Obrazy i plakaty Do sypialni

Sypialnia powinna przytulna i komfortowa, a jeśli jeszcze będzie modna, tym chętniej będziemy spędzać w niej czas. Zobacz, jak urządzić i pomalować sypialnię.

Modna i komfortowa sypialnia – jak ją urządzić?

Sypialnia jest pomieszczeniem, które powinno być przytulne i komfortowe. Aranżacja musi sprzyjać odpoczynkowi, a jednocześnie pasować do wystroju wnętrz w całym mieszkaniu. Znaczenie ma wszystko – kolory ścian, podłoga, meble i dodatki. Zobacz, jak pomalować i urządzić sypialnię.

Pomysłów na to, jak urządzić sypialnię jest wiele. Inspiracje najlepiej czerpać z branżowych magazynów, stron internetowych lub katalogów wnętrzarskich. Warto przeglądać nie tylko gotowe aranżacje, lecz także same dodatki – opierając się głównie na nich, można stworzyć swoje własne, niepowtarzalne kompozycje, a tym samym nadać wnętrzom wyjątkowy charakter. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z pomocy architekta wnętrz. Doświadczona osoba jest w stanie wydobyć piękno z każdego pomieszczenia – dużego, małego, wąskiego, słabo oświetlonego, ze skośnymi ścianami lub niskiego.

Jaka powinna być sypialnia?

Nie ma jednego określonego wzoru na to, jak urządzić sypialnię. Pomieszczenie powinno być urządzone w stylu, który pasuje do pozostałych wnętrz w domu lub mieszkaniu. Jednocześnie zaleca się, aby dopasować do niego takie elementy wystroju, które sprzyjają relaksowi i odpoczynkowi. Zbyt krzykliwe i jaskrawe kolory oraz duża liczba przedmiotów mogą przytłaczać, sprawiać wrażenie chaosu, a tym samym zakłócać zdrowy sen. Powinny o tym pamiętać nie tylko te osoby, które planują urządzić małą lub wąską sypialnię – niestety, w dużych pomieszczeniach również nietrudno o błędy.

Jak pomalować sypialnię?

Podstawową kwestią jest to, jak pomalować sypialnię. Wybór odpowiednich odcieni farb i zestawienie ich z pozostałymi elementami wyposażenia jest bardzo ważne bez względu na styl i rodzaj aranżacji. Warto pamiętać, że samymi kolorami można bardzo dużo zdziałać, np. optycznie powiększyć pomieszczenie lub uczynić je nieco bardziej przytulnym.

Kolory w sypialni zależą od indywidualnych preferencji. Wiele osób decyduje się na białą farbę. Dzięki niej można rozjaśnić i optycznie powiększyć pomieszczenie. Jest to także doskonała baza do różnego rodzaju dodatków. Coraz bardziej popularny staje się także kolor zielony. Barwa ta jest kojarzona z odpoczynkiem i relaksem. Modne są także beże, szarości i odcienie niebieskiego. Nie zaleca się, aby wszystkie ściany w sypialni były pomalowane na jaskrawe kolory.

Warto pamiętać, że nie wszystkie ściany w sypialni muszą być w tym samym kolorze. Częstym rozwiązaniem jest pokrycie farbą tylko jednej z nich (np. tej, przy której stoi łóżko). Może to być wyrazisty odcień (np. czerwień, butelkowa zieleń, granat) lub tylko 1–2 tony ciemniejszy od podstawowego. Dobrym rozwiązaniem jest także nałożenie na ścianę tapety lub fototapety z oryginalnym wzorem – ten jeden element wystroju jest w stanie całkowicie odmienić wnętrze. Nie potrzeba do tego specjalnych zdolności i dużych nakładów finansowych.

Jakiej farby użyć do pomalowania sypialni?

Ważne jest nie tylko, jak pomalować sypialnie, lecz także rodzaj farby, która zostanie w tym celu użyta. Istotne jest, żeby był to produkt trwały, odporny na zmywanie, jak i łatwy w czyszczeniu. Dzięki temu nie ma konieczności przeprowadzania częstych remontów. Dobrze sprawdzi się farba lateksowa, ceramiczna lub emulsyjna. Przed zakupem warto sprawdzić, czy dany produkt jest hipoalergiczny oraz nie sprzyja osadzaniu się kurzu. Przed zakupem farby do sypialni warto poprosić w sklepie o próbki kilku wybranych przez siebie kolorów. Dzięki temu można pomalować nimi kawałek ściany (lub przykleić pomalowane nią kartki papieru) i sprawdzić, jak dany odcień prezentuje się w pomieszczeniu o różnych porach dnia. Bardzo często różni się on od tego, który jest prezentowany w sklepie.

Jak urządzić sypialnię?

Sypialnię należy urządzić w stylu, który został zastosowany w pozostałych pomieszczeniach w domu. Spójne aranżacje nie tylko wyglądają bardzo estetycznie, lecz także wpływają na komfort domowników. Najważniejsze elementy wystroju (poza kolorami ścian) to: meble, oświetlenie i dekoracje.

Osoby, które dokładnie planują, jak urządzić sypialnię, muszą pamiętać, że nie powinno znajdować się w niej zbyt wiele mebli. Wystarczą jedynie:

 • wygodne łóżko (nie musi być ono duże),
 • szafka nocna (lub element, który może ją zastąpić: stolik, skrzynia),
 • duża szafa.

Osoby, które mają w sypialni dużo wolnej przestrzeni, mogą pomyśleć też o: leżance, komodzie, regale na książki, pufie lub toaletce. Jeżeli chodzi o oświetlenie, nie mogą to być jedynie lampki nocne. Dobrze jest umieścić dodatkowo żyrandol na środku pokoju oraz dodatkowe lampy lub kinkiety w najważniejszych częściach pomieszczenia (np. przy toaletce lub komodzie).

Jak wydzielić sypialnię w kawalerce?

Istnieje kilka sposobów na to, jak wydzielić sypialnię w kawalerce lub salonie. Można to zrobić za pomocą ścianki działowej, przesuwnych drzwi (jeżeli w pomieszczeniu znajduje się wnęka), parawanu, specjalnych żaluzji, szklanej ściany lub mebli. Wszystko zależy od budżetu, dominującego stylu oraz wielkości pokoju. Osoby, które chcą wydzielić sypialnię w kawalerce, powinny zaaranżować miejsce do spania w ciemniejszym kącie pokoju. Zaleca się także wybranie tej części, która jest oddalona od drzwi. Nie potrzeba na to zbyt wiele miejsca – wystarczy tylko tyle, ile wynosi szerokość łóżka.

Dekoracje do sypialni

Dekoracje, które najlepiej sprawdzą się w sypialni, to:

 • żaluzje lub rolety,
 • zasłony,
 • miękki dywan,
 • różnego rodzaju poduszki dekoracyjne,
 • koc i narzuta na łóżko,
 • obrazy lub plakaty w ramach,
 • fototapeta,
 • naklejki na ściany lub meble,
 • lampy,
 • żywe rośliny,
 • rzeźby i figurki,
 • pamiątki z podróży lub ważnych wydarzeń w życiu.

Należy pamiętać, że dekoracje do sypialni zależą od tego, w jakim stylu jest zaaranżowane wnętrze. Nie może ich być również zbyt dużo. Niektóre przedmioty (pamiątki, figurki) lepiej jest umieścić w salonie, gdzie mogą stanowić cenniejszą ozdobę.

... więcej
-40%
-40%