Obrazy i plakaty Industrialny

Styl industrialny cechuje się minimalizmem i przemyślanymi dodatkami. Zobacz, jak urządzić industrialne wnętrza.

Styl industrialny – co wyróżnia wnętrza industrialne?

Styl industrialny wielu osobom kojarzy się z surowymi i mało przytulnymi wnętrzami. Warto jednak wiedzieć, że kryją się za nim elegancja, przestrzeń, dobrze przemyślany design i dbałość o środowisko. Moda na wystrój industrialny jest w Polsce dosyć młoda. Tego typu aranżacje zaczęły pojawiać się dopiero w latach 90. XX wieku.

Styl industrialny narodził się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wówczas opuszczone fabryki zaczęły być zajmowane przez zwykłych ludzi i adaptowane na miejsca do zamieszkania. Szczególnie modny zaczął być 20 lat później. Wszystko za sprawą nowojorskich artystów (m.in. Andy’ego Warhola), którzy w tego typu pomieszczeniach mieszkali, tworzyli i urządzali wystawy swoich dzieł. Wnętrza industrialne bywają też nazywane loftami.

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Wnętrza industrialne powstają przede wszystkim w budynkach, w których niegdyś mieściły się fabryki, hale produkcyjne lub magazynowe. Coraz częściej deweloperzy przystosowują także nowe budynki do tego, aby dostępne w nich mieszkania imitowały lofty. Warto jednak pamiętać, że styl industrialny można z powodzeniem zastosować również w domu jednorodzinnym lub bloku. Wystarczą dobrze dobrane tapety, podłogi, dekoracje, meble i ich odpowiednie rozmieszczenie.

Wnętrza w stylu industrialnym są duże, przestronne, jasne, otwarte. Często brakuje w nich ścian, które oddzielają poszczególne pomieszczenia. Charakterystyczne są także duże okna, których nie przysłaniają żadne rolety, żaluzje, zasłony lub firany. Jeżeli mowa o dodatkach, jest ich niewiele, są one dokładnie przemyślane i wyróżniają się oryginalnym designem. To właśnie minimalizm jest jedną z cech wystroju industrialnego.

Do charakterystycznych cech stylu industrialnego zalicza się również:

  • stonowaną kolorystykę,
  • stosowanie surowych materiałów,
  • unikanie zbyt dużej ilości mebli i dodatków,
  • wykorzystywanie starych sprzętów i mebli,
  • unikanie zasłon i rolet w oknach,
  • odpowiednie oświetlenie pomieszczeń,
  • zadbanie o wrażenie przestrzeni w pomieszczeniach.

Industrialne dodatki do wnętrz

Wnętrza industrialne cechuje oszczędność dodatków. Jednak te, które są, nie znalazły się w nich przypadkowo. Każda ozdoba musi być dokładnie przemyślana, ponieważ bardzo często skupia na sobie całą uwagę. Ponadto zbędne przedmioty mogą spowodować, że pomieszczenie utraci swój surowy i elegancki styl, a także zmniejszy się wrażenie przestrzeni.

Industrialne dodatki do wnętrz to te przedmioty, które mają duszę i ciekawą historię. Warto umieścić w salonie, przedpokoju lub domowym biurze starą maszynę do pisania, ręczny magiel, maszynę do szycia, gramofon, rower, drabinę, narzędzia używane w fabryce lub części silnika. Tego typu przedmioty podkreślają styl i dawne przeznaczenie budynku.

Za industrialne dodatki do wnętrz uważa się także wszelkiego rodzaju belki podtrzymujące strop, wsporniki, kolumny, metalowe schody, rury lub przewody. Zamiast chować, warto je wyeksponować. Dzięki temu można niewielkim kosztem zyskać cenne elementy dekoracyjne.

Nie można zapomnieć również o oświetleniu. Lampy w stylu industrialnym są najczęściej wykonane z metalu lub aluminium, przez co sprawiają wrażenie ciężkich i masywnych. Mogą przybierać postać reflektorów, dużych żarówek zawieszonych na niedbale zwisających przewodach lub żyrandoli wykonanych z drutów. Najlepiej jest wyobrazić sobie oświetlenie, które mogło być zastosowane w halach produkcyjnych w fabryce i wybrać podobne do swojego mieszkania.

Industrialne wnętrza nie mogą być pozbawione plakatów i obrazów. Zwykle przedstawiają one nowoczesne grafiki, elementy architektoniczne i mechaniczne, mapy miast, koła zębate, kominy fabryk itp. Dekoracje te nie muszą być zawieszone na ścianach. Ramę z obrazem można postawić na podłodze, komodzie lub oprzeć o kanapę.

Styl industrialny nie jest przytulny. Dlatego wśród dekoracji nie można znaleźć zbyt wielu tekstyliów. Rezygnuje się z firan, zasłon, wzorzystych dywanów i narzut. Poduszki na kanapie i krzesłach są utrzymane w stonowanych barwach – niekiedy przełamuje się je jedną lub dwiema poszewkami w intensywnym kolorze lub w geometryczny wzór.

Łazienka w stylu industrialnym

Łazienka w stylu industrialnym powinna zostać utrzymana w odcieniach szarości. Na ścianach i podłodze warto zastosować ceramiczne płytki lub materiał, który imituje beton. Dobrze sprawdzą się też elementy przypominające drewno. Konieczne jest zawieszenie na ścianach dużych luster, które są bardzo dobrze oświetlone. Umywalka, wanna i pozostałe sanitariaty powinny mieć kanciasty kształt.

Kuchnia w stylu industrialnym

Styl industrialny w kuchni jest dość łatwy do wprowadzenia. Często nie trzeba nawet wybierać specjalnych mebli – dobrze sprawdzą się zarówno te drewniane, jak i na wysoki połysk. Najważniejsza jest odpowiednia aranżacja i dodatki. Warto postawić na cegłę na ścianach. Natomiast na podłodze dobrze sprawdzą się płytki, które imitują beton. Do tego wystarczy umieścić nad blatem metalowe lampy zwisające z sufitu i schować do szafek zbędne sprzęty i naczynia lub wręcz przeciwnie – wyeksponować je na drewnianych półkach. Urządzenie kuchni w stylu industrialnym jest o tyle łatwe, że producenci sprzętu AGD coraz częściej dbają o to, by ich produkty miały ciekawy design.

Jak urządzić salon w stylu industrialnym?

W salonie w stylu industrialnym nie powinno być zbyt wielu mebli. W centralnej części warto postawić wygodną i dużą kanapę z szarym, grafitowym lub beżowym obiciem. Chętnie wybierane są też te ze skóry (lub jej imitacji). Białą lub pomarańczową cegłę na ścianach dobrze zestawić z szarą lub czarną farbą. Duże lampy powinny nie tylko zwisać z sufitu, lecz także znajdować się przy kanapie, fotelu i regale z książkami. W salonie warto postawić niebanalną dekorację, np. rower.

... więcej