Fototapety Kolory

Kolory ścian we wnętrzach w dużym stopniu wpływają na ostateczny efekt aranżacji. Zobacz, jak pomalować pokój.

Jak dopasować kolor ścian do wnętrza? Praktyczne porady

Decyzja dotycząca tego, jaki kolor ścian do wnętrza wybrać, jest bardzo ważna. Wystarczy kupić farbę o ton za jasną lub za ciemną, aby zepsuć całą aranżację. Dodatkowo barwa musi pasować do mebli, planowanych dodatków oraz wybranego stylu. Podpowiadamy, jak pomalować pokój i jak łączyć dwa kolory.

Malowanie ścian jest jednym z najpopularniejszych sposobów wykańczania wnętrz. Jest to stosunkowo prosta i niedroga metoda, która daje wiele możliwości aranżacyjnych. Producenci farb oferują produkty, które są bardzo trwałe, odporne na ścieranie oraz zabrudzenia. Ponadto udostępniają bardzo szeroką paletę barw, które można mieszać i łączyć. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie kolory ścian będą pasowały do danego wnętrza. Dlatego przed wybraniem się do sklepu warto poznać podstawowe zasady doboru farb.

Na jaki kolor pomalować pokój?

Nie ma osoby, która przed remontem nie spędziła długich godzin na zastanawianiu się nad tym, na jaki kolor pomalować pokój. Wybór farb jest ogromny, a jeden błąd może zepsuć całą aranżację. Co prawda istnieje możliwość przemalowania ścian, jednak wiąże się ona z dodatkową pracą oraz wydaniem większej ilości pieniędzy. Kolor ścian w danym wnętrzu powinien zależeć od kilku czynników. Przede wszystkim stylu, w którym zostanie ono urządzone. Style chalet i rustykalny kojarzą się z ciemnymi odcieniami, natomiast w skandynawskim, minimalistycznym lub nowoczesnym przeważają jasne barwy. Kolejnym czynnikiem, który jest brany pod uwagę przy wyborze koloru ścian, są dodatkowe elementy wykończenia. Osoby, które decydują się na cegłę, drewno, marmur, tapety lub fototapety muszą wybrać dopasowany do nich odcień. W przeciwnym razie dekoracje nie będą ze sobą współgrały, zepsują całą aranżację, przytłoczą pomieszczenie lub optycznie je pomniejszą. Kolor ścian trzeba dopasować również do swoich preferencji. Osoby, które nie lubią niebieskiego, nie powinny używać go zbyt dużo w aranżacji. Z drugiej strony warto jednak pamiętać, że nie zawsze ulubiony kolor będzie pasował do danego wnętrza.

Jak dobrać kolor ścian do mebli?

Ważną kwestią jest także, jak dobrać kolor ścian do mebli. Dzięki dopasowanym odcieniom będziemy mogli stworzyć harmonijną aranżację, podkreślić styl oraz czuć się komfortowo w pomieszczeniu. Najwięcej możliwości dają białe meble, jednak również do ciemnych komód i szaf można wybrać odpowiednią barwę. Do białych mebli pasuje niemal każdy kolor ścian. Dobrze jest zestawić je z szarością, beżem, pastelami, ale też wyrazistymi barwami. Odważnym posunięciem jest połączenie ich z czernią – co więcej, jest to coraz popularniejszy trend. Kolor ścian do ciemnych mebli powinien być kontrastujący. Dzięki temu zostanie podkreślona bryła komód. Beż, biel, jasny brąz, pastele, szarości pozwolą uniknąć efektu przytłoczenia pomieszczenia. Osoby, którym podobają się ciemniejsze kolory, mogą pokryć nimi ściany, na których nie stoją meble.

Jak połączyć dwa kolory na ścianie?

Łączenie dwóch barw od wielu lat jest modnym sposobem aranżacji wnętrz. Wiedza na temat tego, jak połączyć dwa kolory na ścianie, jest niezwykle ważna. Istnieje kilka sposobów na tego typu aranżacje. Są one bardzo lubiane, ponieważ pozwalają nieco ożywić pomieszczenie lub wydzielić w nim ważne strefy. Jednym ze sposobów jest pomalowanie ścian dwoma odcieniami tego samego koloru. Wówczas mamy pewność, że takie połączenie będzie ze sobą współgrało, a jednocześnie nie będzie zbyt ekstrawaganckie. Nie zawsze trzeba ograniczać się do dwóch farb. Można wybrać 3, a nawet 4. Często spotykanym sposobem na połączenie dwóch kolorów na ścianie jest wybranie barw pokrewnych. Może to być czerwień i pomarańcz, błękit i fiolet, brąz i pomarańcz, ciemna zieleń i brąz. W tym przypadku trzeba pamiętać o tym, że powinny one pozostać w tym samym odcieniu – nie można łączyć barw zimnych z ciepłymi. Kolejnym sposobem jest połączenie kolorów kontrastujących. Najpopularniejsze jest zestawienie bieli z czernią. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wybrać intensywne barwy. Tutaj trzeba wykazać się dużym wyczuciem, dlatego najlepiej jest skorzystać z pomocy doświadczonego dekoratora wnętrz.

Pomysły na pomalowanie ścian

Istnieje kilka sposobów na pomalowanie ścian. Inspiracje można czerpać z katalogów branżowych, filmów i seriali oraz stron internetowych o tematyce wnętrzarskiej. Coraz więcej osób rezygnuje z pokrycia całej ściany jedną farbą. Zamiast tego tworzy ciekawe wzory lub łączy je z innymi materiałami: cegłą, marmurem, drewnem, fototapetą, tapetami lub naklejkami. Jednym ze sposobów jest podzielenie ściany na pół pod skosem. Wówczas jedną część (zwykle górną) pokrywa się jasnym kolorem, zaś drugą – ciemniejszym odcieniem. Popularne jest także namalowanie pasów – na takie rozwiązanie decydują się osoby, które zestawiają swój ulubiony kolor z bielą. Coraz popularniejsze staje się ombre. Polega ono na przejściu w pionie od jasnego do ciemnego koloru ściany (lub odwrotnie). Zwykle łączy się nawet 4 różne odcienie tej samej barwy. Efekt, który można uzyskać, jest bardzo ciekawy. Warto jednak pamiętać, aby tę metodę zastosować tylko na jednej ze ścian w pomieszczeniu. Osoby, które decydują się na pastelowe kolory ścian, mogą wybrać 4 różne barwy lub nawet 5 i ułożyć z nich wzór geometryczny. Takie rozwiązanie sprawdza się idealnie w dużych pomieszczeniach. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić, dlatego w ten sposób można pomalować tylko jedną ścianę w pomieszczeniu.

Kolory ścian – czego unikać?

Podczas malowania ścian w pokoju należy wystrzegać się:

  • zbyt ciemnych kolorów,
  • niepasujących do siebie barw lub odcieni,
  • użycia zbyt wielu kolorów w jednym pomieszczeniu,
  • zastosowania wzorów na zbyt wielu ścianach w pomieszczeniu,
  • niedopasowania koloru ścian do fototapety lub innego elementu dekoracyjnego.
  • W sklepie z farbami można poprosić o wzorniki. Istnieją także darmowe programy komputerowe, w których można sprawdzić połączenie wybranych kolorów.

    ... więcej