TOP

Jak prać koc, żeby pozostał miękki?

Jak prać koc, żeby pozostał miękki?

Koc to nieodłączny element jesiennych wieczorów. Warto otulić się nim podczas czytania książki lub oglądania filmu, a także ogrzać po długim spacerze. Jak prać koc, żeby zachował miękkość i długo wyglądał jak nowy?

Pranie koca to zadanie do wykonania na początku jesieni. Kiedy wieczory stają się coraz chłodniejsze, pora wyciągnąć z szafy ciepłe pledy, a następnie odświeżyć je, by stały się miękkie i pachnące. Warto wiedzieć, jak prać koc z poliestru, a także jak dbać o naturalne dzianiny. Odpowiednia pielęgnacja pozwala zachować trwałość materiału i cieszyć się otulającym dodatkiem przez wiele lat. Zadbane kolorowe koce staną się nieodłącznym elementem aranżacji jesiennego salonu, sypialni oraz pokoju dziecięcego.

Co warto wiedzieć przed wypraniem koca?

Sposób prania koca będzie zależał w dużej mierze od materiału zastosowanego do jego wykonania. Inaczej należy traktować wełnę, a inaczej tkaniny syntetyczne. Na początku warto przyjrzeć się metce. Producent powinien umieścić na niej informacje na temat zalecanych metod pielęgnacji, które są bezpieczne dla materiału. Dotyczy to także koca pluszowego dostępnego w ofercie Pixers.

Warto również pamiętać o ogólnych zasadach dotyczących wszystkich tkanin, takich jak dokładne płukanie czy zastosowanie odpowiednich detergentów, które wpływają na miękkość materiału. Niewskazane jest stosowanie wysokich temperatur oraz nadmiaru silnych środków piorących.

Jak prać wełniany koc?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak prać wełniany koc, aby go nie zniszczyć. Najlepszą metodą jest pranie ręczne w stałej temperaturze wynoszącej około 30˚C. Naturalny materiał nie może być narażony na nagłe zmiany temperatur, dlatego wykluczone jest płukanie pledu w lodowatej wodzie. Wskazane jest delikatne odciśnięcie nadmiaru wody i suszenie na płasko.

Można także wyprać koc w pralce, jeśli do dyspozycji jest specjalny program do pielęgnacji wełny. Wirowanie nie powinno przebiegać z prędkością większą niż 400 obrotów na minutę. Wełnianego koca nie należy także suszyć w suszarkach bębnowych. Odpowiednia metoda prania koca w pralce zapobiega filcowaniu się materiału i sprawi, że wciąż będzie on elastyczny i przyjemny w dotyku.

Jak prać koc z poliestru, akrylu lub mikrofibry?

Wełna często jest zastępowana przez syntetyczne odpowiedniki, które są miększe, tańsze, a także łatwiejsze w pielęgnacji. Jak prać koc z mikrofibry poliestrowej lub akrylu? W przypadku tego typu tkanin zadanie jest nieco prostsze. Temperatura prania może być wyższa – nawet do 50˚C. Nie zaszkodzi także płukanie w zimnej wodzie ani wirowanie czy wykręcanie koca. Po praniu pluszowy koc szybko wyschnie i znów stanie się częścią jesiennej aranżacji wnętrza.

Pledy można bez obaw wrzucić do pralki i ustawić program do prania ręcznego lub delikatnych tkanin. W przypadku niektórych pralek dostępny jest specjalny program do prania koców i kołder, który pozwala zachować idealne warunki pielęgnacji. Warto pamiętać, że w mniejszych urządzeniach z bębnem o pojemności do 4 kg możliwe jest pranie tylko jednego koca polarowego lub akrylowego na raz. Nie warto przeładowywać pralki – rezultatem może być na przykład niedokładne wypłukanie proszku, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzenie bębna.

Niektórzy zastanawiają się, jak prać koc piknikowy ze specjalną warstwą izolacyjną. Materiał tego typu również nadaje się do prania w pralce. Na wszelki wypadek warto dobrać niską temperaturę (do 30˚C) oraz tryb prania ręcznego lub program do delikatnych tkanin. Pranie koca piknikowego najlepiej zaplanować na koniec lata, a następnie dokładnie go wysuszyć i schować, by mógł posłużyć podczas kolejnych wakacji.

Detergenty odpowiednie do prania koca

Środki użyte do prania koców mogą znacząco wpłynąć na stan i miękkość materiału. Przyjmuje się, że do prania koca akrylowego lub wykonanego z innych surowców syntetycznych najlepszy jest niestandardowy proszek, lecz płyn do prania. Umożliwia doczyszczenie drobnych plam, a także ułatwia skuteczne pozbycie się kurzu i roztoczy. Aby skutecznie wyprać koc z wełny owczej, warto kupić specjalny środek. Płyn do prania wełny z dodatkiem lanoliny pomaga lepiej dbać o naturalny materiał i zachować strukturę splotu.

Jak prać koc, by był miękki? Bardzo ważnym etapem jest dokładne płukanie tkanin, które ma na celu usunięcie zalegających w tkaninie środków piorących. To one często prowadzą do usztywnienia materiału i sprawiają, że koc staje się szorstki w dotyku. Warto wybrać program z drugim płukaniem lub po zakończeniu prania włączyć dodatkowy cykl bez detergentów.

Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie specjalnego płynu do płukania o właściwościach zmiękczających. Taki środek nie tylko zmiękcza tkaninę, ale także nadaje jej piękny zapach. Płyny zmiękczające sprawdzają się również podczas prania poduszek dekoracyjnych, poszewek na kołdrę i poduszek do spania, a więc w przypadku wszystkich tkanin, które powinny być wyjątkowo delikatne i przyjemne dla skóry.

Jak prawidłowo suszyć koce?

Koce najczęściej wykonane są z grubego materiału, który potrzebuje sporo czasu, by całkowicie wyschnąć. Po wypraniu pledu z wełny należy rozłożyć go na płasko, unikając rozciągania materiału. W przypadku bardzo dużych koców taka metoda może być problematyczna. Aby ułatwić sobie zadanie, można wykorzystać suszarkę na pranie i to na niej rozwiesić koc. Koce pluszowe czy bawełniane również warto rozkładać na suszarce i pozostawić w przewiewnym pomieszczeniu lub na słońcu. Najlepiej unikać składania grubego materiału, ponieważ mogłoby to wydłużyć czas schnięcia i wpłynąć niekorzystnie na zapach materiału.

Po wypraniu i dokładnym wysuszeniu koców można je dodatkowo spryskać odrobiną wody z dodatkiem ulubionych olejków eterycznych. Świetnie sprawdza się na przykład uspokajająca lawenda oraz dodająca energii pomarańcza. Można także sięgnąć po zapachy kojarzące się z jesienią, na przykład olejek goździkowy i cynamonowy. Tak przygotowane pledy są już gotowe do ułożenia w sypialni oraz pokoju dziennym. Będą nie tylko dekoracją dodającą wnętrzu przytulności, ale także praktycznym dodatkiem, który ogrzeje w chłodne wieczory.