Obrazy i plakaty Vintage

Styl vintage we wnętrzach to łączenie elementów z poprzedniej epoki z nowymi. Zobacz, jak urządzić mieszkanie w starym stylu.

Czym charakteryzuje się styl vintage we wnętrzach? Najważniejsze zasady aranżacji

Styl vintage we wnętrzach ma wielu miłośników. Nic dziwnego – pozwala on stworzyć oryginalne i niepowtarzalne aranżacje. Dużo frajdy może przynieść także wyszukiwanie starych mebli i dodatków lub tworzenie ich samodzielnie. Styl vintage jest przeznaczony dla osób, które cenią wnętrza z duszą. Zobacz, jak wprowadzić go do swojego mieszkania.

Początkowo określenie „vintage” było używane wyłącznie w terminologii winiarskiej i oznaczało wino, które leżakowało przez wiele sezonów. W XIX wieku zaistniało w modzie w celu określenia stylu ubierania się, który polegał na łączeniu ubrań z różnych epok (lub stylizowanych na takie). Z czasem pojawiło się również w muzyce, sztuce, a także wnętrzach. Styl vintage oczarował wiele osób na tyle, że do dziś jest jednym z najchętniej wybieranych sposobów na urządzenie mieszkania.

Co to jest styl vintage?

Styl vintage jest sposobem urządzania wnętrz, który polega na:

  • wprowadzeniu starych elementów do nowoczesnych wnętrz,
  • stylizowaniu nowych elementów na stare.

Przyjmuje się, że za vintage można uznać wszystkie przedmioty, które mają więcej niż 25 lat. Częściej jednak inspiracje czerpie się z lat 50. 60. lub 70. XX wieku. Co ważne, aranżacje nie mogą w pełni oddawać wystroju wnętrz z tamtych lat. Dąży się raczej do tego, aby stare elementy otrzymały nowe życie poprzez umiejętne wkomponowanie ich w teraźniejszość. I właściwie na tym kończą się wszystkie zasady. Charakterystyczne cechy stylu vintage to:

  • łączenie starego i nowego,
  • wybieranie przedmiotów o oryginalnym wyglądzie,
  • wprowadzenie kolorów do wnętrza,
  • stosowanie tapet z ciekawym wzorem,
  • tworzenie oryginalnych kompozycji.

Ściany i podłoga w stylu vintage

Podłoga w stylu vintage zwykle jest drewniana. Dobrym pomysłem jest parkiet układany w jodełkę lub klasyczne deski z naturalnymi cechami drewna (spękaniami i widocznymi słojami). Nie jest polecane sięganie po sztuczne materiały. Na podłodze powinien znaleźć się dywan z kolorowym wzorem. Na ściany w stylu vintage dobrze jest położyć tapety. Wybór wzorów z dawnych lat jest bardzo szeroki. Warto pamiętać, że nie muszą one ozdabiać całej ściany. Mogą być też umieszczone tylko na jednej z nich. Wówczas reszta powinna zostać pokryta farbą w kolorze ochry, oliwkowym, groszkowym lub musztardowym. Wiele osób decyduje się na biel, co nie jest błędem. Trzeba jednak pamiętać o wprowadzeniu do wnętrza kolorowych dodatków.

Meble w stylu vintage

Meble to jeden z najważniejszych elementów stylu vintage. To właśnie dzięki nim pomieszczenie może zyskać niepowtarzalny charakter. Elementy wyposażenia z dawnych lat można znaleźć na pchlich targach, w antykwariatach lub na aukcjach internetowych. Część z nich jest w bardzo dobrym stanie, niektóre wymagają renowacji (co przez wiele osób uznawane jest za dodatkowy atut). Nie brakuje również mebli współczesnych, które są specjalnie stylizowane na vintage. Meble, które mogą znaleźć się we wnętrzach w stylu vintage, to:

  • meblościanki,
  • proste fotele z drewnianą konstrukcją i kolorową tapicerką,
  • sekretarzyk,
  • kredens,
  • niski stolik kawowy,
  • stara komoda na ciekawych nóżkach,
  • prosty stół z drewna,
  • masywna szafa,
  • prosta kanapa z kolorowym lub wzorzystym obiciem.

Warto podkreślić, że meble w stylu vintage powinny być wykonane z drewna oraz być pozbawione zdobień. Ich fronty są zwykle gładkie, a bryła prosta. Dopuszczalne jest jednak zastosowanie naklejek z kolorowym wzorem w celu ich odnowienia.

Dekoracje vintage we wnętrzach

Dekoracje we wnętrzach vintage to przede wszystkim stare przedmioty lub stylizowane na takie. Nie może zatem zabraknąć:

  • ramek ze zdjęciami,
  • plakatów z dawnych lat,
  • kolorowych poszewek na poduszki,
  • lamp na drewnianym stojaku.

Dobrym pomysłem jest umieszczenie na komodzie starego gramofonu, telewizora lub telefonu.

Dla kogo przeznaczony jest styl vintage we wnętrzach?

Styl vintage przeznaczony jest przede wszystkim dla tych osób, które lubią wnętrza z duszą oraz chcą mieć oryginalny, niepowtarzalny i ponadczasowy wystrój mieszkania. Jest on dobrym wyborem dla miłośników starych mebli i dawania drugiego życia przedmiotom. Trzeba pamiętać, że właściwie nie ma w nim żadnych sztywnych zasad. Dlatego styl vintage w mieszkaniu mogą zastosować osoby, które nie boją się łączenia przeciwieństw. Warto dodać, że styl vintage we wnętrzach przeznaczony jest na każdą kieszeń. Nie trzeba dużego budżetu, aby wprowadzić jego elementy do swojego mieszkania. Wiele mebli i przedmiotów dostępnych na pchlich targach lub aukcjach internetowych ma niską cenę. Można je znaleźć także za darmo (warto zapytać babci lub innych członków rodziny o to, czy na strychu nie trzymają nieużywanych mebli z dawnych lat).

Czy styl vintage można łączyć z innymi aranżacjami?

Oczywiście, styl vintage można łączyć z innymi aranżacjami. Zestawianie ze sobą przeciwieństw to jedna z jego głównych cech. Należy jednak pamiętać, aby zachować w tym umiar. Nadmiar elementów lub brak spójności między nimi może spowodować groteskowy efekt. Styl vintage bardzo dobrze współgra ze stylem industrialnym. Jest sposobem na to, aby nieco ocieplić wnętrza. Nic tak nie pasuje do cegły na ścianie i surowych materiałów, jak kolorowe tkaniny, kanapa w wyrazistym kolorze lub proste komody sprzed 30 lat. Elementy stylu vintage można wprowadzić też do wnętrz skandynawskich, boho, shabby chic lub kolonialnych.... więcej

-40%
-40%
-40%
-40%
-40%
-40%
-40%
-40%
-40%
-40%
-40%