TOP

Jak urządzić salon: mały, z jadalnią i z aneksem?

Jak urządzić salon: mały, z jadalnią i z aneksem?

Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Zobacz, jak urządzić mały i duży salon z kuchnią lub bez niej.

Jak urządzić duży i mały salon? Praktyczne wskazówki

Salon jest ważnym pomieszczeniem w domu. To w nim odpoczywają i spotykają się domownicy, przyjmowani są goście, spożywane są posiłki. Bez wątpienia jest to miejsce, w którym spędza się dużo czasu. Dlatego istotną kwestią jest to, jak urządzić salon, aby był zarówno praktyczny, jak i estetyczny.

Każda osoba, która zastanawia się, jak urządzić salon, powinna wziąć pod uwagę nie tylko ustawienie komód, kolor ścian i rodzaj mebli wypoczynkowych. Bardzo ważny jest także jego styl, czyli aranżacja, która tworzy we wnętrzu odpowiedni nastrój i nadaje mu określony charakter. Warto więc pomyśleć o dodatkach do salonu – domowych tekstyliach, obrazach, roślinach oraz fototapetach. Bardzo często jedna dekoracja diametralnie zmienia wygląd pomieszczenia.

O czym pamiętać, urządzając salon?

Każdy w swoim życiu przynajmniej raz stanie przed koniecznością urządzenia salonu. Bez względu na to, czy jest on mały, czy duży, połączony z jadalnią lub kuchnią, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które ułatwią jego aranżację. W ten sposób można zaoszczędzić czas i pieniądze.

W pierwszej kolejności ważne są cechy pomieszczenia:

 • wielkość,
 • wysokość,
 • układ,
 • rozmieszczenie okien oraz instalacji (np. kaloryferów),
 • strona, na którą wychodzą okna.

Poza tym trzeba pomyśleć także o:

 • budżecie,
 • narysowaniu projektu wnętrza,
 • liście zakupów (nie warto jechać do sklepu, jeżeli nie wiadomo, co kupić),
 • kolejności dokonywanych zmian (nie można pomalować ścian przed zdecydowaniem o wyburzeniu jednej z nich),
 • oświetleniu pomieszczenia.

Istotne jest także to, czy salon jest samodzielnym pomieszczeniem. W przypadku, gdy jest połączony z kuchnią, jadalnią lub przedpokojem, dostępne są inne możliwości aranżacji. Nie chodzi tylko o ustawienie, ale także o elementy dekoracyjne. Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak urządzić salon, powinny także zadecydować, jaką ma on pełnić funkcję. Pomieszczenie przeznaczone do przyjmowania gości będzie różniło się nieco od pokoju służącego wyłącznie do odpoczynku. Warto również wyeliminować niepotrzebne sprzęty i meble, a tym samym zyskać więcej przestrzeni.

Osobom, które nie mają doświadczenia w projektowaniu wnętrz, zaleca się aranżować przestrzeń w jednym stylu. Wbrew pozorom taki projekt nie musi być wcale nudny. Dzięki przemyślanym dekoracjom dokonuje się zmian przy zachowaniu spójnej estetyki. Osoby, które czują się pewniej w temacie i mają zmysł artystyczny, mogą wykorzystywać różne układy i łączyć ze sobą odmienne style (np. poprzez zabawę kolorami i dodatkami lub przełamanie minimalistycznego wnętrza wyrazistą tapetą).

Warto czerpać inspiracje z różnych źródeł – od znajomych, z programów telewizyjnych, czasopism, Internetu. A następnie wprowadzić je w życie dzięki spersonalizowanym dodatkom. Osobom, które nie mają jeszcze konkretnego pomysłu na to, jak urządzić salon, mogą skorzystać z usług profesjonalnego projektanta.

W jakim stylu można urządzić salon?

Podczas planowania, jak urządzić salon, trzeba zastanowić się nad stylem aranżacji. Możliwości jest wiele. Najpopularniejsze są style:

 • skandynawski – dominują jasne kolory, drewno, naturalne rośliny;
 • minimalistyczny – dodatki są proste, liczba mebli i sprzętów ograniczona do minimum, wrażenie ładu i harmonii;
 • industrialny – pomieszczenie przypomina pracownię, jest przestronne, dominują szarość, beż i brąz oraz surowe materiały (np. imitacja drewna lub cegieł);
 • nowoczesny – wystrój jest prosty, dominują nieskomplikowane geometryczne wzory, stonowane kolory (biel, czerń, szarość) i meble z tworzyw sztucznych;
 • glamour – pomieszczenie jest jasne, pełne błyszczących dodatków, miękkich tkanin i designerskich mebli;
 • orientalny – dominują w nim kontrastujące barwy, egzotyczne wzory, drewniane meble z rzeźbiarskimi zdobieniami i malowidła;
 • klasyczny – pomieszczenie jest jasne, bogate w stonowane barwy i naturalne materiały.

Wybór stylu podczas urządzania salonu ułatwi decyzja o kolorze ścian, mebli oraz dekoracji. Najlepiej dopasować go też do innych pomieszczeń w domu. Jeżeli salon jest połączony z kuchnią lub jadalnią, aranżacja obu wnętrz musi być spójna i wzajemnie się uzupełniać.

Jak urządzić mały salon?

Urządzanie małego salonu nie musi być trudne. Wystarczy jedynie poświęcić więcej czasu na rozmieszczenie mebli i zastanowienie się, w jaki sposób można zyskać więcej przestrzeni. Jednym ze sposobów jest malowanie ścian na jasny kolor, a na jednej z nich umieszczenie fototapety (np. z motywem miasta), która pozwoli uzyskać wrażenie głębi. Warto także zrezygnować z meblościanki i dużych komód. Zamiast sofy natomiast można wybrać narożnik.

Jak urządzić duży salon?

Duży salon wydaje się być łatwy w aranżacji. Warto jednak dokładnie zaplanować ustawienie mebli i wszystkich dodatków, aby nie stracić wrażenia przestrzeni. Szczególnie poleca się skupić na centralnym punkcie pomieszczenia i dobudować do niego całą resztę. Idealnym przykładem jest kominek. Umieszczenie w jego zasięgu wygodnej kanapy i rodzinnych pamiątek pozwoli stworzyć miłą i ciepłą atmosferę. Duży salon można połączyć także z domową biblioteczką, pracownią artystyczną lub stworzyć w nim miejsce do spożywania wspólnych posiłków.

Jak urządzić salon z kuchnią?

Niekiedy problematyczne wydaje się urządzenie salonu z kuchnią. Warto oddzielić od siebie te dwa pomieszczenia. Można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest zamontowanie ażurowej, szklanej lub drewnianej ścianki – wybór materiału zależy od stylu wnętrza. Innym pomysłem jest umieszczenie na ich granicy wyspy lub długiego blatu, który można jednocześnie wykorzystać jako stół do spożywania posiłków. Jednak dobrze jest przy tym pamiętać, że style obu pomieszczeń powinien do siebie pasować – a pozwolą o to zadbać dobrze przemyślane dekoracje.