Obrazy i plakaty Skandynawski

Styl skandynawski jest jednym z najchętniej wybieranych do aranżacji wnętrz. Zobacz, jakie są jego charakterystyczne cechy.

Czym charakteryzuje się styl skandynawski? Jak zaaranżować skandynawskie wnętrza?

Skandynawskie wnętrza są przytulne, przyjazne, przestronne i pełne światła. Znajdujące się w nich przedmioty są lekkie, proste i praktyczne – wszystko po to, aby zwiększyć komfort domowników. Dominują w nich jasne barwy zestawione z kontrastowymi wzorami. Zobacz, czym jeszcze charakteryzuje się skandynawski styl.

Styl skandynawski nie jest nową modą. Jego początków należy szukać już ponad 100 lat temu w dziełach szwedzkiego malarza Carla Larssona. Przedstawiał on jasne wnętrza, pełne pastelowych kolorów, światła, spokoju i harmonii, które zachwycały ludzi na całym świecie. Zainspirowały one także późniejszych designerów, którzy projektowali meble oryginalne, dobrej jakości, wygodne, funkcjonalne, a jednocześnie dostępne dla wszystkich dzięki przystępnym cenom i niewyszukanym materiałom. Styl skandynawski nie tylko stał się jednym ze sposobów aranżacji wnętrz, lecz także wywarł ogromny wpływ na całą sztukę projektowania wnętrz.

Charakterystyka stylu skandynawskiego

Styl skandynawski charakteryzuje się prostotą i funkcjonalnością. Każdy szczegół jest w nim dokładnie przemyślany, dlatego nie ma w nim miejsca na zbędne meble i dodatki. Z tego powodu dla wielu osób jest on surowy i minimalistyczny. Jednak w rzeczywistości sprawia, że pomieszczenia stają się przytulne, komfortowe, estetyczne i praktyczne.

Styl skandynawski to:

  • jasne kolory (biel, szary, écru),
  • praktyczne i estetyczne aranżacje,
  • minimalistyczny wystrój,
  • optyczne powiększenie pomieszczenia,
  • naturalne materiały dobrej jakości,
  • dodatki w stylu nowoczesnym lub vintage,
  • odpowiednio dopasowane oświetlenie,
  • brak lub mała ilość zasłon i rolet,
  • ciekawe wzornictwo na dodatkach,
  • meble o prostej formie i ciekawym designie.

W stylu skandynawskim wyróżnia się 3 odmiany:

  • odmiana fińska – charakteryzuje się prostotą i elegancją, zestawia się w niej barwy na zasadzie kontrastu, które łączy się z geometrycznymi wzorami,
  • odmiana duńska – charakteryzuje się lekkością i subtelnością, biel zestawia się z pastelowymi kolorami, a pomieszczenia wyposażone są w stare, drewniane meble,
  • odmiana szwedzka – dominują biel, drewno i nowoczesne dodatki.

Styl skandynawski ciągle się rozwija, dlatego wielu designerów wyróżnia jeszcze dodatkowe odmiany: hygge, lagom i scandi chic. Pierwsza z nich charakteryzuje się wyjątkowo przytulnymi wnętrzami. Druga cechuje się maksymalnym minimalizmem. Scandi chic z kolei to zmysłowa i bardziej kobieca odmiana. Najczęściej jednak wnętrza skandynawskie łączą w sobie cechy różnych form, dzięki czemu każda z aranżacji jest wyjątkowa.

Ściany i podłoga we wnętrzach skandynawskich

We wnętrzach skandynawskich dominują jasne barwy. Ściany najczęściej są malowane na kolor biały, jednak niekiedy spotyka się też pastelowe odcienie (np. błękit lub wrzos). Część osób decyduje się na pomalowanie jednej z nich na ciemny kolor (czarny, grafitowy, granatowy), a także pokrycie jej imitacją cegieł lub drewna. Chętnie wybierane są też fototapety z motywem zimowego lasu lub geometrycznymi wzorami. Na podłodze umieszczane są jasne panele lub płytki. Jednak najlepszym dopełnieniem stylu skandynawskiego jest drewno – zwłaszcza pomalowane na biało. Obowiązkowe są także wzorzyste dywany w pastelowych kolorach lub czarno-białej odsłonie.

Meble skandynawskie

Meble skandynawskie mają prostą formę, ale jednocześnie oryginalny design. Nie mają one zbyt wielu zdobień i sprawiają wrażenie lekkich. Najczęściej są wykonane z drewna i mają biały kolor. Często wybierane są szafki, komody lub fotele z lat 70. lub 80., które są własnoręcznie odnawiane lub modyfikowane.

Meble skandynawskie powinny być praktyczne. Często mają one różnego rodzaju rozwiązania, które pozwalają na schowanie w nich potrzebnych, ale mało estetycznych przedmiotów. W żadnym pomieszczeniu nie ma ich zbyt wiele. Należy pamiętać, że wnętrza mają sprawiać wrażenie dużych i przestronnych, dlatego każdy zbędny stolik lub szafka kłócą się z tym założeniem.

Dodatki w stylu skandynawskim

Styl skandynawski należy podkreślić odpowiednio dobranymi dodatkami. Bez względu na to, czy jest to sypialnia, pokój, salon, kuchnia lub łazienka. Dzięki nim pomieszczenie zyskuje niepowtarzalny klimat i przyjemną, domową atmosferę.

Dodatki w stylu skandynawskim to przede wszystkim tkaniny, plakaty, a także naklejki na meble. Dominują w nich geometryczne wzory, ale coraz chętniej wybierane są także motywy roślinne lub te zaczerpnięte ze sztuki ludowej. Można spotkać je na poduszkach, kocach oraz zasłonach (jednak jest to rzadko spotykany element wyposażenia skandynawskich wnętrz).

Plakaty najczęściej przedstawiają rysunki, zdjęcia, surowe krajobrazy lub motywy roślinne. Najczęściej umieszcza się je na ścianach, tworząc różnorodne kompozycje. Wiele osób stawia grafiki w ramkach na komodach, stolikach, a nawet na podłodze. Często spotykanym dodatkiem w stylu skandynawskim są lustra. Są chętnie wybierane ze względu na to, że optycznie powiększają pomieszczenie oraz doskonale odbijają światło.

Oświetlenie we wnętrzach skandynawskich

Wnętrza skandynawskie charakteryzują się tym, że są jasne. Ma to stać w opozycji do warunków pogodowych (pochmurne dni, opady, mało słońca), jakie panują w Skandynawii. Dlatego w aranżacjach istotną rolę odgrywa oświetlenie. Zestawione z jasnymi ścianami, lustrami i odsłoniętymi oknami potrafi sprawić, że nawet małe pomieszczenie zyskuje więcej światła i przestrzeni.

We wnętrzach skandynawskich centralne oświetlenie jest wspierane przez różnego rodzaju mniejsze lampki, kinkiety i lampiony, które umieszcza się w kilku ważnych punktach pomieszczenia. Stawia się je na podłodze, stolikach, komodach, dzięki czemu pełnią także rolę dekoracyjną. Lampy skandynawskie wyróżniają się minimalizmem połączonym z nutą ekstrawagancji. Często są one wykonane z metalu lub drewna.

... więcej