Naklejki Do salonu

Dekoracja ściany w salonie ma znaczny wpływ na efekt całej aranżacji. Sprawdź nasze inspiracje, jak ozdobić ścianę w salonie.

Dekoracja ściany w salonie – pomysły na modną aranżację

Dekoracja ściany w salonie ma ogromny wpływ na to, jaki będzie efekt całej aranżacji. Bardzo często to właśnie ona nadaje wnętrzu charakteru i podkreśla styl. Niekiedy wystarczy tylko odpowiednio dopasowana farba, fototapeta, obrazy lub naklejki, aby całkowicie odmienić pomieszczenie. Podpowiadamy, jak udekorować ścianę w salonie.

Pomysłów na dekorację ściany w salonie jest wiele. Inspiracje można czerpać z wielu źródeł. Dobrym posunięciem jest regularne przeglądanie stron internetowych lub magazynów o tematyce wnętrzarskiej. Można także skorzystać z pomocy profesjonalnego dekoratora lub architekta wnętrz. Specjalista pomoże dopasować dekorację ściany do rozmiaru salonu, a tym samym uniknąć błędów, które mogłyby optycznie zmniejszyć i przytłoczyć pomieszczenie.

Porady dotyczące dekoracji ściany w salonie

Dekoracja ściany w salonie powinna być spójna ze stylem wnętrza. Nie każdy nurt pozwala na zastosowanie fototapety z fikuśnym wzorem. Należy także zastanowić się, czy ściana ma jedynie podkreślić charakter wnętrza, czy może być centralnym punktem aranżacji. Dopiero wtedy można przystąpić do szczegółowego planowania dekoracji. Dekoracja ściany w salonie musi także być dopasowana do rozmiaru i pozostałych cech wnętrza. Zupełnie inne rozwiązania można zastosować w małych, dużych, ciemnych, jasnych, wysokich i niskich pomieszczeniach. Ważne jest również rozmieszczenie drzwi, okien, kominka oraz widocznych elementów konstrukcji.

Do udekorowania ścian w salonie warto wybierać materiały trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu można mieć pewność, że remont przez długi czas nie będzie potrzebny. Mowa tutaj nie tylko o tych droższych elementach (np. drewnie i marmurze). Konieczne jest sprawdzenie właściwości wszystkich materiałów, w tym farb, tapet i fototapet. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze spersonalizowanych dekoracji ściennych i tworzenie z nich własnych kompozycji. Dzięki temu nasza aranżacja będzie niepowtarzalna. Jest to także sposób na zaprezentowanie w salonie swoich pasji i zainteresowań.

Dekoracja dużej ściany w salonie

Udekorowanie dużej ściany w salonie nie powinno sprawiać większego problemu. Właściciele przestronnych pomieszczeń mają duże pole do popisu. To właśnie dla nich przeznaczone są ciemniejsze kolory farb oraz tapety i fototapety z dużymi wzorami. Warto jednak pamiętać, aby nie umieszczać ich na wszystkich ścianach – może to sprawić, że wnętrze będzie zbyt pstrokate i przytłaczające mimo swoich rozmiarów.

Do salonu bardzo chętnie wybierane są motywy kwiatowe lub roślinne. Dużo osób decyduje się także na fototapetę przedstawiającą jedną ze znanych budowli lub geometryczny wzór. Dobrze sprawdzają się także struktury dekoracyjne: marmur, cegła, beton, kamień, imitacja granitu, spiek kwarcowy, płynny metal, rdza.

Najprostszym sposobem na udekorowanie dużej ściany w salonie jest farba. W przestronnych pomieszczeniach jest miejsce na zabawę kolorami. Można zdecydować się nie tylko na ciemne barwy, lecz także nieco odważniejsze i intensywne kolory. Dobrym pomysłem jest cieniowanie, czyli tzw. efekt ombre i płynne przechodzenie różnych odcieni. Cieniować można na kilka sposobów. Zalecane jest wybranie minimum 4 barw.

Dekoracja ściany w małym salonie

Dekoracja ściany w małym salonie musi być dokładnie przemyślana. Istnieje duże ryzyko dobrania nieodpowiednich materiałów i wzorów, a tym samym uzyskania przesadnego efektu lub optycznego zmniejszenia pomieszczenia. Do niewielkich wnętrz nie pasują przede wszystkim duże wzory i ciemne kolory. Do udekorowania ściany w małym salonie można użyć farb, tapet, fototapet i naklejek, a także naturalnych materiałów lub ich imitacji. Właściwie nie ma żadnych ograniczeń. Pamiętać należy jednak o tym, że najlepiej jest postawić na jasne barwy i minimalistyczne wzory. Ciemnym kolorem można pokryć tylko jedną ze ścian. Podobnie jest z fototapetą, cegłą lub drewnem.

Osoby, które chcą nieco rozjaśnić pomieszczenie, powinny zdecydować się na fototapetę z motywem okna lub widokiem na otwartą przestrzeń. Tutaj z pomocą przychodzą grafiki przedstawiające most, plażę, ocean, góry, las – wybór jest naprawdę duży. Coraz popularniejsze stają się również fototapety 3D. Jest to nowoczesna dekoracja ściany w salonie, która pozwala uzyskać spektakularny efekt. Aby odmienić wnętrze i nie wydać przy tym zbyt wielu pieniędzy, warto postawić na naklejki. Są one proste w montażu i nie wymagają dodatkowego kleju lub innych materiałów. Wbrew pozorom nadają się one nie tylko do pokoju dziecięcego. Są dostępne w różnych rozmiarach, a dodatkowo można na nich umieścić niemal każdą grafikę. Często sprawdzają się jako dekoracja ściany w małym salonie znacznie lepiej niż fototapeta lub obraz.

Jakie dekoracje pasują na ścianę w salonie?

Poza wybraniem odpowiednich farb, tapet i fototapet można pomyśleć także o innych dekoracjach na ścianę. Do najpopularniejszych należą obrazy. Mogą być umieszczone na płótnie, w ramie lub antyramie, a także na aluminium lub PCV. Do salonów polecane są grafiki, które składają się z kilku części. Są to dyptyki, tryptyki lub kwadryptyki. Tworzą one zdecydowanie ciekawszy efekt niż tradycyjne obrazy.

Dekorację ściany w salonie mogą stanowić także plakaty lub prywatne zdjęcia. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie na niej pamiątek rodzinnych lub przedmiotów przywiezionych z podróży (np. masek). Bardzo popularne stają się również makramy, czyli ręcznie plecione makaty. Sprawiają one, że pomieszczenie staje się nieco bardziej przytulne.

Na ścianie w salonie można umieścić także lustro. Jest to dekoracja spotykana przede wszystkim w stylu glamour. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wpleść ją w inną aranżację. Lustra są dobrym rozwiązaniem do małych pomieszczeń, ponieważ optycznie je powiększają.

... więcej