TOP

Jakie oświetlenie do pokoju sprawdzi się najlepiej? Poradnik

Jakie oświetlenie do pokoju sprawdzi się najlepiej? Poradnik

Dobrze dopasowane oświetlenie jest kluczem do całej aranżacji. Nawet najciekawsze elementy dekoracyjne giną w pomieszczeniach, które są zbyt ciemne. Ponadto przebywanie w takim pokoju nie jest zbyt komfortowe. Dlatego przy urządzaniu mieszkania trzeba dobrze przemyśleć rozkład lamp i żyrandoli. Podpowiadamy, jakie oświetlenie pokoju sprawdzi się najlepiej.

Oświetlenie pokoju pełni również funkcję dekoracyjną. Odpowiednio dopasowane żyrandole, lampy o ciekawym wyglądzie oraz piękne kinkiety potrafią podkreślić aranżację i sprawić, że pomieszczenie staje się nieco bardziej przytulne. Dobrze rozmieszczone światła są istotne dla wszystkich stylów – nawet tych, w których dopuszcza się użycie ciemnych kolorów (np. rustykalny).

Jakie są rodzaje oświetlenia do pokoju?

Istnieją różne rodzaje oświetlenia do pokoju. Wybór zależy od kilku czynników. Wśród najważniejszych wymienia się:

  • rozmiar pomieszczenia,
  • wystrój wnętrza,
  • ilość światła słonecznego,
  • kolory ścian,
  • rozkład stref w pomieszczeniu,
  • przeznaczenie pomieszczenia.

Oświetlenie pokoju dzieli się na:

  • ogólne,
  • punktowe,
  • dekoracyjne.

Ogólne oświetlenie pokoju ma za zadanie zastąpić światło słoneczne po zmroku. Z tego powodu powinno ono oświetlać całe pomieszczenie. Najczęściej umieszcza się je w centralnej części wnętrza. Jednak nie jest to reguła, której trzeba się sztywno trzymać.

Punktowe oświetlenie pokoju jest nazywane również roboczym. Jest to światło, którego używa się podczas wykonywania różnego rodzaju czynności. Dlatego jest ono skierowane na miejsce robocze (np. biurko). Najczęściej są to stojące lampy i lampki, ale można wykorzystać także oświetlenie podsufitowe.

Oświetlenie dekoracyjne ma za zadanie podkreślić całą aranżację lub wyeksponować jej najważniejsze elementy. Nadaje również klimat wnętrzu lub sprawia, że jest ono przytulne. Jak wcześniej wspomniano, może być ono dekoracją samą w sobie.

Do oświetlenia pokoju zalicza się:

  • żyrandole,
  • downlighty,
  • oprawy naścienne,
  • oprawy sufitowe,
  • oprawy wiszące,
  • lampy stojące.

Każdy wyżej wymieniony rodzaj oświetlenia może wykorzystywać żarówkę (tradycyjną lub halogenową), świetlówkę lub diody LED. Różnią się one nie tylko wydajnością, lecz także barwą emitowanego światła. Parametr ten ma bardzo duże znaczenie w aranżacji wnętrza.

Oświetlenie pokoju lampami LED

Coraz większą popularnością cieszy się oświetlenie pokoju lampami z diodami LED. Ich dużą zaletą jest energooszczędność. Do emitowania takiego samego światła potrzebują nawet 6 razy mniej mocy niż zwykłe żarówki.

To, co wyróżnia oświetlenie LED, jest również żywotność. Dobra dioda może działać nawet 50 tysięcy godzin. Dodatkowo nie nagrzewają się, a więc nie stwarzają ryzyka poparzenia lub pożaru. Warto wspomnieć również o tym, że świecą one z maksymalną mocą od razu po włączeniu – nie potrzebują czasu na rozgrzanie się.

Oświetlenie LED w pokoju najczęściej pełni funkcję punktową. Niekiedy stosuje się je również do dekoracji. Trzeba jednak pamiętać, że nie pasuje ono do wszystkich wnętrz. Sprawdza się głównie w stylu nowoczesnym, glamour i minimalistycznym, natomiast nie jest dobrym wyborem do stylu industrialnego, orientalnego lub boho. Ponadto oświetlenie LED kosztuje więcej od zwykłych żarówek i świetlówek. 

Plafony jako oświetlenie do pokoju

Na rynku można spotkać również plafony. Oświetlenie to może być alternatywą dla żyrandoli lub opraw wiszących. Ma formę płaskiego klosza, który całą swoją powierzchnią przylega do sufitu. W jego wnętrzu znajdują się żarówki lub diody LED. Plafon należy do ogólnego oświetlenia pokoju, ponieważ emituje rozproszone światło. Najczęściej wybiera się go do niskich pomieszczeń. Plafon dostępny jest w różnych wariantach stylistycznych. Mimo to poleca się go głównie do wnętrz nowoczesnych i glamour.

Jakie oświetlenie do salonu wybrać?

Oświetlenie do salonu powinno spełniać każdą z trzech funkcji: ogólną, dekoracyjną i roboczą (punktową). Zaleca się, aby dwa pierwsze miały ciepłą barwę, ponieważ wpływa ona na poczucie komfortu. Trzecie może być nieco zimniejsze, żeby nie męczyło wzroku. Dobrze wykorzystać je w miejscach do czytania książki lub kąciku przeznaczonym do pracy.

Oświetlenie do salonu trzeba dopasować do aranżacji dominującej we wnętrzu. Większość osób decyduje się na jedną lub dwie oprawy sufitowe (np. żyrandole, zwisające lampy lub plafony) oraz kilka lamp stojących. Często uzupełnia się je o lampiony, lampki lub świeczki – zależy to w głównej mierze od stylu, w którym urządzony jest salon.

Jakie oświetlenie do pokoju dziecka sprawdzi się najlepiej?

Oświetlenie do pokoju dziecka to najczęściej jedna oprawa sufitowa (umieszczona w centralnej części pomieszczenia), którą wspomagają:

  • lampka na biurku,
  • lampka nocna lub kinkiet przy łóżku,
  • lampa stojąca w strefie zabawy.

Warto pamiętać, że dzieci lubią czytać przed snem. Dlatego oświetlenie przy łóżku nie może mieć zbyt ciepłej barwy. Nie zaleca się jednak montowania zimnego światła. Lampka lub kinkiet powinny być umieszczone za ramieniem, aby nie rzucać cienia na książkę.

Oświetlenie do pokoju dziecka pełni również formę dekoracyjną. Warto dopasować klosze do całej aranżacji. Na rynku dostępne są żyrandole i lampy, które nawiązują do bohaterów bajek lub ulubionych aktywności (np. żyrandol w kształcie piłki do koszykówki).

O czym pamiętać podczas projektowania oświetlenia?

Podczas projektowania oświetlenia pokoju należy dobrze przemyśleć rozmieszczenie wszystkich źródeł światła. Mowa przede wszystkim o żyrandolach, oprawach wiszących i oprawach naściennych, ponieważ ich przeniesienie w inne miejsce może być problematyczne.

Pamiętać trzeba również o tym, aby oświetlenie pasowało do aranżacji. W nowoczesnych lub industrialnych pomieszczeniach warto postawić na lampy lub żyrandole o nieszablonowym wyglądzie. Źle dopasowany kolor lub kształt oprawy wiszącej, sufitowej lub naściennej może zepsuć wystrój wnętrza.