, szkatułki i rodzinne pamiątki. Aranżacje tego typu są cenione przez osoby, które lubią otaczać się przedmiotami z długą historią. Odpowiednich dodatków warto poszukać na strychu, pchlim targu lub w sklepie z antykami. W roli dekoracji sprawdzą się na przykład stary zegar z kukułką, zabytkowy telefon, globus lub taca pochodząca z XIX wieku.