Fototapety Do biura

Na rynku dostępne są różne rodzaje tapet. Poznaj ich właściwości i zastosowanie, aby wybrać najlepszą.

Tapety ścienne od lat są chętnie wybieranym sposobem na wykończenie ścian. Bogata kolorystyka i ciekawe wzornictwo pozwalają stworzyć niepowtarzalne aranżacje. Rozwiązanie to pasuje niemal do każdego pomieszczenia w domu – wystarczy wybrać odpowiedni materiał. Zobacz, jakie są rodzaje tapet i ich zastosowanie.

Tapety ścienne przestały kojarzyć się ze starymi mieszkaniami, które ostatni raz były remontowane kilka dekad temu. Obecnie do ich produkcji używa się wysokiej jakości materiałów oraz stosuje bardzo ciekawe wzornictwo. Dzięki temu stanowią modny element wystroju wnętrz i doskonale podkreślają aranżację. Niekiedy pozwalają uzyskać efekt, którego nie są w stanie zapewnić żadne inne elementy dekoracyjne. Na rynku dostępne są różne rodzaje tapet. Różnice dotyczą nie tylko wzornictwa, stylu i kolorystyki, lecz także i przede wszystkim właściwości materiałów użytych do produkcji.

Jakie są rodzaje tapet?

Dostępne na rynku rodzaje tapet ściennych to:

  • tapety papierowe – wykonane z wielowarstwowego papieru,
  • tapety flizelinowe – wykonane ze specjalnej włókniny,
  • tapety tekstylne – wykonane z tkanin (najczęściej bawełny, lnu, jedwabiu),
  • tapety z włókna szklanego – wykonane z włókien chemicznych otrzymanych ze szkła wodnego,
  • tapety winylowe – wykonane z polichlorku winylu.

Szczególnym rodzajem są tapety reliefowe. Są one zrobione z papieru, na którym wytłoczono trójwymiarowy wzór. Dzięki temu ich powierzchnia jest wypukła. Do tapet ściennych zalicza się także fototapety. Są to różnego rodzaju wielkoformatowe grafiki, które nakłada się na materiał winylowy, samoprzylepny lub zmywalny. Bardzo często przedstawiają one krajobrazy, imitacje naturalnych materiałów (np. cegły lub marmuru), a także inne motywy.

Zastosowanie tapet ściennych

Bardzo ważną kwestią jest także zastosowanie tapet ściennych. Przede wszystkim jest to element dekoracyjny, który okazuje się stosunkowo niedrogi i łatwy w montażu – właściwie do wykonania przez każdego samodzielnie. Tapety ścienne mają jeszcze wiele innych zalet. Wśród nich najczęściej wymienia się:

  • możliwość łączenia różnych motywów,
  • duży wybór wzorów i kolorów,
  • nadanie wnętrzom przytulnego charakteru,
  • ocieplenie pomieszczenia,
  • sposób na szybką zmianę stylu wnętrza.

Dzięki temu, że istnieją różne rodzaje tapet ściennych, ten element dekoracyjny znajduje zastosowanie w każdym pomieszczeniu domu. Wystarczy wybrać materiał, aby udekorować kuchnię, a nawet łazienkę. Tapety dają również wiele możliwości aranżacyjnych. Można zastosować je w całym pomieszczeniu, a także pokryć nimi jedną ścianę lub jej fragment. Dobrze jest je wówczas połączyć z farbą, naturalnymi materiałami lub ich imitacją. Wszystko zależy od stylu wnętrza. Poza tym nie ma właściwie żadnych ograniczeń w tworzeniu aranżacji.

Rodzaje tapet winylowych

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tapet winylowych. Ich wierzchnia warstwa może być pokryta cienką folią wykonaną z plastyfikowanego polichlorku winylu (PCV) lub spienionego winylu. Pierwsze z nich są gładkie, natomiast drugie grube i miękkie, dlatego dobrze pokrywają różnego rodzaju nierówności na ścianie. Warto mieć na uwadze, że tapeta winylowa może zostać pokryta laminatem.

Rodzaje tapet z włókna szklanego

Tapety z włókna szklanego wyróżniają się wysoką trwałością, a także odpornością na wilgoć. Jest to możliwe dzięki temu, że nasyca się je specjalnym środkiem preparacyjnym, który zabezpiecza materiał przed nasiąkaniem wodą. Dodatkowymi atutami są niepalność i łatwość w utrzymaniu czystości. Dzięki tym właściwościom tapety z włókna szklanego można z powodzeniem zastosować w łazience i kuchni. Pasują one do każdej powierzchni – istnieje możliwość przyklejenia ich nawet na metal lub drewno. Właściwie nie istnieją różne rodzaje tapet z włókna szklanego. Jedyne różnice dotyczą wzornictwa i kolorystyki. A są one naprawdę bogate, dzięki czemu można dopasować je niemal do każdego stylu. Istnieje także możliwość wielokrotnego malowania tapety z włókna szklanego bez obaw o utratę wzoru.

Jaki rodzaj tapet wybrać?

To, jaki rodzaj tapet wybrać, zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest przeznaczenie pomieszczenia, w którym zostaną zastosowane. Kuchnia i łazienka to najbardziej specyficzne wnętrza. Panuje w nich duża wilgoć, wysoka temperatura oraz istnieje największe ryzyko powstania zabrudzeń. Dlatego nie wszystkie rodzaje tapet do nich się nadają. Najlepiej wybrać te winylowe, reliefowe lub z włókna szklanego. Do sypialni i salonu pasują wszystkie rodzaje tapet ściennych. Ryzyko zabrudzenia ścian w tych pomieszczeniach jest niewielkie. Nie ma tam też dużej wilgoci. Wiele osób decyduje się na tapety papierowe lub flizelinowe. Do bardziej efektownych stylizacji w tych wnętrzach stosuje się tapety tekstylne. Zaś do przedpokoju i pokoju dziecięcego zalecane jest wybranie tapet wykonanych z winylu.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem tapety?

Przed wyborem tapety warto zwrócić uwagę także na jej wzór. Powinien być on dostosowany do całej aranżacji – np. nie powinno się wybierać kolorowych i wzorzystych tapet do stylu industrialnego. Kolejnym czynnikiem jest rozmiar pomieszczenia. Do małych wnętrz nie poleca się tapet z obszerną grafiką, ponieważ sprawi to, że pokój będzie wydawał się przytłoczony i mniejszy niż w rzeczywistości.

... więcej